Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
SH'Raku

#571 Post autor: SH'Raku »

leeoon, no o tym mówie - niektórzy mają i inwestują 1600 zł na nowe - inni nie mają i będą szczęśliwi że profesjonalne malowanie też wystarczy za przykładowo 300 zł. za komplet a nie sztukę ;)

Anony Mous

#572 Post autor: Anony Mous »

slonski-hahor pisze:leeoon, no o tym mówie - niektórzy mają i inwestują 1600 zł na nowe - inni nie mają i będą szczęśliwi że profesjonalne malowanie też wystarczy za przykładowo 300 zł. za komplet a nie sztukę ;)
slonski-hahor ale leeoon pisze o oponach a nie felgach.

Fakt mógł podać cyctat do kogo się odnosi, choć przypuszczam że do kolegi Woytas ale po to są cytaty aby łatwo i szybko można było się rozeznać czego tyczy odpowiedź.

PS. :ot:

slonski-hahor a Ty kiedy brykę przemalowałeś ? :lol:

SH'Raku

#573 Post autor: SH'Raku »

celius, NO Gimp mi pomógł, tak trocha taniyj wyszło niż w lakierni ;p

Ej no to sory, myślałem że to do mnie odpowiedź, tak mi się wydaje że w tym temacie nikt tego nie przeczyta może jednak zrobię ten nowy temat. :piwo:

RyVar72

#574 Post autor: RyVar72 »

Witajcie.
Chciałem Was prosić o poradę jakie koła wybrać. Od niedawna mam Zafirkę kupioną z kołami 17 cali, ale mam zamiar zmienić na mniejsze. I tu właśnie pytanie, czy jest sens zmieniać na 16 czy od razu na 15. Będę jeździł sporo i niestety więcej po kiepskich drogach, a często też żona z dzieciakami na pewno będzie śmigać, poza tym względy ekonomiczne też odgrywają rolę (cena opony i felgi a mam zamiar kupić stalowe i alusy bo raczej przy 17 nie pozostanę). Na 17 troszkę jeździłem w zeszłym roku no i jak pojawia się tylko troszkę kolein to jazda jest straszna, poza tym zawieszenie mam twarde i dodatkowo cierpi komfort jazdy.

Anony Mous

#575 Post autor: Anony Mous »

RyVar72 pisze:Witajcie.
Chciałem Was prosić o poradę jakie koła wybrać. Od niedawna mam Zafirkę kupioną z kołami 17 cali, ale mam zamiar zmienić na mniejsze. I tu właśnie pytanie, czy jest sens zmieniać na 16 czy od razu na 15. Będę jeździł sporo i niestety więcej po kiepskich drogach, a często też żona z dzieciakami na pewno będzie śmigać, poza tym względy ekonomiczne też odgrywają rolę (cena opony i felgi a mam zamiar kupić stalowe i alusy bo raczej przy 17 nie pozostanę). Na 17 troszkę jeździłem w zeszłym roku no i jak pojawia się tylko troszkę kolein to jazda jest straszna, poza tym zawieszenie mam twarde i dodatkowo cierpi komfort jazdy.
każdy Ci doradzi co innego...ja bym dla efektu chętnie przyjął 17 ale też zdaje sobie sprawę z ceny zakupu takich dobrych opon (500-600zł), bo na tanich syfach z Chin lub zoranych używkach ja bym nie jeździł. Szwagier kupił fele 17 i najtańszą możliwą Chińszczyznę....a kumpel założył używane pirelli prawie jak kolano....czyli typowe polskie myślenie....byle sie pokazać. Dlatego zostawiam 16. Myślę, że skoro ZA fabrycznie na 15 (czy się mylę?) to śmiało możesz założyć 15, zwłaszcza że jest przepaść finansowa między 15 a 17.

norbert_p

#576 Post autor: norbert_p »

