Zafira B - silnik diesel czy benzyna.

Czy to auto warto kupić? Co o nim sądzą inni forumowicze? Tutaj możecie się do woli pytać o auta z ogłoszeń.

Moderator: Tunio999

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#361 Post autor: Piasek »

Dwumasę zabija but z niskich obrotów. Nauczyliście się jeździć tymi dieslami jak C-330 i mordujecie silniki. Większość dzisiejszych diesli to 16V, jednostki wymagające kręcenia. Nie chcesz mieć problemów z 2M, nie schodź z obrotami obciążonego silnika niżej 1900. Taka jazda to nie tylko oszczędność koła 2M i całego sprzęgła ale także panewek a przede wszystkim czystość układów recyrkulacji i oczyszczania spalin oraz doładowania silnika.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2015, 12:09 przez Piasek, łącznie zmieniany 1 raz.

Antol
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 29 lip 2016, 21:01
Lokalizacja: Poznań
Model:

#362 Post autor: Antol »

Witam. Mało znam się na samochodach, a niedługo planuję zakup, przez co proszę o poradę.
Mam do wyboru zafirę 1.6 benzyna 2007 rok z fabryczną instalacją CNG (gaz ziemny) typ Van, a zafirę 1.8 16V 140km benzyna 2006 rok typ minivan. Oba w pełni sprawne. Chciałbym dowiedzieć się który silnik jest mniej awaryjny. Czym się różnią, itd.

Mariusz 79
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 15 mar 2015, 14:42
Lokalizacja: Kielce
Model:

#363 Post autor: Mariusz 79 »

Witam, nie będę się wypowiadał co do awaryjności silników, ale 1.8 jest bardziej popularny, a już na pewno nie kupiłbym samochodu z CNG, z powodu malej ilości stacji tankowania ( przynajmniej w Kielcach nie zauważyłem takich), i bałbym się o koszta ewentualnych napraw takiej instalacji ( na jaki okres jest ważna homologacja butli ( o ile jest taka), bo jeśli na taki jak z LPG to niedługo się skończy). Jeśli samochody są w podobnym stanie technicznym i w podobnej cenie to osobiście wybrałbym 1.8 i zamontował LPG.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2016, 23:20 przez Mariusz 79, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#364 Post autor: janekW67 »

Auto z CNG jest na pewno mniej awaryjne, niż z LPG, tylko ta ilość stacji w Polsce...
Oczywiście!

Awatar użytkownika
shadow
Mieszkaniec
Posty: 490
Rejestracja: 19 sty 2015, 11:37
Imię: Adam
Lokalizacja: WWY
Auto: Zafira 1.8 Cosmo
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#365 Post autor: shadow »

Przy CNG podobno robi się jakiś "specjalny" przegląd co 2-3 lata. Nie wiem na czym to polega ani ile kosztuje.

Awatar użytkownika
pysiowa
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 11 gru 2016, 23:31
Imię: Jarosław
Lokalizacja: Racibórz
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#366 Post autor: pysiowa »

Witam. A silnik 1.6 116KM? Warto brać pod uwagę czy dać sobie spokój?

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#367 Post autor: rafant4011 »

pysiowa, daj spokój ;)

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#368 Post autor: Sumik »

Zgadzam się z Wojtim, OPC to wydatek, ale jak jesteś na niego gotowy to :ok:
Jak nie masz parcia na takie osiągi to polecam 2.0T 200 KM LER. Jest równie dynamiczny i tańszy w eksploatacji. Tańsze (i bardziej dostępne) turbo, tańsze koło alternatora, no i ogólnie jest dużo tańszych rzeczy w LER niż w LEH. Jeżeli chodzi o różnicę między 2.0 LER a 1.8 XER to z punktu widzenia mechanika i przeciętnego użytkownika auta z normalnie zaopatrzonym portfelem polecałbym 2.0 ze względu na prostotę budowy. XER ma już na rozrządzie wariatory od zmiennych faz wałków i to kosztuje jak się zepsuje.
Rozrząd w 2.0 to konstrukcja z 1992 roku z C20XE w GSi, koszt jakieś 340 zł razem z pompą i uszczelniaczami :D
Reasumując.

