[A] [B] [C] Jaki olej do diesla/benzyny ?

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#526 Post autor: Crazy »

Do 3ciego auta leje już Penrite :)
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#527 Post autor: tomek evo »

Enviro+ czy HPR? Czy coś innego?

zibi110
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 paź 2016, 21:13
Lokalizacja: Janów
Model:

#528 Post autor: zibi110 »

Witam jestem tu nowy ze swoim starym/nowym autem po zakupie auta czas na rozrzad filtry i olej, kupilem motula 10w40 co wy na to?

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#529 Post autor: Mawerix »

zibi110 pisze: kupilem motula 10w40 co wy na to?
Dane pojazdu mamy sobie do tego oleju dobrać czy jak można podejrzewać jedynie że to PB :?: Jeśli idzie o Moltul to bardzo dobry wybór.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2016, 10:29 przez Mawerix, łącznie zmieniany 1 raz.

zibi110
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 paź 2016, 21:13
Lokalizacja: Janów
Model:

#530 Post autor: zibi110 »

Benzyna 1,8 :P

Jędrek Z
Przeglądacz
Posty: 69
Rejestracja: 21 wrz 2016, 09:39
Imię: Andrzej
Lokalizacja: wałbrzych
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:
Kontakt:

#531 Post autor: Jędrek Z »

Witam.Mam Zafirę z silnikiem X 2.0 DTL z przebiegiem 400 tys.km- którą "odziedziczyłem" po synu. do czerwca tego roku Zośka latała na castrolu edge 5w-40 ale "brała" już bardzo dużo tego oleju /prawie 1 litr na 1000 km/ więc nastąpiła wymiana oliwy na Fusch Titan MC 10w/40-od tego momentu zużycie oleju spadło prawie do zera-zrobiłem od chwili wymiany już 5000 km a oliwy ubyło może 100 gram.Z przejścia na pólsyntetyk jestem mega zadowolony.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#532 Post autor: Mawerix »

zibi110 pisze:Benzyna 1,8
Podają żeby lać 5W30

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#533 Post autor: tomek evo »

Jędrek Z pisze:Witam.Mam Zafirę z silnikiem X 2.0 DTL z przebiegiem 400 tys.km- którą "odziedziczyłem" po synu. do czerwca tego roku Zośka latała na castrolu edge 5w-40 ale "brała" już bardzo dużo tego oleju /prawie 1 litr na 1000 km/ więc nastąpiła wymiana oliwy na Fusch Titan MC 10w/40-od tego momentu zużycie oleju spadło prawie do zera-zrobiłem od chwili wymiany już 5000 km a oliwy ubyło może 100 gram.Z przejścia na pólsyntetyk jestem mega zadowolony.
Wybacz ale Twoje zadowolenie wynika jedynie z faktu, że nie ubywa Ci oleju. Jeśli zużycie było na poziomie 1l/1000 km to chyba coś było nie tak. Pierwsza zasadnicza sprawa to czy silnik spalał olej czy były wycieki? Podejrzewam, że olej nie był wymieniany od dawna i mógł już kompletnie nie trzymać parametrów i w efekcie jego spalanie mogło być nadmierne (chociaż 1l/100 km świadczy raczej o usterce silnika). Przejście na 10w40 na pewno nie ucieszyło turbosprężarki. Radzę w zimie ostrożnie obchodzić się z zimnym silnikiem bo pompowalność 10w40 jest o wiele gorsza i lepkość na zimnym silniku jest mniej niż zadowalająca jak na silnik turbo. Zobacz co będzie po przejechaniu 10 tys. ale po tym dystansie raczej wymień olej. Jeśli zużycie było 1l/1000 km a olej nie był zbyt stary (ani podrobiony o co z Castrolem nie trudno) to jest bardzo dziwne taki spadek zużycia.

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#534 Post autor: tomek evo »

zibi110 pisze:Witam jestem tu nowy ze swoim starym/nowym autem po zakupie auta czas na rozrzad filtry i olej, kupilem motula 10w40 co wy na to?
Lepiej było by zalać 5w30 lub 5w40, szczególnie przed zimą ale ten olej jak na 10w40 zły nie jest. Nie masz turbiny wiec jeden problem wynikający ze stosowania 10w40 w zimie odpada.

Jędrek Z
Przeglądacz
Posty: 69
Rejestracja: 21 wrz 2016, 09:39
Imię: Andrzej
Lokalizacja: wałbrzych
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:
Kontakt:

#535 Post autor: Jędrek Z »

Witam.Turbinę mam-silnik X 2,0 DTL takową posiada a odnośnie oleju to olej ten to była jakaś podróba-synowi sprzedawał kolega po 140 zł za 4 litry-odnośnie wycieków z silnika ciekła miska olejowa na uszczelce ale dokręciłem mocniej i jest OK jedynie pozostał mały wyciek oleju pomiędzy miską olejową a obudową sprzęgła -cieknie takimi małymi prostokątnymi kanałami z przodu i z tyłu miski-chyba uszczelnienie wału korbowego do wymiany. Nie jest to duży wyciek ale pokazuje się czarny zużyty olej.A tak dodatkowo napiszę- silniki w autobusach Solaris Urbino 12/silnik DAF / od nowości są zalewane olejem Titan Cargo Maxx 10w-40 a częstotliwość wymiany oleju co 30.tys.km -są to silniki turbodoładowane z systemem zasilania common railla.i pracują naprawdę w ciężkich warunkach po 20 godzin na dobę.

zibi110
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 paź 2016, 21:13
Lokalizacja: Janów
Model:

#536 Post autor: zibi110 »

Tylko niewiem czy moge nawet ten 5w40 bo teoretycznie w ostatnim wpisie w ksiazce jest 10w40

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#537 Post autor: Mawerix »

zibi110 pisze:Tylko niewiem czy moge nawet ten 5w40 bo teoretycznie w ostatnim wpisie w ksiazce jest 10w40
A czemu by nie :?: ewentualna płukanka i nowy olej, zastanawiające jest po co wył zmieniany na 10W z oszczędności zakupu baniaka oleju w niższej cenie z innego powodu..... hydraulika głowicy nie lubi kiepskiego oleju.

