Co Wam pokazuje wskaźnik temperatury silnika?

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Arczi

#31 Post autor: Arczi »

Moze sie termostat zacina (ktos o tym pisal juz) i dlatego weze sa zimne i stopniowo beda sie robic letnie.

Awatar użytkownika
bykmark
Mieszkaniec
Posty: 354
Rejestracja: 04 lip 2011, 21:51
Imię: Marek
Lokalizacja: Małopolska
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#32 Post autor: bykmark »

Panowie .
Mój przypadek z układem chłodzenia.
Dzisiaj sprawdziłem wg wskazówek dotykając wąż za termostatem (temperatura zewnętrzna -1C).
Uruchomiłem silnik bezyna 1.8 i czekałem na biegu jałowym. Na początku wskazówka nie drgnęła, po ok. 5 minutach idzie w górę, wąż zimny, czekam nadal wskazówka dochodzi do 80C, przekracza 80C wąż staje się cieplejszy a zaraz czuje że jeszcze cieplejszy - wówacz już wskazówka spadła poniżej 80C.
Wniosek: termostat otwiera się już przy niższej temeperaturze niż ma być tzn. 92C ?
Naprawa ?

Arczi

#33 Post autor: Arczi »

bykmark pisze:wskazówka dochodzi do 80C, przekracza 80C
To masz wyswietlacz ktory pokazuje Ci dokladna temperature ?
Wziales poprawke na blad odczytu ? Na to ze ktos wymienil termostat na taki z nizsza temp otwarcia ?
Jak w/g mnie to taki z nizsza (rozsadnie) jest lepszy ale to moje zdanie.

Awatar użytkownika
bykmark
Mieszkaniec
Posty: 354
Rejestracja: 04 lip 2011, 21:51
Imię: Marek
Lokalizacja: Małopolska
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#34 Post autor: bykmark »

Temperatura podane na dzien dzisiejszy zostały odczytane z wskaźnika.
Latem również na podstwaie wskaźnika można było stwierdzić że wentylator włączał się ok. 92-95 C i wyłaczał poniżej 90C - jak mówiłem wcześniej to na podstawie odczytu z wskaźnika wewnątrz pojazdu.
Arczi pisze:taki z nizsza (rozsadnie) jest lepszy ale to moje zdanie
jestem innego zdania - przy temperaturze już 0C na zewnątrz, i jeździe 80- 110 km/h wewnatrz pojazdu chłodno, a temp na zegarze nie osiąga 80C - to jest dobrze że silnik jest niedogrzany ?

Arczi

#35 Post autor: Arczi »

bykmark pisze:że wentylator włączał się ok. 92-95 C i wyłaczał poniżej 90C
bykmark pisze:Wniosek: termostat otwiera się już przy niższej temeperaturze niż ma być tzn. 92C ?
Termostat nie moze sie otwierac przy temperaturze identycznej albo tak bardzo zblizonej do temperatury wlaczenia wentylatora.
Jako ciekawostka : kupilem kiedys termostat ktory mial napisane 86st. Nowka Wahlera a wiec zadne badziewie tymbardziej ze to juz 2-gi (pierwszy jezdzi w innym aucie od ~3 lat).
Zaczel sie schody z temperatura plynu. Zamowilem nastepny ale wczesniej go sprawdzilem domowym sposoben : garnek, woda i termometr do 120st.
Zaczal sie otwierac przy 84st a pelne otwarcie mial przy 87st.
Wymienilem go i sprawdzilem ten ktory byl zamontowany. Wynik ?
Ten zdemontowany zaczal sie otwierac przy 92st a pelne otwarcie mial przy 95st. Na obudowie napis 86st.
Przy okazji remontu kolejnego silnika sprawdzilem termostat ktory mi dostarczyl kolego z czesciami.
Napisane 89st a zaczyna sie otwierac przy 91st i pelne otwarcie przy (o ile dobrze pamietam) 93st.
Wiec moze byc tak ze termostat Ci zaczyna szwankowac...
bykmark pisze:jestem innego zdania
Masz calkowite do tego prawo. Polska to wolny kraj (ponoc).
Napisalem o ze termostat o nizszej temp otwarcia jest lepszy bazujac na innym aucie kore ma inne zastosowanie niz ZA.
bykmark pisze:przy temperaturze już 0C na zewnątrz, i jeździe 80- 110 km/h wewnatrz pojazdu chłodno, a temp na zegarze nie osiąga 80C - to jest dobrze że silnik jest niedogrzany ?
Jesli jest tak jak mowiz to pod korkiem oleju na pokrywie zaworow bedzie zbierala Ci sie taka biala maz. To wlasnie efekt niedogrzanego silnika zima. Czesto dzieje sie tak przy jezdzie na bardzo ktorkich dystansach pomimo ze termostat bedzie sprawny.

