[B] Kontrolka poziomu oleju

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
MarcysM

[B] Kontrolka poziomu oleju

#1 Post autor: MarcysM »

Witam wszystkich,

poprzednio przyzwyczajony byłem do komunikatów o niskim poziomie płynów eksploatacyjnych w Zafirce A (na komputerze pokładowym). Przesiadając się na model B pierwsze zwróciłem uwagę na brak takowych możliwości, nie wspominając już o braku informacji o średnim spalaniu (BC składa się na razie tylko ze stopera).

W instrukcji natknąłem się natomiast na informację o żółtej kontrolce ostrzegającej o niskim poziomie oleju (opis z gwiazdką, więc jest to opcja). U mnie przy włączaniu zapłonu nie świeci się i nie wiem, czy mam tą opcję czy nie. Czy ktoś z kolegów oświeci mnie czy to-to działa przy moim silniku (Z19DTJ)?

kp2

#2 Post autor: kp2 »

Witaj Marcys
Zacznijmy od tego w jakim języku masz komunikaty na kompie?
Standardowo wyświetlany jest zasięg w km i średnie (aktualne) spalanie w l/km.
Dodatkowo jak wejdziesz w kompa (BC):
-masz stoper i dwa kompy liczące km, spalanie, śr. prędkość i śr. spalanie.
Ja pierwszy komp ustawiłem na zero w momencie zakupu, a drugi kasuję przy każdym tankowaniu i sobie sprawdzam wyniki.
Jeśli chodzi o kontrolę poziomu oleju to kontrolka oczywiście jest i zapala sie na chwilę przy zapłonie (jak ta od akumulatora). Brakuje wskaźnika temperatury oleju. Ale wierz mi-on jest. Można sprawdzić temperaturę na kompie (w specjalnych ustawieniach), ale po co? Jak będziesz miał jakieś problemy i błędy to się o tym szybko dowiesz :D

MarcysM

#3 Post autor: MarcysM »

Witam ponownie,

z komunikatami na kompie nie ma problemu - ustawiłem na angielski. Co do zakładek, to mam na razie tylko jedną, tą standardową ze stoperem. Dodatkowych BC1 i BC2 jeszcze nie aktywowałem (ale się przymierzam). Temperaturę płynu chłodzącego (bo oleju chyba nie mam) już obczaiłem w trybie serwisowym... :D

Teraz kontrolka oleju - chodzi mi o żółtą kontrolkę poziomu oleju. Czerwona, informująca o ciśnieniu oleju, owszem, przy włączaniu zapłonu zapala się a po uruchomieniu silnika gaśnie. A ta żółta nie zapala się... Dlatego chciałem zapytać, czy to jest jakaś opcja czy standard przy silnikach diesla. Najprościej byłoby sprawdzić przy wymianie oleju - odciągnąć część i odpalić na chwilę silnik. Chyba, że ktoś już ma jakieś doświadczenie w tym temacie...

kicaj

#4 Post autor: kicaj »

MarcysM pisze:Teraz kontrolka oleju - chodzi mi o żółtą kontrolkę poziomu oleju
a mozesz wrzucic jakies zdjecie zeby dokladnie pokazac o ktora kontrolke ci chodzi?

fiodork

#5 Post autor: fiodork »

witam.

ta żółta kontrolka informuje tylko o zbliżaniu się do zbyt niskiego poziomu oleju.
u mnie zapalila sie gdy miałem na bagnecie jeszcze 1/4 powyżej minimum.
nie zapala sie przy uruchamianiu. aby sprawdzić czy działa
przy najbliższej wymianie oleju wlej poczatkowo tyle aby poziom na bagnecie
był na kresce min. wówczas uruchom silnik i zobaczysz czy sie zapala.

co do innych informacji o płynach to u mnie jeszcze wyskakuje na BC info o płynie
do spryskiwaczy.

pozdrawiam

analyzer64

#6 Post autor: analyzer64 »

kicaj, kontrolka jest ta sama co od ciśnienia oleju z tą różnicą że pod nią jest jeszcze taki zygzak :)

MarcysM

#7 Post autor: MarcysM »

Witam ponownie,

zdjęcie tylko z instrukcji (bo na desce nic nie widac... :) ):

Obrazek

Dodałem tak dla formalności i żeby poćwiczyć. Przy zmianie oleju sprawdzę, czy działa.
Ciekawy jestem, czy informacje o płynach też się będą pojawiać (teraz pogoda byle jaka, to wypryskam sobie płyn do spryskiwacza, tak na marginesie - ile ma pojemności?).

