[A] EGR Elektroniczny się zawiesza?

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#241 Post autor: GOTI »

Czyszczenie EGR na pewno nie zaszkodzi, a może pomoże. Lepsze na początek to niż rozpoczynać od wymiany.

Przestudiuj tematy związane z zaworem może znajdziesz odpowiedź ;)
Przykładowo wyszukane
Obrazek

kubiak2007

#242 Post autor: kubiak2007 »

Chciałem spróbować podnieść plastikową osłonkę na zaworze EGR tak jak zalecał użytkownik Marekww33 w swoim pierwszym poście w tym temacie jednak u mnie wygląda to zupełnie inaczej, niż na zdjęciach udostępnionych przez niego:( Czy mógłbym prosić o poradę jak zdjąć tą osłonkę, aby zobaczyć czy tłoczek w EGRze chodzi luźno?

http://imageshack.us/photo/my-images/20 ... 024jg.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/59 ... 23noo.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... 021mn.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... 021mn.jpg/

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#243 Post autor: GOTI »

A po co ją zdejmować? nie wiem czy wgl jest ona zdejmowalna.
Zdemontuj EGR i sprawdź (wywołujać nacisk na tłoczek) czy sie rusza.
Druga sprawa to nawet jak będzie sie ruszał to możliwe, że podczas pracy silnika zawór nie będzie już spełniał swojego zadania. Wiec warto wtedy podpiąć komputer i wywołać jego prace (otwieranie i zamykanie). Jeżeli nie posiadasz komputera podjedź do jakiegos znajomego mechanika.

Ja miałem podobny problem i sprawdziłem zawór właśnie tą metodą i już wiem, że włączający sie u mnie tryb nie do końca wywoływany jest przez EGR tylko przez inne urządzenia (EGR mam na pewno dobry)
Obrazek

kubiak2007

#244 Post autor: kubiak2007 »

zaraz się ubiorę i polecę do Zosi sprawdzić ten EGR. Mam wielką nadzieję, że przeczyszczenie pomoże chociaż na trochę.

Wyczyściłem EGR i niestety nic to nie dało. Tłoczek daje się wcisnąć, a później wraca do poprzedniej pozycji. Czy ktoś może wie co jeszcze warto sprawdzić?

Skasowany użytkownik 6483

#245 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Mógłbyś jeszcze sobie przeczyścić ten zaworek podciśnieniowy na turbinie , znajduje sie on po lewej stronie na kielichu , być może tam lezy przyczyna Twoich problemów. Warto również sprawdzić stan wężyków podciśnieniowych , które tam dochodzą i stamtąd wychodzą. Tak wogóle to wyczyść sobie te zaworki , o ile pamietam jest ich 3 , jeden przy turbo a dwa pozostałe w okolicach akumulatora. Można nawet te zaworki pozamieniać i w ten sposób sprawdzić czy daje to jakiś :/ efekt.

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#246 Post autor: GOTI »

jarecki69 pisze:Mógłbyś jeszcze sobie przeczyścić ten zaworek podciśnieniowy na turbinie , znajduje sie on po lewej stronie na kielichu , być może tam lezy przyczyna Twoich problemów. Warto również sprawdzić stan wężyków podciśnieniowych , które tam dochodzą i stamtąd wychodzą. Tak wogóle to wyczyść sobie te zaworki , o ile pamietam jest ich 3 , jeden przy turbo a dwa pozostałe w okolicach akumulatora. Można nawet te zaworki pozamieniać i w ten sposób sprawdzić czy daje to jakiś :/ efekt.
Nie tyle zaworek co regulator ciśnienia doładowania - jest go baardzo trudno rozebrać (nawet moża go szybko w ten sposób uszkodzić), ale jak już sie do niego dostaniesz to znajduje sie w nim taka gumowa membranka, możliwe że czyszczenie coś da. Pozostałe 2 od EGR wyglądają tak samo.

Ja proponował bym bardziej (tak jak kolega wyżej) podmiane, bo akurat te 3 czujniki są identyczne i tak jak wspomniałem wyżej trudno sie do nich dostać.
W razie jakbyś wiedział który czujnik masz nawalony to wtedy byś go rozebrał.