Jak chcesz poczuć odrobinę adrenaliny i masz na to kase to kup OPC :ok: Jednak ciężko w PL o coś godnego polecenia z dobrym wyposażeniem.
Jak chcesz tanie w utrzymaniu autko ale równie żwawe to kup 2.0 T i wsadź tam gaz. Będziesz zadowolony :ok:

Jeżeli chodzi o 1.6 w tak dużej budzie, która waży prawie 1700 kg to raczej odradzam. Jeżeli chodzi o przyspieszenie i z tym związane bezpieczeństwo to ten silnik raczej odpada.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 14:34 przez Sumik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ryba1
Zafiromaniak
Posty: 1981
Rejestracja: 09 lip 2017, 12:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: CGD/SB
Auto: Zafira B 381KM/507NM
Model: OPC
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#369 Post autor: ryba1 »

nie przesadzajcie już z tm utrzymaniem OPC.wszystko zależy od stanu w jakim kupi.bo jak kupi trupa 1.8 to uwierzcie że koszty tez są nie małe.sam kupiłem 2 Z20LET(na co dzień) i kokosów nie zarabiam
Sumik pisze:kup 2.0 T i wsadz tam gaz
i tu jest bdb rada.instalacje LPG tak poszły do przodu że śmiało można zakładać i jeździć w miarę tanio

Awatar użytkownika
wampir11111
Zafiromaniak
Posty: 3561
Rejestracja: 09 sty 2016, 12:19
Imię: Michał
Lokalizacja: Domasławice [DOL]
Auto: Zafira B 340KM/480Nm
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#370 Post autor: wampir11111 »

LER też tani nie jest ale tańszy jak LEH ;)
Powiem też źe 200km robi robote i spalanie od 10 do 15 litrów benzyny

pawel1313

#371 Post autor: pawel1313 »

pysiowa pisze:Witam. A silnik 1.6 116KM? Warto brać pod uwagę czy dać sobie spokój?
Ja akurat bym brał po uwagę szczególnie jak poruszasz się głównie po mieście czy wokół komina.
Do normalnej jazdy jest wystarczający i na pewno nie jesteś zawalidrogą a koszty eksploatacji mniejsze.
W trasie rzeczywiście brakuje trochę mocy jak chcesz szybciej wykonać manewr ale redukcja biegu załatwia sprawę ;)
Gdybym miał wybór między zadbanym 1.6 a rozklekotanym 1.8 to wybrałbym 1.6 ;)
Ostatnio zmieniony 22 gru 2016, 13:09 przez pawel1313, łącznie zmieniany 2 razy.

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#372 Post autor: Crazy »

ja bym tak i tak szukał zadbanej 1,8, chociażby nawet ze względu na to, że baaardzo często słyszę teksty: "Żałuje, że nie wziąłem tej 1,8"
Z moich poglądów co czasem pomagam ludziom podczas poszukiwań, co drugi powtarza, tylko nie 1,6 :)
Trzeba też myśleć przyszłościowo aby później było też łatwiej sprzedać pojazd.
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

pawel1313

#373 Post autor: pawel1313 »

Crazy pisze:ja bym tak i tak szukał zadbanej 1,8, chociażby nawet ze względu na to, że baaardzo często słyszę teksty: "Żałuje, że nie wziąłem tej 1,8"
Z moich poglądów co czasem pomagam ludziom podczas poszukiwań, co drugi powtarza, tylko nie 1,6
Trzeba też myśleć przyszłościowo aby później było też łatwiej sprzedać pojazd.
Moja zośka 1.6 po 3 dniach na pewnym znanym portalu była już sprzedana a cena była jedną z wyższych.
Przyjechał gościu (a raczej 3 gości) który szukał 1.8 od 4 miesięcy . Po 15 minutach wszelkiego oglądania i mierzenia czujnikiem stwierdzili ze to pierwsze auto od paru tygodni którym chcieliby się wybrać na jazdę próbną a po kolejnych 15 minutach umówiliśmy się na drugi dzień jeszcze do aso. Także albo miałem szczęście albo dobre auto samo się sprzedaje ;)
Sam gdy szukałem wtedy zoski to nastawiałem się tylko na 1.8 ale po prawie 5 miesiącach zmieniłem zdanie. No i miałem do siebie "żal" że nie brałem wtedy pod uwagę też do razu 1.6 bo być może nie straciłbym tyle czasu/pieniędzy na poszukiwania.... no ale całe życie się uczymy ;)

Jak znajdziesz zadbane 1.8 to bardzo fajnie, bardziej mi chodzi o to że warto mimo wszystko przy okazji rozważyć 1.6 i nie skreślać go od razu.
Bo ciekawe ilu z tych gości co mówią :
"Żałuje, że nie wziąłem tej 1,8"
gdyby mieli z nimi problemy mówiliby że
"Żałuje, że jednak nie wziąłem tej 1,6 bo była jednak w lepszym stanie"

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#374 Post autor: Crazy »

pawel1313 pisze:Moja zośka 1.6 po 3 dniach
Moja 1.8 wystawiona tu na forum, na drugi dzień miała telefon i się sprzedała :)
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

pawel1313

#375 Post autor: pawel1313 »

Crazy pisze:Moja 1.8 wystawiona tu na forum, na drugi dzień miała telefon i się sprzedała
No i fajnie :) Tak jak mówiłem - zadbane auto samo się sprzedaje ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o auta, porady przed zakupem”