Tempomat w Zafirze A - czy można zamontować

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
51cent

#151 Post autor: 51cent »



sprawdź w opcomie czy po ponownym podłączeniu tempomat jest odpalony

sprawdz manetkę - zamień z kimś lub sprawdź czy na pewno dobrze podłączona

bo czy odpalasz tempomat w czasie jazdy pow 30km/h nie trzeba pytać?





Po ponownym podłączeniu tempomat jest odpalony, sprawdzane przy prędkości pow 30km/h. Manetka nowa dzisiaj kupiona, z zamianą z kimś będzie problem.



Rozebrałem wszystko jeszcze raz i takie spostrzeżenia:

-od manetki idą 4 kable do wtyczki
-kabelek z auta ma tylko 2 kabelki, ale ma wtyczkę na 4

[ Dodano: Pią Lis 05, 2010 17:03 ]
Byłem u magika od łopli, był w temacie dobrze zorientowany i powiedział że trzeba doprowadzić te dwa brakujące kabelki. Zaśpiewał sobie za to 120zł.
Co myślicie o tej cenie

walek

#152 Post autor: walek »

Witam
Ja mam taki silnik i mam tempomat (fabryczny) i komputer.

kris77

#153 Post autor: kris77 »

Witam!
W połowie stycznia czeka mnie dłuższy wyjazd więc chce odświeżyć temat tempomatu w mojej ZA.
Moje wcześniejsze posty w tym temacie i Wasze podpowiedzi niestety nie przyniosły rezultatu - tempomat nie śmiga.
Wtyczka jest i podłączona, po próbie odpalenia Techem-nici, podobno nie widzi tempomatu.
Na allegro znalazłem tempomat do ZA http://allegro.pl/item1356473574.html
Mam w związku z tym pytanie gdzie znajduje się owa skrzynka, sterownik?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2010, 16:19 przez kris77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#154 Post autor: MieHor »

kris77, chyba nie zwróciłeś uwagi, że ten tempomat z oferty jest do samochodów z silnikiem beznynowym

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#155 Post autor: Harry200 »

Zafiry z silnikami diesla tempomat mają wbudowany w komputerze samochodu,nie maja jako takiego osobnego modułu,nie mam teraz przy sobie OP-COMa ale tam gdzieś była zakładka elektroniczny regulator predkośći włączony-wyłączony.Jak odpalasz samochód to MID ma komunikat żeby nacisnąć pedał hamulca,? włącznik ten ma podwójne styki jeden do świateł stopu a drugi do komputera żeby na przykład wyłączyć tempomat jak naciśniesz hamulec,no i jeszcze do sprawdzenia czy działa wyłacznik przy pedale sprzęgła.Napisz co wynikło ze sprawdzania styków to postaram się dalej pomóc...

kris77

#156 Post autor: kris77 »

Zgadza się po odpaleniu auta zapala sie ten komunikat. Przyciskam wówczas pedał hamulca i komunikat znika.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#157 Post autor: Harry200 »

A styków na pedale sprzegła nie sprawdzałeś ? Jeszcze jedno jakim techem się podłaczałes,serwisowym czy tym za parę złoty z internetu..??

kris77

#158 Post autor: kris77 »

A jak sprawdzić styki przy sprzęgle? Dużo tam grzebania bo trochę zimno a nie mam garażu. Jeżeli chodzi o program jakim było próbowane to najpierw auto-com a potem niby oprogramowanie techa w jakimś innym opakowaniu - chodzi o obudowę. Niestety nie wiem czy był to serwisowy czy jakiś inny? Podejrzewam, że nie był to serwisowy bo gość mówił że dopiero w styczniu będzie miał całego techa.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#159 Post autor: Harry200 »

Nieznam takiego sprzętu jak Auto Com,gdybyś miał dostęp do OP-COM to mógłbym Ci po kolei wytłumaczyć jak sprawdzić styki bez rozłączania i jak załączyć Tempomat ( Cruise Control). Tak na szybko to przełącznik sprzęgła można sprawdzić miernikiem,tam są tylko dwa przewody.Styki w tym przełączniku normalnie są załączone,na początku spróbuj po prostu wypiąc wtyczkę ,zrobić zworkę we wtyczce i wtedy sprawdż czy tempomat działa..w Op-Com jest zakładka w której sprawdzić można działanie wszystkich styków na kierownicy,sprzęgła i hamulca.

kris77

#160 Post autor: kris77 »

A tym op comem można aktywować tempomat?
W czwartek czeka mnie prawie 700 km trasa i fajnie byłoby sprawdzić działanie tempomatu. Czy mógłbyś opisać co i jak sie robi na tym Op Comie. Jutro pojeździłbym po miejscowych magikach, może któryś ma op coma.
Z góry dzięki.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#161 Post autor: Harry200 »

Op Com-em można aktywować tempomat,robiłem to jakiś czas temu koledze w Vectrze.
--Włączmy OP Com
--Wybieramy silnik
--Programowanie
--Konfiguracja wariantów programu
--Tempomat (Cruise Control)
przełączamy na ''występuje'
No i każemy programować'
Następnie przechodzimy w zakładę silnik wybieramy bloki pomiarowe i możemy przetestować wszystkie styki hamulca ,sprzęgła i przycisków w manetce przy kierownicy
--Wybieramy przełącznik hamulca 1 -nieaktywny
--przelącznik hamulca 2 -nieaktywny
--przełącznik sprzegła nieaktywny
Gdy ich naciskamy to zmieniają się na aktywny

Przełącznik układu regulacji prędkości jazdy wyświetlany stan "niewazny"
Wciskamy O -zmienia się na nieaktywny
Wciskamy I-zmienia się na R+O
Wciskamy R-zmienia się na O
I to byłoby chyba wszystko,Nie pamiętam dokładnie ale przy programowaniu Op Com będzie się chyba domagał kodu CAR PASS.Powodzenia

Awatar użytkownika
oki
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:15
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B 2.0 Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#162 Post autor: oki »

Fakt w OP COM wszystko widać co działa.
U mnie też nie działał tempomat i był właśnie problem z czujnikiem pedału hamulca, niby stop działał ale nie działała część odpowiadająca za tempomat (podwójny czujnik)

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#163 Post autor: Harry200 »

Jak z Twoim tempomatem kris77.udało się go aktywować.//

kris77

#164 Post autor: kris77 »

Niestety jak narazie sprawa tego tempomatu musi odejść na bok bo moja żona przed wczoraj miała stłuczkę - połamane lusterko - uroki zimy i naszych cudownych dróg. Siedziałem więc i kleiłem lusterko. Potraktowałem je poxiliną, mam nadzieję, że wytrzyma. A u mnie w mieście nikt nie ma OP-COMa. Jeden mechanik będzie miał wkrótce TECHa to może da radę. Bo skoro w OP-COM trzeba CAR PASS to odpada bo ja nie mam tej karty.
Jak tylko go ożywię to dam znać.
Tymczasem wszystkim forumowiczom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#165 Post autor: Harry200 »

Jeszcze tylko jedno pytanie z którego roku jest Twoja Zośka.?Bo w starszych chyba do 2000r może być inny komputer..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”