Pozdrawiam wszystkich.

PS. Silnik w mojej Zafirce to Z19DTL, 1 postu nie mogę już zedytować. Przepraszam za pomyłkę.

kicaj

#8 Post autor: kicaj »

a ja sie zastanawiam czy w oplu jest cos takiego jak test wszystkich kontrolek... w mondeo MKIII mozna bylo zrobic to samemu...

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#9 Post autor: Lorry »

MarcysM pisze:ak na marginesie - ile ma pojemności?).
wersja bez ksenonów ma 2,3l z ksenonami 4,6l. Natomiast nie wiem jaki jest przy zwykłych halogenach z układem zmywania, podejrzewam że 2,3l :|

analyzer64

#10 Post autor: analyzer64 »

Dobrze podejrzewasz, halogeny przecież nie są spryskiwane.

MarcysM

#11 Post autor: MarcysM »

Wczoraj miałem okazję "pobawić" się OP-COMem.
a ja sie zastanawiam czy w oplu jest cos takiego jak test wszystkich kontrolek... w mondeo MKIII mozna bylo zrobic to samemu...
Jest taka możliwość ale chyba tylko przez interfejs. Na razie sprawdziłem sobie tę kontrolkę poziomu oleju i świeci. Nie oznacza to, że funkcja działa, bo nie wiem, czy jest czujnik poziomu oleju (a jeszcze nie wiem, czy można to sprawdzić przez OP-COM, bo miałem mało czasu). Można też testować inne opcjonalne , nieaktywne przy włączaniu zapłonu kontrolki, np. tempomat, spadek ciśn. w oponach itp.

gustafo

#12 Post autor: gustafo »

Witam
A ja mam inny problem zwiazany z ta kontrolka, zapalala mi sie dosc czesto, bo remont silnika trzeba bylo zrobic. Teraz po remoncie, wymianie turbiny itp dalej sie zapala po przejechaniu ok 15 km, sprawdzam olej i jest ok. Moze wiecie o co chodzi? Moze czujnik uszkodzony, ale jak to sprawdzic i gdzie on jest? Pozdrawiam

Anony Mous

#13 Post autor: Anony Mous »

Jeśli pytasz Gustafo o czujnik minimalnego poziomu oleju informujący kontrolką zaznaczoną na foto przez Marcysa to znajduje się on w bloku pod turbiną bądź już w misce oleju.(na tej wysokości do,której powinien sięgać olej w silniku ;) )Na rysunku czujnik nr2 z zaznaczoną lokalizacją w silniku.Nr 93179112.Trochę kosztuje :arrow: Cena czujnika


Czujnik informujący o ciśnieniu oleju(na desce wskaźników ta czerwona kontrolka) na rysunku pozycja nr1.Nr 55202374

Obrazek

Zrzut z EPC silnika z19DTH czyli 150KM.Nie wiem jaki Ty masz u siebie.Z tego co widzę to wszystkie 1.9 mają takie same czujniki.

gustafo

#14 Post autor: gustafo »

No dobra, ale jak sprawdzic czy czujnik jest faktycznie uszkodzony. Co zauwazylem, ze jak jezdze po ok 15 km zapala sie ta lampka, zatrzymuje sie gasze silnik, wyciagam kluczyk na 10 sekund, znow odpalam i jest dobrze na kolejne kilkanascie kilometrow. O co tu chodzi? Op-com tez pokazuje ze jest niski poziom oleju, ale bagnet ze jest ok.

gosia

#15 Post autor: gosia »

Chciałabym jeszcze odświeżyć temat tego czujnika minimalnego poziomu oleju o Nr.93178713...bo dziwna sprawa....gdyż w ASO stwierdzili,iż trzeba go wymienić, gdyż jest jakiś maleńki wyciek oleju....tylko pytanie....skoro coś nie tak z tym czujnikiem...to dlaczego to nie jest sygnalizowane żadną kontrolką ......i czy tak może być....????czujnik wprawdzie kupiłam.....więc raczej wymienię....bo we wtorek robię rozrząd więc niejako przy okazji.....tylko w związku z tym jeszcze pytanie.....czy jak będą ten czujnik wymieniać to rozumiem,że olej również..wypadałoby zakupić i wymienić.....czy nie..???i czy w takim razie filtry jakieś też....bo jeśli tak ...to prośba o wskazanie jakie konkretnie...gdyż niekoniecznie chciałabym to kupić w ASO...... ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”