Zrezygnuj z felg 17" jeśli zależy Ci na spokojnej jeździe. Dużo cali to tylko ładny wygląd i dobre trzymanie na zakrętach. Zafira to auto rodzinne, a nie sportowe więc rozmiar max 16" to kompromis. Poza tym na dużych felgach częściej będziesz zaglądał do zawieszenia, bo się wytłucze. 15" to duży komfort, ale kiepskie trzymanie na zakrętach. To dobry rozmiar do miasta, nic poza tym. I zawieszenie dłużej wytrzyma na miejskich dziurach. Oczywiście dochodzi cena opon 17". Dobre to koszt 1600zł, za 16" dasz 1200zł. Oczywiście mowa o oponach dobrych np pirelli, goodyear itp. Ceny ze sklepów internetowych. Sam kiedyś jeździłem Laguną II na 17". Przed zakupem nowych opon w tym rozmiarze chciałem się wymienić na oryginalne felgi 16". Nie było chętnych, a moje też były made in Renault ;) Tłukło niemiłosiernie na nich mimo, że Laguna miała miękkie zawieszenie. Luz miałem w zimie na 16" stalówkach...
Reasumując:
- do miasta 15" - słabsze trzymanie, ale zawieszenie dłużej wytrzyma,
- kompromis to 16",
- ładny wygląd i dobre trzymanie na zakrętach to 17", ale zawieszenie dostaje w kość. Felgi dobre na trasę bez dziur i kolein czyli na zagranicę.

quark76
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2010, 10:49
Imię: Paweł
Lokalizacja: WK
Auto: Opel Zafira 2.0 DTH (lift)
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH

#577 Post autor: quark76 »

Witam,
Czy do Zafiry A 2.0 DTI można zamontować felgi 6,5Jx16 ET 37 z oponami 205/55 R16?
Fabryczne 6Jx15 ET 43 z oponami 195/65 R15.

Czy nie będą za bardzo wystawać?

fabidan

#578 Post autor: fabidan »

Pytanko:
Czy istnieje możliwość założenia do Zafiry opon 185/65/R15 czyli o 10mm węższych niż standardowe? - kumpel sprzedal auto i mu takie zostały. Felgi jakie posiadam to oryginalne alusy oplowskie 15".

Aston

#579 Post autor: Aston »

No jasne że można założyć tylko co to będzie za jazda Zosieńki jednak swoje ważą i z jakiegoś powodu mają w standardzie 205/55/16 (ZB) Ja po wnikliwej analizie rynku polecam

Continental


NOKIAN

oczywiście dla ZB, ZA to trochę inna sprawa ale dobrać tez można :)

Zyjon

#580 Post autor: Zyjon »

Witam serdecznie. Przymierzam się do zakupu dojazdówki i zauważyłem, że koła z nagłówkiem SAAB są tańsze od tych z napisem OPEL. Z informacji na pierwszej stronie wynika, że nowe SAAB'y mają takie same rozmiary felg co Zośka (rzekomo tylko nowe Saaby). Mam pytanko, czy ze starych Saabów (np. z SAAB'a 900, który też ma rozstaw 5x110) dojazdówka będzie mi pasowała? Oczywiście chodzi mi o 15 cali.
Bardzo proszę o jakieś info od osób, które kombinowały z kołami ze szwedzkiej stali :driver:

ube

#581 Post autor: ube »

wazny otwór centralny: 65mm

otko
Bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:28
Imię: wojtek
Lokalizacja: KRAKÓW
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#582 Post autor: otko »

A czy przy zakupie trzeba patrzec żeby były XL, bo ponoć do vanów powinny byc XL, czy schować to między bajki?

danielornafa

#583 Post autor: danielornafa »

Pytanie o oponki Dębica Frigo 2 195/65R15 91 T zima czy ktoś z Was jeździł na takowych? Polecacie czy nie? Warto kupić? ZA

Anony Mous

#584 Post autor: Anony Mous »

danielornafa pisze:Pytanie o oponki Dębica Frigo 2 195/65R15 91 T zima czy ktoś z Was jeździł na takowych? Polecacie czy nie? Warto kupić? ZA
tu dużo o zimówkach:
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... y+d%EAbice

jak jeździsz dużo po śniegu, to jest to znakomita guma. Na auotstradę sie nie daje. Jeździłem całę zimę na nich, tylko po mieście i nie było sytuacji żebym sie gdzieś zakopał. Ponoć głośne, ja tego nie słyszę przy klekocie.

Awatar użytkownika
browar340
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 04 kwie 2010, 08:06
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Żywiec
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#585 Post autor: browar340 »

Witam.Dziś przy myciu samochodu zauważyłem że mam do wymiany opony letnie.Koledzy jakie polecicie w rozsądnej cenie .Myślałem o Barum lub Fulda ale opinie są różne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”