Przeczyść może jeszcze przepływomierz..
Obrazek

kubiak2007

#247 Post autor: kubiak2007 »

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Jako iż w ogóle nie znam się na mechanice na sobotę jestem umówiony ze znajomym mechanikiem:) powiem mu żeby posprawdzał wszystkie możliwe miejsca, które wymieniliście i dodatkowo podepniemy Zafirkę pod komputer(może po jakichś wskazaniach pozna co jest nie tak jak być powinno). Mam nadzieję, że coś temu zaradzi bo mam już tego serdecznie dość(jak nie działa mi turbina to nawet w pełni załadowane TIR'y przyśpieszają lepiej niż ja:D)

[ Dodano: Sob Mar 02, 2013 14:12 ]
Problem został rozwiązany(chyba):D. Podjechałem do znajomego podłączyliśmy Zosie pod kompa i sprawdziliśmy co jej dolega:). Okazało się, iż problemem był elektrozawór od turbiny(jak znajomy otwierał go z komputera to działał, ale sam się nie chciał otwierać). Znajomy go trochę "rozruszał" i póki co działa;). Jednak mam pytanie do forumowiczów, ponieważ doładowanie turbiny jest niższe niż powinno być(np. jest 1,2 bara, a komputer pokazuje, że w danym momencie jest zapotrzebowanie na 1,4bara). Czy to normalne i czy każda turbinka tak ma czy po prostu moja kończy swój żywot? Dziękuję za odpowiedzi

pucio505

#248 Post autor: pucio505 »

Witam
Mi mianowicie nie wyświetla żadna kontrolka egr
autko odpala dobrze obroty się trzymają. Tylko przy wciśnięciu gazu czy to do połowy czy do końca dopiero po 5 do 10 sekund przyśpiesza tak chodzi jak by miał o połowę mniej mocy.

Jestem nowym posiadaczem zafiry

spikerm

#249 Post autor: spikerm »

Chciałem przeczyścić zawór EGR jednak moje liczne poszukiwania na internecie by go zlokalizować nic nie pomogły .Owszem są liczne zdjęcia i opisy ale dotyczy to silników DTI Diesla a ja mam benzyniaka 1.8 16V ,Gdzie w tym silniku jest EGR.

Awatar użytkownika
lech31
Zafiromaniak
Posty: 658
Rejestracja: 12 sie 2012, 19:44
Imię: Lech
Lokalizacja: Usarzów TOP
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#250 Post autor: lech31 »

spikerm Jeżeli masz silnik Z18XE /125KM/ to nie masz zaworu EGR jest zaślepiony fabrycznie, nie masz więc problemu. Pozdrawiam. :D :D

spikerm

#251 Post autor: spikerm »

Właśnie taki silnik mam a tego się nie spodziewałem że zaślepiony .Wielkie dzięki to ciekaw teraz jestem co może być przyczyną wypadania zapłonów i szarpania zarówno na LPG i na benzynie zwłaszcza na mniejszych obrotach .Wymieniłem wszystkie filtry . :/

Awatar użytkownika
lech31
Zafiromaniak
Posty: 658
Rejestracja: 12 sie 2012, 19:44
Imię: Lech
Lokalizacja: Usarzów TOP
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#252 Post autor: lech31 »

spikerm Sprawdż na początku, czy nie spadł Ci przewód podciśnieniowy z tyłu przepustnicy. Jest on słabo widoczny. Jak wymieniałeś filtr powietrza mogłeś go obluzować.

spikerm

#253 Post autor: spikerm »

Niestety to nie przewód podciśnieniowy jego oczywiście sprawdzałem ,słusznie twierdzisz bo kiedyś przy wyciąganiu filtra mi się odczepił i miałem podobne objawy a ciężko było zauważyć że jest odpięty .

Awatar użytkownika
miodzik
Zafiromaniak
Posty: 3090
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:26
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdwin ZSD
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#254 Post autor: miodzik »

Jestem po wyjęciu i dokładnym przemyciu, przeczyszczeniu i w zasadzie zregenerowaniu EGR-a. Niestety w silniku 2.0. DTi chyba każdym po 2003 roku siada elektronika. Już zamówiłem nowy, bo czyszczenie mechaniczne nie pomogło. Osobiście wolałbym uniknąć gwałtownego spadku mocy w czasie wyprzedania będąc w połowie jakiegoś Tira..
moja Zafira
Obrazek
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

marcinnmo

#255 Post autor: marcinnmo »

Mam pytanko czy wie ktos jaki czujnik lub co odpowiada za sterowanie elektronicznym EGR i gdzie owo cos sie znajduje?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”