[A] Problemy związane z użytkowaniem instalacji LPG - PB

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Szuwarek
Mieszkaniec
Posty: 349
Rejestracja: 21 maja 2011, 09:40
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Zegrze
Auto: ASTRA-G + ZAFIRA-A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z22SE
Gender:

#451 Post autor: Szuwarek »

firek - ja tylko wskazuje skąd biorę wiedzę. Ty może znasz od podszewki - ja mam znajomych którzy na nich jeżdzą i żadnych problemów nie mają . Ba nawet kolega ma założona mocniejszą wersję AT 90 ARTIC do Audi S8 i też nie ma zastrzeżeń - a nogę ma ciężką :)

Anony Mous

#452 Post autor: Anony Mous »

Przy moim ciężkim bucie co niektórzy mogą to potwierdzić to Tomasetto AT-09 daje spokojnie radę. Mam go już 3 lata i nigdy nie narzekałem na jego bezsilność a przejechałem już na nim prawie 90tkm.

Dlatego lepiej niech wypowiedzą się użytkownicy niż ci co czytają tylko wiele "gazet". :mrgreen: :mrgreen:

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#453 Post autor: firek »

Szuwarek, jak sam napisałeś kolega ma mocniejszą wersję tego reduktora, a więc jego wydatek do mocy silnika jest odpowiednio dobrany
marsuc, pewnie pod maską nie siedzi basic tylko alaska,a to juz spora różnica.
Pozdrawiam

Anony Mous

#454 Post autor: Anony Mous »

firek, masz rację. Nie doczytałem nazwy bardziej skupiłem się na symbolu AT-09. Oczywiście mam wersję Alaska i tego reduktora dotyczy mój post.

plutmen1
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 24 lip 2010, 21:54
Imię: Karol
Lokalizacja: Tychy
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#455 Post autor: plutmen1 »

Odstawiłem dzisiaj auto do gaziarza, powiedziałem mu o swoich przemyśleniach i sugestiach, powiedział, że reduktor jest dobrze dobrany jest to Tomasetto AT-09 Alaska, który rzekomo jest do mocy 130KM wiec wystarczający, może po prostu małej średnicy dysze powiercili niewiem, powiedziałem wszystko co dzieje się mojej zosi i zobaczymy co zdziałają, narazie stoi u niego. Pytałem też jakie zakładaja reduktory do mocniejszych silników i mówi mi że jakieś Silvery, aha i mówie mu o tym emulatorze, że go nie powinno być a on mi mówi że "emulator emulatorem a mapa gazu to mapa gazu, że da się to ustawić", nie wiem zobaczymy.
Jak odbiore auto to napisze czy wszystko gra i co zdziałali.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#456 Post autor: firek »

plutmen1, no to jeśli jest Alaska to powinna bez problemu wystarczyć.
Więc wygląda na zle zrobioną kalibrację...
A co do emulatora to ciekawe jakie czasy benzynowe widzi komp LPG przy pracy na gazie - aż chyba z ciekawości się chyba w wolnym czasie zabawię ;)

Bukow

#457 Post autor: Bukow »

Dzień dobry witam wszystkich nie posiadam jeszcze Zafirki , ale jestem zdecydowany na ten samochód konkretnie r0cznik 2005-2007 w benzynie 1.8 w związku z tym mam następujące
pytanie czy ten silnik wymaga lubryfikacji (chodzi o zawory powierzchniowo utwardzane) i czy ten model ma jakieś dodatkowe obostrzenia dotyczące gazu.
Z góry przepraszam wszystkich że pytam o ten model w tym dziale ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji.
dzięki za ewentualne info

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#458 Post autor: firek »

Bukow, wystarczyło troszke dokładniej poszukać i bys znalazł że jeśli chodzi o silniki benzynowe (1.6 i 1.8) w Zafirze B to montaz instalacji gazowej nie jest do końca zalecany, a jesli juz zostanie taka instalacja załozona to wymagane jest kontrolowanie luzu zaworowego co conajmniej 30 tys. km.
Niektóre warsztaty zalecają dodatkowy montaz systemu lubryfikacji ale nie zwalnia to z powyzszego.

