Klimatronik ---> Jak go uruchomić

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
krisg

Klimatronik ---> Jak go uruchomić

#1 Post autor: krisg »

Witam.
Szlachetni użytkownicy proszę o poradę.
Kupiłem Zafirę 2.0 dti rok 2000 model EDITION 2000.
Wyposażona jest w klimatyzację - linki do zdjęć pod spodem.
Proszę mi wytłumaczyć jak ją ustawiać i do czego służy przycisk na dole panelu sterowania.
W dostępnych instrukcjach nie ma wzmianki o takim panelu sterowanie klimatyzacją.

http://img718.imageshack.us/i/obraz064a.jpg/
http://img84.imageshack.us/i/obraz060np.jpg/
Ostatnio zmieniony 15 sie 2014, 08:13 przez krisg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rhaaziel
Zafiromaniak
Posty: 558
Rejestracja: 01 lut 2010, 20:50
Lokalizacja: Tychy
Model:

#2 Post autor: rhaaziel »

Nie jest to czasem włącznik klimy? Czy po wciśnięciu go zapala się ta lampka nad wskaźnikiem temperatury?

Mam astrę G ale w życiu nie widziałem takiego panelu sterowania klimą, całkiem możliwe że ten mały guziczek zastępuje ten duży (na dole) do klimy lub działa z nim wymiennie.
Astra G 1.6 X16SZR (w gazie) - sprzedana
Zafira B 1.9 Z19DTH (chip V-Tech) - sprzedana
...teraz japoniec...

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#3 Post autor: MieHor »

To chyba nie jest oryginalna część sterowania klimą w ZA, prawdopodobnie pochodzi z Omegi, widziałem kiedyś takie cudo na jakiejś stronie niemieckiej jako przykład modyfikacji, niestety nie przypominam sobie gdzie to było,

bardzo możliwe, że to było tutaj http://translate.google.pl/translate?hl ... Findex.php

sapienti

#4 Post autor: sapienti »

Krisg, a czy czasami panel klimatronika w ZA nie powinien wyglądać tak:

Obrazek

albo tak:

Obrazek

Ten twój wygląda, jakby ktoś przerobił klimę manualną na automatyczną.

Awatar użytkownika
rhaaziel
Zafiromaniak
Posty: 558
Rejestracja: 01 lut 2010, 20:50
Lokalizacja: Tychy
Model:

#5 Post autor: rhaaziel »

Też mi się tak wydaje, że to może nawet nie być oryginała część GM.

Normalnie w tym miejscu jest pokrętło ciepłe-zimne stąd wysnułem wniosek że ten guziczek może włączać klimę (gdyby go nie było fabrycznie z jakiś przyczyny w danym modelu auta albo byłby właśnie w miejscu pokrętła).
Astra G 1.6 X16SZR (w gazie) - sprzedana
Zafira B 1.9 Z19DTH (chip V-Tech) - sprzedana
...teraz japoniec...

krisg

#6 Post autor: krisg »

sapienti ten panel co zademonstrowałeś jest i owszem w ZA ale od roku 2003, a moja Zosia jest z roku 2000.
Nie wiem czy się mylę ale mam wrażenie, że już kiedyś widziałem taki panel jak u mnie w Astra II wyprodukowanej w wersji EDITION 2000.
Może i Zośki w tej wersji miały montowane takie wynalazki.
Szkoda, że nikt się nie spotkał z takim panelem i nie może się ze mną podzielić wiedzą na ten temat.

Anony Mous

#7 Post autor: Anony Mous »

krisg pisze: Szkoda, że nikt się nie spotkał z takim panelem i nie może się ze mną podzielić wiedzą na ten temat.
Gdzieś już kiedyś widziałem taki panel na jakiejś chyba niemieckiej stronie. Ponoć ktoś produkował coś takiego ale nie jest to oryginał. Jak o działa nie wiem, ale pamiętam że nie jest to klimatronik w pełnym znaczeniu.

leeoon

#8 Post autor: leeoon »

Vectra B ma podobny. Poszukaj na forum Vectry...

