Alarm fabryczny a REC czyli tylna skrzynka bezpieczników BSI

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

Alarm fabryczny a REC czyli tylna skrzynka bezpieczników BSI

#1 Post autor: lgum »

Witam
Myślałem kiedyś o założeniu i aktywacji fabrycznego alarmu w mojej Zafirce (1,9 cDTI). Po doświadczeniach z dołożeniem wyłącznika ESP (klawisz SPORT wracam do tematu.
Podejrzewam że możliwość aktywacji alarmu fabrycznego jest uzależniona od wersji posiadanej skrzynki bezpiecznikowej REC i oprogramowanie jej.

Dla potwierdzenia tej hipotezy przydałoby się kilka przykładów z ZafirekB albo AstryH które posiadają alarm fabryczny.
W mojej 1,9 DTL 2006 (alarmu brak, ma podgrzewane fotele) jest moduł bezp. REC:
- HN (13220829 SW 0912/ HW 0021 - dane z nalepki REC-a),

Oglądając różne zdjęcia tych modułów oferowanych na allegro nie znalazłem żadnej sztuki typu HN który posiadałby bezpiecznik dla autoalarmu (FR27)
Bezpiecznik posiadają za to np. moduły:
- HF (13206758 SW 0812/ HW 0017 oraz /HW 0019);
- CD (13145017);
- HP (13220830 SW 0912/ HW 0021) nie ma grzanych foteli ale ma PEPS;
- HU (13220832 SW 0912/ HW 0027) ma grzane fotele i PEPS
- KC (94700787 sw0800/ HW038).
Z tym że gdzieś przeczytałem że dla mojego modułu HN odpowiednikami (ten sam SW 0912) są: HP,HQ,HR,HT,HU,HY,HX,LH,LJ ciekawe czym się one różnią. Na zdjęciach w modułach HP brakowało w porównaniu do mojego bezpieczników ogrzewania foteli, a HU miał już wszystkie.

1. Może wystarczy zmienić coś w moim BSI (np. OPCOM-em) i alarm będzie można uaktywnić.
2. Może trzeba wymienić całą skrzynkę bezpiecznikową np. na HU, HP. Czy da się wyciągnąć z wyjętego używanego REC kod PIN aby go wylogować.

Ktoś może pomoże mi znaleźć odpowiedzi na te zagadki?
Z góry dzięki. :D
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

flipers
Debiutant
Posty: 31
Rejestracja: 28 sty 2013, 12:48
Lokalizacja: Łódź
Model:

#2 Post autor: flipers »

Witam!
Ja u siebie mam autoalarm fabryczny. Pierwsze co się rzuca w oczy to czujki przy lampce wraz z włącznikiem/wyłącznikiem czujnika obecności w samochodzie.
Jak chcesz to sprawdzę Ci jaką mam skrzynkę bezpiecznikową.

Obrazek
Pozdrawiam

lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#3 Post autor: lgum »

Czujnik ultradźwiękowy alarmu już sobie dołożyłem. Ale nie mam możliwości zmiany (włączenia) parametrów dotyczących alarmu w REC. Jeżeli możesz to sprawdź jaki masz typ modułu REC i jeżeli masz interface (np. OP-COM) to byś jeszcze sprawdził ustawienia. I jeszcze podaj czy masz podgrzewane przednie fotele.
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

flipers
Debiutant
Posty: 31
Rejestracja: 28 sty 2013, 12:48
Lokalizacja: Łódź
Model:

#4 Post autor: flipers »

Witam!
Sorki że tak późno ale nie miałem wcześniej czasu. Masz zdjęcia mojej skrzynki REC. Nie mam u siebie podgrzewanych foteli.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam

lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#5 Post autor: lgum »

Dzięki. Skrzynka HP ma alarm i PEPS. Na twoich zdjęciach REC widać że masz jeszcze parktronica. Może można na niej uruchomić podgrzewane fotele?

Ciekaw jestem czy jeżeli ktoś ma fabryczny alarm to interfacem typu OPCOM ma możliwość zmian parametrów w REC dotyczących alarmu (kod kraju ATWS,typ klaksonu, moduł ultradźwiękowy, czujnik zbicia szyb). U mnie dla skrzynki HN te parametry mam wyszarzone, czyli nie mogę ich modyfikować.

Przydałoby się gdyby ktoś się odezwał kto oprócz alarmu firmowego ma podgrzewane fotele (podejrzewam że będzie to REC typu HU).

I jeszcze zagadka wewnętrzna czujka fabryczna w/g instrukcji monitorujre wnętrze kabiny samochodu i pochylenie pojazdu. Ciekawe czy ktoś sprawdzał praktycznie owo monitorowanie pochylenia samochodu (polewarowanie zamkniętego samochodu powinno wywołać alarm).
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

Tomek1976

#6 Post autor: Tomek1976 »

Cześć. Ja miałem rec HU i tam był alarm fabryczny i podgrzewane fotele przednie. Niestety padł mi i wymieniłem na inny w którym nie mogę aktywować alarmu. Wszystko inne jest.

lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#7 Post autor: lgum »

