KOMPUTER POKŁADOWY

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
qba1970
Przeglądacz
Posty: 63
Rejestracja: 26 maja 2010, 23:32
Imię: Maciej
Lokalizacja: Mizerów
Auto: ZAFIRA C 2.0 CDTI COSMO AUTOMAT
Model: ZC
Oznaczenie silnika: Z20CDTI

#301 Post autor: qba1970 »

bezpiecznik jest ok, jak rozpoznam ten multimer?
P.S.
radio jest oryginał i jak napisałem wcześniej nie da się go włączyć

[ Dodano: Sob Kwi 09, 2011 15:51 ]
Naprawiłem. wcześniej sprawdzałem bezpieczniki 13 i 21 a okazało się że był to 34, choć nie wyglądał na spalony to go wymieniłem. pozdrawiam i dzięki za pomoc.

[ Dodano: Nie Kwi 10, 2011 15:21 ]
ha. teraz nie świeci popielniczka. napewno bezpiecznik ;)

darkp1

#302 Post autor: darkp1 »

Lub żarówka ;)

Vegamonter

#303 Post autor: Vegamonter »

Witam, z racji tego że nie znalazłem podobnego tematu w wyszukiwarce czy też wzrok mi szwankuje, zwracam się z prośbą o pomoc.

Od dwóch miesięcy posiadam moją Zośke. 1 Miesiąc temu pojawił się pierwszy problem, lewe tylne drzwi nie reagują na centralny zamek, zaczeło się od tego kiedy umyłem ją i wtedy zaraz po umyciu już nie reagowały.. po jakichś 2 godz. jak samochód przeschnoł. wszystko byto dobrze, przez pare aż padł kompletnie.

Natomiast dzisiaj kolejny raz miałem problemy z odpaleniem, rano odpalała normalnie żeby po 2 godz. nie reagowała. Po przerwie jakiejś godzince odpaliła na strzała i jest ok. lecz zauważyłem że gdy włącza światła mijania wtedy właśnie GAŚNIE WYŚWIETLACZ komputera i stanu km przy prędkościomierzu. Do tej pory tego problemu nie było.

Czy można ocenić z przyczyn tu podanych że siada mi elektryka? Zaznaczam że gdy ją kupiłem nic takiego nie miało miejsca.. Proszę was o pomoc.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#304 Post autor: MieHor »

Sprawdź w jakiej pozycji masz pokrętło regulacji jasności podświetlenia wskaźników - jak masz skręcone na minimum, to włączenie świateł może powodować taki efekt

Vegamonter

#305 Post autor: Vegamonter »

MieHor pisze:Sprawdź w jakiej pozycji masz pokrętło regulacji jasności podświetlenia wskaźników - jak masz skręcone na minimum, to włączenie świateł może powodować taki efekt
Święta racja, żona dzisiaj jechała więc pewnie przez nieuwage musiała "wyciszyć" podświetlenie. Dzięki, niby taka błachostka a człowiek z stresie nie potrafi pomyśleć.

A co do tego centralnego może jakaś podpowiedź pozatym, że trzeba by było zdjąć boczek? Zaznaczam że pierwsza taka sytuacja była po umyciu, a teraz w ogóle nie ma :?

Awatar użytkownika
Ramirez
Mieszkaniec
Posty: 362
Rejestracja: 10 sie 2009, 12:06
Lokalizacja: Strzelin
Model:

#306 Post autor: Ramirez »

Z tym centralnym to też tak miałem.... możliwe że masz pozrywane przewody w tylnym słupku.. bo mi nie chodziły też tylne drzwi, pojechałem do gościa co się tym zajmuje szarpął tą wiązką, i nagle już nic nie działało, pozrywał wszystkie :roll: polutowałem kabelki i wszystko było ok.

jarek8v
Świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:53
Lokalizacja: Tarnów
Model:

#307 Post autor: jarek8v »

Komputer reaguje tylko na przycisk reset w manetce, nie oblicza spalania w ogóle, to co wyświetla komputer uruchamia się samo losowo przy włączeniu stacyjki, ja sam nic nie mogę zmienić bo działa tylko reset.
Radio tez nie wyświetla RDSu, a jak wyłączę radio całkowicie to data wyświetlana jest prawidłowo.