W zeszłym tygodniu usłyszałem że "mechanik" w TDI VW z 2006r. zaproponował zmianę na 10W40 bo przebieg już duży :lol: silnik miał robiony dół...

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#538 Post autor: tomek evo »

Jędrek Z pisze:Witam.Turbinę mam-silnik X 2,0 DTL takową posiada a odnośnie oleju to olej ten to była jakaś podróba-synowi sprzedawał kolega po 140 zł za 4 litry-odnośnie wycieków z silnika ciekła miska olejowa na uszczelce ale dokręciłem mocniej i jest OK jedynie pozostał mały wyciek oleju pomiędzy miską olejową a obudową sprzęgła -cieknie takimi małymi prostokątnymi kanałami z przodu i z tyłu miski-chyba uszczelnienie wału korbowego do wymiany. Nie jest to duży wyciek ale pokazuje się czarny zużyty olej.A tak dodatkowo napiszę- silniki w autobusach Solaris Urbino 12/silnik DAF / od nowości są zalewane olejem Titan Cargo Maxx 10w-40 a częstotliwość wymiany oleju co 30.tys.km -są to silniki turbodoładowane z systemem zasilania common railla.i pracują naprawdę w ciężkich warunkach po 20 godzin na dobę.
Rozumiem, że to miało być, że olej to NIE była podróba. Jeśli zużycie oleju nie było spowodowane zużywaniem oleju przez silnik tylko wyciekiem z miski olejowej to zdecydowanie sugeruje wrócić do lepkości 5w40 lub 5w30. Nie ma co porównywać silników w autach osobowych do autobusów bo to są inne konstrukcje i oleje do takich silników też są inne, podobnie jak częstotliwość wymiany, która w ciężarówkach może wynosić nawet 80 tys. kilometrów. 10w40 to nie jest dobra lepkość dla takiego silnika na warunki zimowe. Lepkość to jedno a niestety 10w40 to olej de facto mineralny - jego właściwości są dużo gorsze niż olejów syntetycznych, tych w technologi hydrokrakingu, GTL o PAO nie wspominając. Olej 10w40 ma być przede wszystkim tani i większość takich olejów jest wykastrowana z dodatków do maximum. Ma tylko "łapać się" na podstawowe normy. Więc nie chodzi tu o samą lepkość. Jeśli się zdecydujesz to wyślę ci dobry olej syntetyczny 5w30 lub 5w40 gratis. Zapłacisz tylko za przesyłkę.
Mawerix pisze:
zibi110 pisze:Tylko niewiem czy moge nawet ten 5w40 bo teoretycznie w ostatnim wpisie w ksiazce jest 10w40
A czemu by nie :?: ewentualna płukanka i nowy olej, zastanawiające jest po co wył zmieniany na 10W z oszczędności zakupu baniaka oleju w niższej cenie z innego powodu..... hydraulika głowicy nie lubi kiepskiego oleju.

W zeszłym tygodniu usłyszałem że "mechanik" w TDI VW z 2006r. zaproponował zmianę na 10W40 bo przebieg już duży :lol: silnik miał robiony dół...
Ignorancja niektórych mechaników nie zna granic. :evil:
Ostatnio zmieniony 26 paź 2016, 15:34 przez tomek evo, łącznie zmieniany 1 raz.

Jędrek Z
Przeglądacz
Posty: 69
Rejestracja: 21 wrz 2016, 09:39
Imię: Andrzej
Lokalizacja: wałbrzych
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:
Kontakt:

#539 Post autor: Jędrek Z »

Witam.Dzięki wielkie za zainteresowanie ale nie skorzystam-dodam tylko,że syn pytał tego kolegi co co mu ten olej sprzedawał dlaczego tak dużo go ubywa-koleś stwierdził ,że olej ten ma bardo dużą "parowalność" i dlatego tak dużo go ubywa-sytuacja dziwna,bo przed tym Castrolem jeździł na naszym polskim orlenowskim Platinum 5w-40 i wcale tak dużo go nie ubywało jak tego Castrola. Obecnie zastosowałem Titan syn Mc 10w-40 który jest rekomendowany do tych silników z "dużym przebiegiem" a 400 tys.km to mało nie jest-w silniku jeszcze nic nie robione-ciśnienie oleju 1,5 bara na wolnych obrotach przy 90 stopniach-Zośka pali od "strzała" pomimo zimnych świec żarowych -w mojej ocenie silnik jak najbardziej jest Ok tylko przebieg już duży.Od kilku lat stosuję Oleje Fusch Titan i jeszcz się na nich nie zawiodłem.

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#540 Post autor: tomek evo »

Oleje Fuchs z serii Titan to taka średnia półka. Ale cenowo źle nie wychodzą. Z ta praowalnością to jakieś bzdury. Owszem mogą być różnice ale nie takie. Fachowo jest to parametr określany jako Noack. Im mniejszy tym lepszy. Wysoki świadczy o nie najlepszej jakości oleju. Jeśli Noack jest bardzo wysoki to znaczy, że oleje jest kiepski i nie będzie trzymał parametrów. Jeśli tak to tłumaczył to jednocześnie przyznał, że ten olej to szajs.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”