Woytas

#459 Post autor: Woytas »

Bukow,

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=2255


http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=7482

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=7409

Tu masz trochę pokrewnych tematów.
Co do Z18XER jest analogicznie jak w 1.6...to co piszę firek + ja bym dodał, że jak mus założenia...to tylko u fachowców i instalacja z górnej półki.
Brak hydrauliki, czyli sławne płytki, miękkie gniazda zaworowe, itp. itd

Bukow

#460 Post autor: Bukow »

Dzięki wszystkim za info
czyli info które miałem domyślałem się czytając forum (mam avensisa 2001 1.8 16vvti gaz przejechane 80000km) potwierdza się miękkie gniazda dodatkowa lubryfikacja (tak dla pewności) nie zauboga mieszanka, a raczej bogatsza w związku z tym pozostaje autko trochę starsze ,ale bezproblemowe do gazowania ;) -dobrze myślę
albo ropniaczek młodszy
jeszcze raz dzięki za info

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#461 Post autor: firek »

Bukow, To jak cos Zosia A z końcówki produkcji w silnikach 1.8 lub 2.2 i nie ma problemów w zagazowaniu. :)

Bukow

#462 Post autor: Bukow »

tak żebym dobrze zrozumiał silniki 1.8 Z18XEP można gazować natomiast 1,8 Z18XER lepiej nie piszemy cały czas o zafirze B.

plutmen1
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 24 lip 2010, 21:54
Imię: Karol
Lokalizacja: Tychy
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#463 Post autor: plutmen1 »

Powiem wam moją historie, jak kilka postów wyżej pisałem o błędzie wtrysku, który wyskakuje na gazie, autko odebrane ale nie zrobione, dziwny przypadek, gazownik sprawdził wszystko od A-Z i wszystko gra, ale check dalej pali się na gazie zazwyczaj przekraczając prędkośc 120 km/h lub przy wkręcaniu go na obroty powyżej 4000obr.min. Gazownik dał lepszy mocniejszy reduktor, nic to nie dało, obdzwonił producentów, swoich znajomych, każdy mówi że to dziwny przypadek, wiec zdecydował się na zmiane całej elektroniki z gazu, ale dopiero jestem umówiony z nim na wtorek. Co do jazdy na Pb wszystko gra zero błedów, koledzy może wiecie co mojej Zosi dolega.Może jakaś podpowiedź.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#464 Post autor: firek »

plutmen1, ja obstawiam żle zrobioną kalibrację-czy była robiona próba drogowa????. Wtryskiwacze Matrix sa dosyć szybkimi wtryskami, ale za to niezbyt wydajnymi-porzebuja większych dysz niż np: Valteki, Regi czy inne.
Jesli np:gaziarz zrobił kalibrację na małych dyszach to na warsztacie autko sie skalibruje poprawnie ale w czasie jazdy następuje takie zapotrzebowanie silnika na gaz ze wtryski muszą się otworzyć całkowicie i nienadanrzają się zamykać-ZAPĘTLENIE.
Pozdrawiam

fabidan

#465 Post autor: fabidan »

mam jutro przegląd okresowy instalacji LPG (po 10.000 km) na co zwrócić szczególną uwagę? Czy przy takim przebiegu (sumarycznie ok 12.000 na gazie) wymienia się już jakieś filtry etc. ? Doczytałem że na wtryski jest 12 m-cy lub 20.000 km gwarancji. Czy ktoś ma jakieś złe doświadczenia z Valtekami -? U mnie póki co nic się nie dzieje, zastanawiam się jedynie czy dla zdrowia silnika nie podnieść temperatury przełączania na gaz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”