[A] Problemy związane z użytkowaniem instalacji LPG - PB

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
cieniassss

#496 Post autor: cieniassss »

geroj pisze:Czy ktoś po zamontowaniu LPG zauważył o ile Zośka przysiadła przy pełnym zbiorniku gazu i powiedzmy 1/2 pb ??
w ZB nic nie widać mimo 3/4 Pb

geroj
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 18 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: Rybnik
Model:

#497 Post autor: geroj »

a nie dopisałem że chodzi mi o ZA

Awatar użytkownika
arebuk
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:58
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ruda Śląska
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER

#498 Post autor: arebuk »

cześć koledzy, po roku bezproblemowej jazdy na LPG (ster. STAG 300, wtryski Magic JET) pojawiła się usterka, silnik nie przełącza się na LPG, kontrolka szybki miga i wydaje sygnały dźwiękowe - 3 krótkie, jeden długi wg. instrukcji to błąd sterownika. Czy ktoś z Was miał podobny problem? Co mogło paść?

cieniassss

#499 Post autor: cieniassss »

arebuk pisze:cześć koledzy, po roku bezproblemowej jazdy na LPG (ster. STAG 300, wtryski Magic JET) pojawiła się usterka, silnik nie przełącza się na LPG, kontrolka szybki miga i wydaje sygnały dźwiękowe - 3 krótkie, jeden długi wg. instrukcji to błąd sterownika. Czy ktoś z Was miał podobny problem? Co mogło paść?
jeśli piszczy od razu po włączeniu zapłonu to masz ustawione przypominanie o przeglądach, a jeśli dopiero kiedy miało się przełączyć to błąd sterownika, w obu przypadkach wizyta w warsztacie LPG

Awatar użytkownika
arebuk
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:58
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ruda Śląska
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER

#500 Post autor: arebuk »

Podjechałem tylko odczytać błędy do gazownika (innego niż ten co montował, bo ten jest daleko) i wyszło że jest błąd 4 wtryskiwacza :( .

cieniassss

#501 Post autor: cieniassss »

arebuk pisze:Podjechałem tylko odczytać błędy do gazownika (innego niż ten co montował, bo ten jest daleko) i wyszło że jest błąd 4 wtryskiwacza :( .
czyli przerwa w obwodzie wtryskiwacza, obejrzyj wtyczkę i przewód od wtryskiwacza gazu, czwarty to ten od strony skrzyni biegów

Awatar użytkownika
arebuk
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:58
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ruda Śląska
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER

#502 Post autor: arebuk »

gazownik też powiedział że gdzieś kabelek będzie przerwany, pozostaje odkręcić plastikową osłonę silnika i szukać :(

bartson

#503 Post autor: bartson »

Jestem od niedawna właćicielem Zafiry.
Kupiłem beznynę 1.8 2004r i postanowiłem ją zagazować. Jak ją kupiłem to od momentu zagazowania przejechałem z 700 km, w tym czasie wszystko było OK.

Założyłem gaz w Łodzi u faceta na Kolumny który ma ponoć duże doświadczenie w LPG, i tylko tym się zajmuje. Z dokumentów które otrzymałem wynika, iż założono mi:
reduktor:tomasetto
listwa wtryskowa: OMVL
zestaw wtrysków : compact-Magic

