Wskazania temperatury w TestMode

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
aszymajda

#61 Post autor: aszymajda »

A czy ktoś sprawdza temperaturę płynu na wyświetlaczu BID?
Bez problemu mogę się wbić w TestMode, ale jedyna temperatura, jaką mi tam wyświetla opisana jest jako LCD: i ma wartość ok.25 stopni po uruchomieniu silnika i jakieś 30-31 po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów...
Co to może być? Naprawdę mam nadzieję, że nie jest to temperatura płynu.. :/

kicaj

#62 Post autor: kicaj »

aszymajda, bo to temp LCD a jak dalej przechodzisz BC to co masz na kolejnych oknach?
powinienes miec na 3/4 oknie -- coolant
zreszta popatrz tu http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... =test+mode
a ty jak mozesz to zrob zdjecia wszystkich okien test mode w BIDzie i podepnij do tamtego tematu ;)

paryzanin
Przeglądacz
Posty: 94
Rejestracja: 25 gru 2009, 18:57
Lokalizacja: paryz
Model:

#63 Post autor: paryzanin »

Termostat wymieniony ,stary okazalo sie ze byl caly czas otwarty .Zrobilem maly test i temp do 96 i potem spada ale jeszcze sprawdze.Jak to mozliwe ze w 3 letnim aucie juz trzeba wymieniac takie rzeczy :zolta:

Anony Mous

#64 Post autor: Anony Mous »

paryzanin pisze:Termostat wymieniony ,stary okazalo sie ze byl caly czas otwarty .Zrobilem maly test i temp do 96 i potem spada ale jeszcze sprawdze.Jak to mozliwe ze w 3 letnim aucie juz trzeba wymieniac takie rzeczy :zolta:
Wcześniej pisałeś,że masz wciąż temperaturę silnika ok 98*C.Po demontażu okazało się,że był zacięty w pozycji otwartej.Więc woda od początku pracy silnika była na pełnym obiegu tzn przez chłodnicę.I w takim przypadku silnik osiągał temp 98*C???Pytam ze zdziwieniem,bo u mnie ciężko osiągnąć 90*C i to przy porządnym deptaniu.Muszę wyciągnąć u mnie termostat i sprawdzić,bo już drugą zimę spędza mi sen z powiek.

P.S.Paryżanin a mechanik nie sugerował tego,że silnik się przegrzewa?

lapm

#65 Post autor: lapm »

Marki pisze: zacięty w pozycji otwartej
Jak sprawdzacie w jakiej pozycji jest?

Anony Mous

#66 Post autor: Anony Mous »

Jeszcze tam nie zaglądałem ale po demontażu jak lookniesz w największą dziurę ;) to pewnie widać w jakiej jest pozycji hehe.
A tak serio to chyba dobrze go widać od strony mocowania do silnika.

Raf

#67 Post autor: Raf »

Goris pisze:U mnie temperatura biega od 76-96C a na zewnątrz +8C. Wentylator załącza się przy temp. 98 (u mnie) i schładza do 92.
Wydaj mi się że temperatura 90 i kilka stopni jest optymalna.

W Skodzince (benzin) jak wskazówka stanęła w połowie skali to ani drgnęła (lato-zima).
W mojej Zośce temp. skacze od 76-96.
U mnie identyczne zakresy temperatur. Też jestem trochę zdziwiony wahaniami - bo byłem przyzwyczajony do "stałej" temperatury. Być może, że w skodzie i w innych markach - gdzie wskazówka temperatury stoi czały czas na 90* to "elektroniczna" aproksymacja odczytu z czujnika temperatury płynu. W test mode "próbkowanie" jest częstsze, stąd obserwacja każdego wahnięcia temperatury.
Podobnie jak ze wskazaniami temper. zewnętrznej - gdzie temperatura np. w ciepłej myjni - podnosi się dopiero po chwili.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#68 Post autor: Lorry »

Ktoś pytał się jak to jest w benzynie. Dziś w korku po ok 80km trasy zacząłem się tym bawić i:

W korku dochodziło do 98-99 włączał się wentylator i szybko schodziło do ok 87....

W czasie jazdy po KrK w okolicach 14:45-15:30 ale bez korka wahało się miedzy 90-95... Jak był kawałek pustej Focha to po chwili jazdy przy ok 60, temp spadła do 86, mniej nie zaobserwowałem bo już pod dom podjeżdżałem.

Jutro jak będę w trasie to posprawdzam dokładnie ;)

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#69 Post autor: Lorry »

Nieco podbiję....

Wczoraj lukałem od samego startu, i po mieście (ale lajtowe, ok 21, od Błoń pod Bonarkę) czyli jakieś 4- 4,5 km złapała temp ok 86*, ale jazda płynna, ok 80km/h)

Póżniej na trasie trzymało się cały czas miedzy 87-91, nie więcej... Prędkości do 160km/h ok 8*C na zewnątrz

rebel

#70 Post autor: rebel »

To ja też podbiję...
Odkryłem ostatnio amerykę - czyli test mode, oglądam sobie wskazania temperatury na moim BID-ie, bo wiele więcej tam ciekawego nie ma.
U mnie w trasie utrzymuje się koło 93, w mieście 96-97... a w gigantycznym korku doszło ostatnio do 107... i zastanawiam się czy nie powinien się już włączyć wentylator przy takiej temperaturze... ?

Anony Mous

#71 Post autor: Anony Mous »

rebel pisze:a w gigantycznym korku doszło ostatnio do 107... i zastanawiam się czy nie powinien się już włączyć wentylator przy takiej temperaturze... ?
robiłem wiele testów i zawsze przy 98 włącza sie wentylator i od razu spada kilka stopni. NIe robiłem tego nigdy w gigantycznym korku i w mega upale....ale myśle, że coś nie gra u ciebie. Zrób test wentylatora w op comie.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#72 Post autor: Lorry »

shell'a opisywał podobne temperatury i mi o uszy też się obiło że to norma w Z18XER ;)

U mnie w 2.2 w sporym korku (100m w 10min) przy 98 włączał się wentylator. Na zewnątrz około 10* .

rebel

#73 Post autor: rebel »

Czyli co, nie stresować się, dopóki się kontrolka silnika nie zapala? Chociaż wolę być bardziej świadomy niż tylko czekać na czerwone kontrolki ;)


Rozumiem więc że normalna temp pracy i temp włączenia wentylatora jest zależna od rodzaju silnika... ciekawe czy ktoś wie jaka jest norma dla Z18XER?

Mi to 107 wydawało się już dosyć dużą. Chociaż w "sam naprawiam" napisali że temp oleju może dojść i do 150. tylko czy to na BID-ie to jest temp oleju, czy w jakimś innym miejscu mierzona...

A tego postu shell'a nie wiedziałem, chociaż trochę szukałem, kojarzysz gdzie on był?

aewo
Debiutant
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2011, 07:20
Lokalizacja: Łódź
Model:

#74 Post autor: aewo »

Tutaj masz ten post, a swoją drogą muszę sprawdzić przy jakiej temperaturze u mnie się załącza.
_________________
Pozdrawiam aewo.

rebel

#75 Post autor: rebel »

kaliope pisze:Zrób test wentylatora w op comie.
Nie posiadam. Ale sprawdziłem błędy pedałami - 000000.
To chyba jest ok, jak by coś było z termostatem czy wentylatorem to by były jakieś błędy?
aewo pisze:muszę sprawdzić przy jakiej temperaturze u mnie się załącza
jak sprawdzisz to napisz, ciekawi mnie jak powinno być

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”