Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
kubutek

#496 Post autor: kubutek »

Jeżeli ściąganie jest bardzo nieznaczne i chcesz mieć pewność, że to nie kwestia wyważenia to spróbuj namierzyć warsztat który wyważa koła na samochodzie.

Różnić jest kilka: po pierwsze zwykła wyważarka stacjonarna sprawdza koło przy małych prędkościach (chyba 60-70 km/h) a urządzenie do wyważania na samochodzie może rozpędzić koło do ponad 100 km/h. Dodatkowo na samo zachowanie koła na samochodzie mają wpływ niektóre elementy samochodu jak tarcza hamulcowa, piasta itp.

W poprzednim samochodzie miałem taką sytuacje:
u 3 gumiarzy sprawdzałem i koła były dobrze wyważone, a jeździć szybko się nie dało (ale objawami były drgania kierownicy) i wtedy podjechałem na wyważanie na samochodzie. Po zabiegu okazało się że jeden przód miał niedobór ciężarka. Gość który mi wyważał wyłożył mi różnice i zasadność takiego doważania.
Według jego słów w 90% przypadków zwykłe wyważanie w zupełności wystarczy - na ale pozostaje 10% gdzie trzeba szukać rozwiązania innymi metodami.

garett79

#497 Post autor: garett79 »

Witam.Jako ze zbliza sie koniec roku mozna kupic w roznych promocjach fajne felgi i stad moje pytanie czy do Zafiry A OPC zmieszcza sie felgi 8.5/18 na oponach 225/40/18?Czy ten rozmiar opon bedzie odpowiedni do takich felg?Wiem ze felgi 17-tki o takich parametrach powinny wejsc,a jak jest z 18-kami?Konkretnie chodzi mi o te felgi,tu akurat sa do bmw ale do zafiry tez takie sa http://www.felgi.pl/felga/250,2001/felg ... 2003.htmlx jezeli by sie okazalo ze jednak nie wejda to jest druga opcja. Te felgi maja rozmiar 8/18 i opony bylyby wtedy 215/40/18 http://www.ityre.com/pl/disks/catalog/oxigin/4952/ tylko ze te maja otwor centrujacy 72.6 a z tego co sie orientuje zafira ma otwor 65mm.prosze doradzcie ktora opcje wybrac,pozdrawiam...

kermit

#498 Post autor: kermit »

Cześć. Proponuje Ci zaglądnąć na tą stronę http://www.astraownersclub.com/tyresize.php a co do otworu pomiędzy piastą a felgą to pierścień centrujący np. http://www.pierscieniecentrujace.pl/ lub gdzieś na portalach aukcyjnych.

garett79

#499 Post autor: garett79 »

kermit wedlug tych kalkulatorow to powinna wejsc opona 225/40/18,powiedz o tym drugim cienkim kalkulatorze po srodku gdzie pokazuje szerokosc obreczy do rozmiaru opony.Gdy wpisuje rozmiar opony 225/40/18 to pokazuje mi rozmiar felgi 7.5/18 do 9/18.ale gdybym chcial zalozyc opone 225/40/18 na felge 9/18 to musialbym ja chyba niezle naciagnac co?

kermit

#500 Post autor: kermit »

225 na 9/18 nie bardzo, ale pytałeś się o 8,5/18 i spokojnie wejdzie.

garett79

#501 Post autor: garett79 »

ok,dzieki za pomoc

pepe001

#502 Post autor: pepe001 »

Witam, zastanawiam się nad zakupem kół na lato do mojej Zafiry. Zimówki mam 15", ale na lato chciałbym kupic 16" albo 17". Prosiłbym o opinie kolegów na temat komfortu jazdy i sugestie, które byłyby odpowiedniejsze. Nadmienię, że głównym użytkownikiem jest moja żona, więc kwestia komfortu jazdy jest też bardzo istotna. Mam zwykłą 2.0 DTI 101KM, ze zwykłym, seryjnym zawieszeniem.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#503 Post autor: MieHor »

pepe001, jest na forum już sporo tematów dotyczących kół - felg i opon, nie rozumiem po co kolejny temat :?:

pepe001

#504 Post autor: pepe001 »

Przeglądnąłem, moim zdaniem wszystkie tematy na temat kół, ale nie znalazłem żadnego z opiniami eksploatacyjnymi w zależności od średnicy felgi. Chyba, że coś przeoczyłem.

Awatar użytkownika
adrianzwp
Świeżak
Posty: 17
Rejestracja: 06 kwie 2010, 19:00
Imię: Adrian
Lokalizacja: Olsztyn
Auto: Zafira 2.0 DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH

#505 Post autor: adrianzwp »

witam.co do rozmiaru felg to ilu uzytkownikow to tyle opini.ja na lato uzywam 17 i jestem zadowolony,autko sie utwardzilo i nie stracilo duzo na komforcie, dla ciebie polecam 16,jest to dobre rozwiazanie cena\wyglad bo opona 17 kosztuje okolo 450zl a 16 juz duzo mniej.pozdro

Awatar użytkownika
dzarko
Mieszkaniec
Posty: 450
Rejestracja: 01 maja 2010, 12:07
Imię: Jarek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: Z16XE

#506 Post autor: dzarko »

Zamieniłem koła z lewej strony (przód z tyłem) ale nic to nie dało. Dalej ściąga minimalnie. Gdyby to wina opony była, to chyba by się coś zmieniło?
Błękitna Zocha z Białołęki
Obrazek

gwizdenson

#507 Post autor: gwizdenson »

Wiesz to czasami jest tylko subiektywne wrażenie,czy czujesz jak trzymasz kierownicę to musisz ciągle kontrować?To jest ściąganie.Musisz sprawdzać na w miarę prostej bez pochyłu nawierzchni.Inaczej zawsze będziesz miał wrażenie ,że ściąga.Jak jest pochył drogi w prawo(a jest zawsze)to gdy puścisz kierownicę według praw fizyki pociągnie w tą stronę.U mnie też wydawało się ,że ściąga ale jak dorwałem kawałek prostej bez pochyłów szedł prosto.Zastanów się nad tym i wypróbuj ,nie twierdzę ,że tak musi być ale sam musisz ocenić czy jest to ściąganie czy trakcja drogi.

Awatar użytkownika
dzarko
Mieszkaniec
Posty: 450
Rejestracja: 01 maja 2010, 12:07
Imię: Jarek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: Z16XE

#508 Post autor: dzarko »

Jednak trochę ściąga. W sumie to trochę dziwne, ale mam wrażenie, że mogło się coś rozregulować, mimo że było ustawiane gdzieś w czerwcu. Zamieniłem przód lewy z tyłem więc wydaje mi się, że nie może to być wina opon.
Błękitna Zocha z Białołęki
Obrazek

sQcha

#509 Post autor: sQcha »

No to trzeba sprawdzić zbieżność i geometrię.

Awatar użytkownika
dzarko
Mieszkaniec
Posty: 450
Rejestracja: 01 maja 2010, 12:07
Imię: Jarek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: Z16XE

#510 Post autor: dzarko »

Na to wychodzi, ale trochę mi szkoda bo niedawno robiłem. Myślałem, że może coś sam wymyślę.
Błękitna Zocha z Białołęki
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”