Po założeniu instalacji zatankowałem gaz, facet polecił przecjechac kilka kilometrów na benzynie i póżniej na gazie. Dokonał regulacji i pojechałem. Wszystko było ok przez około 150 km, a następnie zapalił się "check". Pojechałem do niego i okazało się, że pojawił się błąd P0170 (czyli zła mieszanka uboga-bogata). Gość skasował błąd i dokonał regulacji i powiedział, że do dwóch razy tak się może stać bo on musi ją wyregulować. Pojechałem i po 20 km znów pojawił się błąd "Check' i P0170. Znowu jazda do gościa. Skasowanie błędu i regulacja. Gdy gośc podłączył komputer do samochodu zwrócił moją uwagę na jedną rzecz, a mianowicie: silnik na biegu jałowym PB pracuje wydaje się równo, a jednak co chwilę tak jak by była przerwa na jednym cylindrze, gdy przełączył na gaz to odziwo silnik pracuje równo, albo powiem równiej niż na benzynie.
Międzyczasie zmieniałem świece z orginalnych GM na Denso TT(niby do gazu). Daję, że świece już zamieniałem i nie mają wpływu, silnik zachowuje się tak samo.
Pojehałem i co ? Znóch"check" P0170. Dzwoniłem do gościa od LPG i dopiero po majówce jadę do niego.
Przez telefon powiedziałmi, że to jest dziwne bo ten silnik powinien na tym zestawie chodzić. Mówił, że założy szybszą listwę i coś zmieni w komputerze.

Tak więc pojadę i zobaczę. Jednak jeżeli ktoś się zna i mógłby mi doradzić to byłbym wdzięczny.

PS. i jeszcze jedna rzecza, która może mieć znaczenie, mam dostęp do złącza Scannera
Po podłączeniu pokazuje tylko błąd P0170, kasuję go i gdy silnik pracuje, to pomimo tego, że silnik pracuje i "check" się nie zapala, to po kilku minutach w Scanerze pokauje ponownie pojawienie się P0170 ( czyli za chwilę krótszą lub dłuższą też by się pojawił "check"). UWAGA: gdy skasuję błąd, odpalę auto i tylko bedzie pracowało na benzynie to i tak ten błąd się pojawia.

Już nie wiem czy to jest wina tego LPG, czy może jakiś zbiegu okoliczności i coś innego poszło, czyli sonda itp.
Oczywiście mogę scannerem odczytać inne parametry, ale sie nie znam czego ile powinno być, ale gdyby ktoś mógłby mi pomóc to mogę podać.
dziekuję za pomoc

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#504 Post autor: firek »

bartson, skoro błąd zapala sie na benzynie to obawiam się że gdzieś jest jakaś nieszczelność w układzie ssącym silnika. Proponowałbym dokładnie posprawdzać wszystkie połączenia przy kolektorze ssącym: wwiertki do wtrysków, wszystkie przewody dochodzące do kolektora, w silnikach Z EGR pojawiały się nieszczelności na tych zaworach ale u Ciebie nie powinno go być.
Oprócz łapania błędu również nierówna praca wskazywałaby na to ze jedne z cylindrów ciągnie lewe powietrze. Pozdro

lukasz_krk

#505 Post autor: lukasz_krk »

Witam Koledzy,
TO moje pierwsze chwile na forum więc z góry przepraszam jeśli popełnię błąd :piwo:

Zakupiłem niedawno Zafirę 1.8 i planuję założyć lpg.
Zauważyłem ze nie mam kosza na koło zapasowe pod samochodem.
I mam takie pytanie czy kosz jest niezbędny aby założyć butlę?

Sprzedawca twierdził ze mój model nie miał koła zapasowego tylko zestaw naprawczy...

Pozdrawiam
Lukasz

darek_s
Mieszkaniec
Posty: 238
Rejestracja: 20 gru 2009, 09:05
Lokalizacja: Mońki
Model:

#506 Post autor: darek_s »

Nie kosz nie jest niezbedny butla jest zamocowana do spodu za pomoca solidnych płaskownikow,jesli kosz jest to jest to pewnie w jakims stopniu dodatkowe zabezpieczenie ale jeslinie ma to prob lemu nie bedzie.pzdr.

