[B]Czujniki parkowania (PDC) w ZB - tył. Kompendium i FAQ

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#61 Post autor: MieHor »

norbert_p pisze:W zestawie są takie czerwone jakby "szybko złączki". Czy trzeba ściągać izolację z kabelków czy tylko ścisnąć tym czymś metalowym?
Nie trzeba ściągać izolacji, wystarczy nałożyć na przewód "dawcę" (w rowek przelotowy) i obok przewód do zasilania centralki, złożyć złączkę na zatrzask i mocno zacisnąć. Trochę żmudna robota, ale da się zrobić.
Jeśli chodzi o czas wykonania to trochę mi zeszło, bo najpierw chciałem "na skróty", ale nie przewidziałem paru trudności z montażem tej wypraski, m. in. z jej powodu musiałem zdejmować zderzak. Chociaż starałem się odwzorować dokładnie otwory do jej mocowania, to ostatecznie i tak musiałem delikatnie je poprawiać, żeby lepiej przylegała do zderzaka, na koniec musiałem ją przykleić bo wkręty były za długie i wychodziły mi na zewnątrz, ostatecznie wyszło tak jak na zdjęciach. Jak na pierwszy raz myślę, że nie najgorzej. A najważniejsze, że zestaw spełnia swoją rolę.

norbert_p

#62 Post autor: norbert_p »

kaliope pisze:a nie można podmienić....czyli tamte czarne Ci zostały?
Niestety. Dzwoniłem i nie można było podmienić. Po prostu nie ma zestawu ze srebrnymi czujnikami. Czarne mi zostały. Może odsprzedam, może się przydadzą. Zobaczymy.

Miehor, czy można w jakiś sposób wykorzystać złącze (chyba od czujników cofania), które mam z prawej strony za kompresorem?

wiesio81

#63 Post autor: wiesio81 »

witam, ponieważ moja zosia nie jest wyposażona w czujniki cofania a jestem przyzwyczajony z poprzednich samochodów w ten cud techniki, miałbym ochote sobie dołożyć cos takiego , oczywiście mowa o samym tyle. ponieważ nie chce żadnych wyświetlaczy i tego typu spraw mam ochotę na sam brzęczek czy buzzer inaczej zwiąc. Może ktoś coś takiego robił i coś ktoś poleci, oczywiście w miare dobry zestaw mam na myśli :) może coś z alegro??
jestem wdzięczny za każdą sugestię

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#64 Post autor: MieHor »

wiesio81, identyczny Twój temat dzisiaj skasowałem jednocześnie wskazując ten temat (FAQ) jako odpowiedź na Twoje pytanie - poczytaj go od samego początku i nie zakładaj więcej nowego tematu w dodatku w niewłaściwym dziale.

wiesio81

#65 Post autor: wiesio81 »

witam bardzo serdecznie i przepraszam za wcześniejsze , po prostu zapomniałem o czymś takim jak opcja szukaj :)
przeczytałem temat tylko nie wiem czy nie dopatrzyłem czy nie pisze ale czy ta wypraska do takich dokładanych czujników jest koniecznością??? czy bez tego nie dało by sie zamontować w jakiś inny sposób? to dziadojstwo jest masakrycznie drogie, żeby kawałek nie lakierowanego plastiku kosztowało 330zł to jakies nieporozumienie ....

Dark

#66 Post autor: Dark »

wiesio81 pisze:witam bardzo serdecznie i przepraszam za wcześniejsze , po prostu zapomniałem o czymś takim jak opcja szukaj :)
przeczytałem temat tylko nie wiem czy nie dopatrzyłem czy nie pisze ale czy ta wypraska do takich dokładanych czujników jest koniecznością??? czy bez tego nie dało by sie zamontować w jakiś inny sposób? to dziadojstwo jest masakrycznie drogie, żeby kawałek nie lakierowanego plastiku kosztowało 330zł to jakies nieporozumienie ....
tu masz patent kolegi m.toczek
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=6425