[ Dodano: Pon Kwi 18, 2011 20:31 ]
Problem rozwiązany. Najpierw wcisnąłem obydwa przyciski na manetce od komputera a następnie przekręciłem kluczyk w stacyjce. Wyświetliły mi sie jakieś cyferki (chyba wersja oprogramowania) i wszystko wróciło do normy.

firaza

#308 Post autor: firaza »

Zafiromaniacy, własnie jestem na etapie końcowym montażu MIDa w miejsce TIDa w mojej Zofii.
Trwało to za długo, ponieważ opisy na stonie klubowej zawierają błędy powielane przez koleżanki i kolegów, którzy w dobrej wierze chcąć pomóc, dezorientują ambitne,"młode wilczki".
Konkretnie chodzi o skan w języku niemieckim opisujący różnice pomiędzy MID a TID.
Jednak schemat prawdę Ci powie!
Nie mogę zamieścić załączników, ponieważ nie mam uprawnień, ale zawsze można napisać.

Według opisu:
AnschluBbelegung MID Zafira A
Pin
...
27 braun/schwarz Motorsteuergerat jest X2 pin 27 powinno być X2 pin 23
...
dotyczy to wersji z roku modelowego 2001:
Z16XE
X18XE
Z22SE
D(diesel)

Awatar użytkownika
jozek
Mieszkaniec
Posty: 414
Rejestracja: 18 paź 2010, 10:51
Lokalizacja: OPOCZNO(woj.łódzkie)
Model:
Kontakt:

#309 Post autor: jozek »

witam

mam pytanko:

-czy da się tanim kosztem zamontować do mojej Zosieńki coś co by wyświetlało chwilowe spalanie?

mam ten najprostszy wyświetlacz a to chwilowe spalanie by się przydało aby pilnować spalania bo teraz trochę z tym przesadzam bo tego nie widzę jak to wygląda a mam teraz dojazd do pracy ponad 30 km w jedną stronę i powoli spalanie zaczyna grać poważną rolę
dajcie jakieś pomysły byle tanie w zakupie i montażu
takich trzech jak nas dwóch nie ma ani jednego

Obrazek Obrazek
Obrazek

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#310 Post autor: Harry200 »

Da się to zrobić,tutaj masz linka do posta w tej sprawie http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... hlight=mid ,tylko to nie jest najtańszy sposób.. ;)

Awatar użytkownika
jozek
Mieszkaniec
Posty: 414
Rejestracja: 18 paź 2010, 10:51
Lokalizacja: OPOCZNO(woj.łódzkie)
Model:
Kontakt:

#311 Post autor: jozek »

a jest jakiś inny sposób?
takich trzech jak nas dwóch nie ma ani jednego

Obrazek Obrazek
Obrazek

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#312 Post autor: Harry200 »


Anony Mous

#313 Post autor: Anony Mous »

Naszło mnie takie pytanie. Czy da się włożyć MID-a z Vectry/Omegi do Zafiry ?? Nie mówię tutaj o fizycznym włożeniu ale czy można elektrykę z tego od VB włożyć do obudowy Zafiry i zaprogramować. Będzie to działać ??

darkp1

#314 Post autor: darkp1 »

celius, będzie, MieHor miał coś takiego zrobione w swojej ZA. Dużo zabawy jest właśnie z zaprogramowaniem tego cuda z tego co czytałem.

Anony Mous

#315 Post autor: Anony Mous »

No właśnie ja też czytałem i z tego co się dowiedziałem to jeżeli jest od vectry to należy wgrać program do odpowiednika ale od vectry. Np u mnie X20DTL ale program vectry.

Ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”