BTW podpowie ktos gdzie przy silniku DTI szukac czujnika od wskaznika temperatury na desce rozdzielczej ??

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#36 Post autor: Maciek »

Arczi pisze:
BTW podpowie ktos gdzie przy silniku DTI szukac czujnika od wskaznika temperatury na desce rozdzielczej ??
W kratce zderzaka, tej między halogenami.

Arczi

#37 Post autor: Arczi »

Maciek pisze:W kratce zderzaka, tej między halogenami.
Heh to jest czujnik ktory podaje temperature na wyswietlaczu a ja zadalem inne pytanie :> Poza tym zasugerowalem ze "przy silniku"...

[ Komentarz dodany przez: Maciek: Wto Gru 04, 2012 21:51 ]
Mea culpa, deska rozdzielcza mnie zmyliła ;)

krzysztof 1975

#38 Post autor: krzysztof 1975 »

czujnik jest obok obudowy termostatu z góry a ja wymieniłem takie coś + obudowę termostatu i termostat 92 stopnie CObrazek teraz jest dobrze ale (z linkiem ) :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 04 gru 2012, 16:38 przez krzysztof 1975, łącznie zmieniany 6 razy.

Arczi

#39 Post autor: Arczi »

krzysztof 1975 pisze:czujnik jest obok obudowy termostatu
Dzieki jutro sprawdz bo dzis za ciemno juz i zimno...
krzysztof 1975 pisze:a ja wymieniłem takie coś

Kod: Zaznacz cały

Wybrana przez ciebie strona nie istnieje.

krzysztof 1975

#40 Post autor: krzysztof 1975 »

czujnik temperatury Obrazek

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#41 Post autor: Bodek »

1338467 - nr katalogowy
CZUJNIK, TEMPERATURA PŁYNU CHŁODZĄCEGO, ROZRZĄD SILNIKA (IDENT BIAŁY)
dla Y20DTH - 2001

Numer katalogowy: 1338467
Nazwa części: CZUJNIK
Cena netto*: 81,20
Cena brutto*: 99,88
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

tofo

#42 Post autor: tofo »

piszecie o temp otwarcia termostatu 86 lub 92 stopnie, oraz o nie dogrzanym silniku.

Wiec moje pytanie takie jaka jest wlasciwa temperatura silnika, oraz czy otwieranie termostatu juz po wlaczeniu sie wentylatora nie jest za pozne?

pozdr.

krzysztof 1975

#43 Post autor: krzysztof 1975 »

Myślę że normalna temperatura jest ko 85 *C a wentylator się włącza kiedy silnik się nagrzeje do ( 92* C ) termostat się otworzy i jest obieg z chłodnicą i gdy chłodnica jest gorąca (nie wiem ile * C ) to wentylator się załącza i studzi chłodnicę

MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#44 Post autor: MARCEL! »

Chyba coś ok 85-90 stopni... Powyżej 90 wentylator się załącza..

cieniassss

#45 Post autor: cieniassss »

zakłada się że dla większości silników 90*C to temp optymalna, a wentylator często załącza się powyżej 100*C, przypominam że układ jest układem ciśnieniowym i temp wrzenia płynu jest dużo wyższa niż 100*C jak się niektórym wydaje, pomijam dokładność wskaźników która wynosi nawet powyżej 10%, więc 90 na desce może być spokojnie 80 albo 100 na silniku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”