Właśnie kupiłem wczoraj HU i po bezpiecznikach widać że powinien mieć i alarm i podgrzewane fotele. Porównałem płytki elektroniki mojego starego HN z HU. Elektronika HN jest "niepełna" - na płytce brakuje kilku elementów (ukł. scalonych). Numer 5DK 00800 669-73 (REC HU) jest najwyższy ze wszystkich które oglądałem co podejrzewam oznacza że jest najbardziej wyposażony. Autoalarm jest na HP ale nie wiem czy na nim da się uruchomić podgrzewane fotele (może to tylko kwestia bezpieczników i przekaźnika?)
Jak uda mi się wylogować tego REC-a to go zakładam do swojej Zafirki. Co wyszło napiszę.
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

miałczyk76
Bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 16 maja 2010, 18:02
Lokalizacja: warszawa
Model:

#8 Post autor: miałczyk76 »

Wszystkie Reci obsługują podgrzewane fotele tylko trzeba przekaźnik dołożyć i bezpiecznik. :P Jak by co to ja mogę wyciągnąć pin z REC ;)

sajmer

#9 Post autor: sajmer »

Panowie mam taką sama skrzynkę jak na zdjęciach - mam fabryczny ALARM , nie działa mi podnoszenie i opuszczanie szyb z kluczyka - jak sprawdzić czy powinno to działać czy nie - czy wystarczy coś opem albo techem uaktywnić ?? W ASO stwierdzili , że się nie da bo trzeba jakiś moduł do Alarmu z podtrzymywaniem czy coś.

drahe
Mieszkaniec
Posty: 449
Rejestracja: 09 sie 2012, 09:13
Lokalizacja: Gliwice
Model:

#10 Post autor: drahe »

lgum pisze:Witam

Oglądając różne zdjęcia tych modułów oferowanych na allegro nie znalazłem żadnej sztuki typu HN który posiadałby bezpiecznik dla autoalarmu (FR27)
Bezpiecznik posiadają za to np. moduły:
- HF (13206758 SW 0812/ HW 0017 oraz /HW 0019);
- CD (13145017);
- HP (13220830 SW 0912/ HW 0021) nie ma grzanych foteli ale ma PEPS;
- HU (13220832 SW 0912/ HW 0027) ma grzane fotele i PEPS
- KC (94700787 sw0800/ HW038).
REC z oznaczeniem CD nie obsługuje alarmu.Mam taki wylogowany na sprzedaż.Jak coś to też wyciągam PIN z rec-a i z innych modułów.

lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#11 Post autor: lgum »

Dzięki kolego drahe za pomoc w ożywieniu REC-a.
Już go włożyłem do Zafirki, ale alarm jeszcze mi nie działa. Jak będę miał więcej czasu to popróbuję ustawiać różne parametry. A może ktoś mi poda jakie powinienem ustawić?
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

jupi

#12 Post autor: jupi »

Hej

Mam fabrycznie skrzynkę HU :D

Tylko... Jak sprawdzić działanie alarmu? Wciskam przycisk pomiedzy czujkami (dłuzej, krócej itd) i nie ma żadnej reakcji (np. ikonki, lampki, beepa itd)

lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#13 Post autor: lgum »

Autoalarm fabryczny uruchamiasz poprzez ponowne wciśnięcie w kluczyku guzika zamknij w ciągu 15s od zamknięcia drzwi. Przy aktywnym autoalarmie dioda guzika zamkniętych drzwi będzie pomrugiwała. A sprawdzić działanie alarmu najlepiej można uaktywniając alarm przy uchylonym oknie, a następnie wkładając np. rękę przez to okno.
Przycisk między czujkami na konsoli dachowej służy do włączania alarmu bez funkcji monitorowania wnętrza i położenia samochodu w płaszczyźnie poziomej (str. 43 instrukcji obsł.)

Szczegóły działania alarmu i nie tylko można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu (link poniżej)

opel_zafira_b_plpdf/
Ostatnio zmieniony 24 sie 2013, 18:38 przez lgum, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#14 Post autor: lgum »

W końcu alarm działa. http://www.zafiraklub.pl/images/smiles/icon_neutral.gif
Problem z działaniem, czyli niedziałaniem alarmu występował gdy w REC (index HU) ustawiłem opcję 'alarm inne kraje'. Wystarczyło zmienić na 'alarm/ GB' i jest OK. Widocznie wersja REC-a HU jest dedykowana tylko dla anglików.
Przy okazji jestem ciekaw może mi ktoś podpowie czym się różni fabryczny alarm dla GB (anglików) od innych krajów?

Pozdrawiam
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

lgum
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:23
Imię: Leszek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#15 Post autor: lgum »

Może inne pytanie do posiadaczy Zafirek B czy Asterek H z fabrycznymi alarmami. Po zapoznaniu się ze schematami el. ZB z 2006 i 2008 roku wychodzi mi na to że wersje angielskie (RHD) posiadają syrenę alarmową z własnym zasilaniem (czarny prostopadłościan zamontowany z lewej strony pod maską na podszybiu), a wersje nie angielskie syrenę sygnałową (talerzowaty klakson zamontowany z prawej strony pod maską na podszybiu).
A teraz pytanie jeżeli włączy się sygnał alarmowy to alarmują tylko te syreny czy dodatkowo sygnalizuje główny klakson samochodu. U mnie obecnie nie mam zamontowanej żadnej syreny/klaksonu alarmowego i włącza się razem ze światłami awaryjnymi główny klakson.
I jeszcze coś dla angielskiej wersji alarmu ZB zamknięcie pilotem centralnego zamka (pojedyńcze kliknięcie) jednocześnie aktywuje alarm.
Pozdrawiam-
LGUM z Lublina

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”