Witam wszystkich :)
Mianowicie zobowiązałem się pomóc koledze z zakupem zderzaka do Zafiry B 2005 rok, stary zderzak jest odłamany i nie da się go już uratować, więc potrzebny jest nowy (używany). W starym był zamontowany parktronik (działa po kolizji). Mój problem polega na tym, czy listwę z parktronikiem można podpiąć pod każdy zderzak, czy może musi być zderzak specjalnie pod parktronika ?
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Dark, łącznie zmieniany 2 razy.

kubutek

#67 Post autor: kubutek »

generalnie można pod każdy, ale jak jest to zderzak bez PDC to trzeba nawiercić wszystkie otwory - 4 pod czujki, + kilkanaście pod mocowanie listwy.

Używanych zderzaków z otworami pod PDC bez listwy jest dużo w ofertach.
A jeżeli szukasz zderzaka tył z otworami pod listwę (warunek - masz dobrą listwę) to podeślij na PW adres mailowy - we wtorek wyślę ci zdjęcia - mam takowy na zbyciu.

ldawid

#68 Post autor: ldawid »

Podrążę jeszcze opis kolegi MieHor nt.montowania czujników parkowania z tyłu ZB oraz, opis zdejmowania tylnego zderzaka.
Dojrzałem i ja do tego tematu :) Potrzebne komponenty już czekają do dokładnego odwzorowania.
Ale jako że, w temacie rozbierania w/w Zośki jestem prawiczkiem :lol: , na samą myśl, zaczynają mi się ręce trząść :mrgreen: . Chciałbym dopytać - do ściągnięcia a potem do założenia zderzaczka, nie jest wymagany kanał/podnośnik?. W obstrukcji ściągania zderzaka, w pewnym miejscu jest mowa o zwróceniu
szczególnej uwagi na kołki w dolnej, środkowej części zderzaka. Jak najpewniej i bez stresa je zneutralizować? :mysli: Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#69 Post autor: MieHor »

ldawid, Wszystko o czym wcześniej napisałem robiłem bez kanału i podnośnika.
Kołki o które pytasz spinają dolną część zderzaka ze specjalnymi uchwytami (blaszkami) pod podłogą bagażnika, kołki są plastikowe z dość dużym płaskim łbem, aby je zdemontować trzeba wypchnąć znajdujące się w ich środku takie walce o średnicy ok. 1,5 mm i na koniec wyjąć kołki rozprężne. Jeśli któryś kołek zostanie uszkodzony, to kupno nowych nie powinno być problemem

norbert_p

#70 Post autor: norbert_p »

Czy ktoś ma jakieś zdjęcie tylniego zderzaka, ale od drugiej strony? I jak wygląda belka zaraz po zdjęciu tego zderzaka? Chciałbym wiedzieć gdzie mam odwiercić otwory pod czujniki cofania. Niestety zderzak tylny w ZB nie jest tak wyprofilowany, że możnaby było wiercić "obojętnie gdzie"... Kąt jest taki, że czujniki będą skierowane w dół. Chcę to ograniczyć do minimum i zastanawiam się w jaki sposób...

dneo

#71 Post autor: dneo »

Hej,
a moze ktos zakładał cos takiego?

AutoZoliborz

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#72 Post autor: Lorry »

pytałem o to w Euromarkecie --- wiercą w zderzak, jak dokupisz listwę to dadzą w listwę :P

Przemcio

#73 Post autor: Przemcio »

Ja mam fabrycznie ale czy to warte zachodu. Nie lepiej kamerkę z nawigacją np. Larka. Niewielka kasa a frajda. Miałem do testowania , naprawdę fajna. ;)

twoj_cien1

#74 Post autor: twoj_cien1 »

powidzcie mi jedna rzecz, czy takie zwykle czujniki z allegro da sie zamontowac na tyl jak ma sie hak? idzie to jakos zaadoptowac czy trzeba hak wywalic?

Mihó

#75 Post autor: Mihó »

Mieliśmy fabryczny hak i nieoryginalne czujniki. Bez problemu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”