Awatar użytkownika
Kacperuch
Zafiromaniak
Posty: 521
Rejestracja: 19 mar 2012, 12:15
Imię: Kacper
Lokalizacja: Gillingham/UK
Auto: Skoda
Model: Octavia2
Oznaczenie silnika: 19BKC

#507 Post autor: Kacperuch »

a co na to "fachowcy" od lpg? zawsze można jakiś "kosz" stworzyć. sądzę że da się wszystko zrobić. szukać używanego to są też niezłe koszta rzędu 100-200zł. Radze gadać z gazownikiem najpierw, bo może obejdzie się bez tego. zawsze to już można dołożyć do lepszych wtrysków np tą kasę :mrgreen:

cieniassss

#508 Post autor: cieniassss »

lukasz_krk, kosz nie jest potrzebny przy montażu LPG, właściwie powinno się go usunąć bo tylko przeszkadza a jest za słaby żeby utrzymać butlę z gazem w razie wypadku

marrrcin

#509 Post autor: marrrcin »

[quote][Po założeniu instalacji zatankowałem gaz, facet polecił przecjechac kilka kilometrów na benzynie i póżniej na gazie. Dokonał regulacji i pojechałem. Wszystko było ok przez około 150 km, a następnie zapalił się "check". Pojechałem do niego i okazało się, że pojawił się błąd P0170 (czyli zła mieszanka uboga-bogata). Gość skasował błąd i dokonał regulacji i powiedział, że do dwóch razy tak się może stać bo on musi ją wyregulować. Pojechałem i po 20 km znów pojawił się błąd "Check' i P0170. Znowu jazda do gościa. Skasowanie błędu i regulacja. Gdy gośc podłączył komputer do samochodu zwrócił moją uwagę na jedną rzecz, a mianowicie: silnik na biegu jałowym PB pracuje wydaje się równo, a jednak co chwilę tak jak by była przerwa na jednym cylindrze, gdy przełączył na gaz to odziwo silnik pracuje równo, albo powiem równiej niż na benzynie.
Międzyczasie zmieniałem świece z orginalnych GM na Denso TT(niby do gazu). Daję, że świece już zamieniałem i nie mają wpływu, silnik zachowuje się tak samo.
Pojehałem i co ? Znóch"check" P0170. Dzwoniłem do gościa od LPG i dopiero po majówce jadę do niego.
Przez telefon powiedziałmi, że to jest dziwne bo ten silnik powinien na tym zestawie chodzić. Mówił, że założy szybszą listwę i coś zmieni w komputerze./quote]

Witaj, co do kwestii kontrolki "Check engine" Mam trochę doświadczenia z Oplem Astra F C16NZ+ LPG. Jest to auto na wtrysku pojedynczym, ale zasady postępowania i użytkowania instalacji gazowej jak myślę są takie same. Kontrolka silnika może zapalać się w trakcie pracy silnika na gazie, a to przez to, że być może nie masz zainstalowanego emulatora wtrysków, który reguluje czas nakładania się paliw, komputer w Twoim aucie może uznać zasilanie LPG jako zbyt ubogą mieszankę i być może to jest właśnie problem i wtedy świeci się "check", jeśli wszystko wokół jest sprawne to po zamontowaniu emulatora powinno to zgasnąć. Co do tematu świec, to uważam, że w każdym aucie zasilanym gazem, stan "elektrycznych tematów" musi być bardzo dobry tj. dobry akumulator, sprawny alternator z właściwym ładowaniem, świece do gazu (wymieniane we właściwych odstępach czasu) i przewody wysokiego napięcia, a także cewka.
Tyle wiem z własnego doświadczenia, może Ci się to przyda.
Pozdrawiam

cieniassss

#510 Post autor: cieniassss »

marrrcin pisze:Mam trochę doświadczenia z Oplem Astra F C16NZ+ LPG. Jest to auto na wtrysku pojedynczym, ale zasady postępowania i użytkowania instalacji gazowej jak myślę są takie same.
NIE
marrrcin pisze:Kontrolka silnika może zapalać się w trakcie pracy silnika na gazie, a to przez to, że być może nie masz zainstalowanego emulatora wtrysków,
NIE
marrrcin, kolega ma instalację sekwencyjną, nie ma ona nic wspólnego z instalacją pierwszej czy drugiej generacji jaką miałeś w Astrze, pomijam fakt że jeśli zapalał Ci się check i ktoś Ci powiedział że to normalne, to Cię oszukał, bo to jest tylko wtedy gdy instalacja jest założona bez pojęcia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”