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#9 Post autor: Harry200 »

Też to widziałem jako panel klimatronika do Opla,z tego co czytałem to działa na zasadzie włącz-wyłącz sprzęgło sprężarki,ja miałem coś podobnego w Omedze i utrzymywało mi temperaturę w granicach 2 stopni..

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#10 Post autor: marwisn »

Zajrzyj tutaj. Jest to prosty układ działający na zasadzie opisanej przez kolegę powyżej. Na moje to twoje cudo działa tak samo. Nie wiem czy jest to zdrowe rozwiązanie. Częste załączanie i wyłączanie sprężarki nie robi jej chyba za dobrze :/.

Pytanie jak to załącza ciepłe powietrze? W.w. układ steruje tylko pracą sprężarki, a ciepłe powietrze regulujemy pokrętłem. U Ciebie go nie ma :shock: . Opisz jak to działa.

krisg

#11 Post autor: krisg »

Obecnie jest za zimno i nie włączam klimy - poczekam aż temperatury podskoczą i pojadę sprawdzić czy nie trzeba dobić gazu.
Jeżeli chodzi o ciepłe powietrze to działa doskonale - temperaturę ustawiam na tym zagadkowym panelu i i działa.
Zastanawia mnie jednak to : skoro jest włącznik klimy pod pokrętłem dmuchawy to do czego służy przycisk na zagadkowym panelu od sterowania klimatyzacją.
Zauważyłem, że jak go wcisnę to zapala się kontrolka na górze panelu.
Czekam może jakiś wielbiciel Zośki będzie umiał mnie pokierować do jakiegoś linka albo wytłumaczy mi o co w tym chodzi.
Jedno jest pewne, że ten panel nie ma żadnego powiązanie z wyświetlaczem komputera.

http://img850.imageshack.us/i/caakonsola.jpg/

Awatar użytkownika
oki
Mieszkaniec
Posty: 399
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:15
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B 2.0 Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#12 Post autor: oki »

Bo to wygląda ze jest to tylko sterowanie sprężarką klimatyzacji ew klapą temperatury.
Jest to układ termometru na którym ustawiasz wartość a on sam ją utrzymuje względem zadanej.
Pytanie, czy jak zmieniasz wartość z temp np 18C na MAX to słyszysz jakiś ukłąd pracującego siłownika?
Coś musi przestawić klapę ciepłego powietrza i ciekawy jestem jak to jest zrobione.
Typowe proste klimatroniki sterują tylko pracą sprężarki to zresztą też, ale pierwszy raz widzę ze jest brak pokrętła od ciepło zimno.
Napisz coś więcej o tym, jak to działa.

krisg

#13 Post autor: krisg »

Obecnie nie mogę w pełni sprawdzić działania mojego panelu sterowania klimatyzacją w mojej Zosi ponieważ 23 maja jestem umuwiony w warsztacie na wymianę chłodnicy klimatyzacji.
Na innym forum znalazłem post właściciela Opla Astry, który ma identyczny panel sterowania klimą i też boryka się z wyjaśnieniem jego działania.
http://www.astra-g.pl/viewtopic.php?f=77&t=16138

janko79

#14 Post autor: janko79 »

na 99% jest to sterowanie firmy DIAVIA,albo ALEX.

krisg

#15 Post autor: krisg »

Po wymianie chłodnicy i osuszacza oraz nabiciu czynnikiem chłodzącym mogłem sprawdzić klimę.
Klima działa, zrobiłem pomiar temperatury na wylocie z nawiewu w kabinie i wskazanie wynosi 4,5 stopnia.
Nadal jednak nie wiem do czego służy przycisk oznaczony termometrem na panelu sterowania klimą.
Jest jeszcze jeden problem - po uruchomieniu klimy słychać jakby świst dochodzący z okolicy kompresora i oby to było tylko łożysko koła pasowego, a nie sprężarka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”