Błąd 38008

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
MrMarkos

#31 Post autor: MrMarkos »

H,Łajszczak pisze:Wygląda na brak kontaktu pomiędzy modułem grzania świec a samymi świecami,no i posprawdzaj same świece,ja już miałem doczynienia z uszkodzonymi nowymi.Podłączaj żarówkę do każdej końcówki która idzie na świece i sprawdzaj czy jak przekręcisz zapłon to będzie podawane napięcie..
Świece były sprawdzane przez mechanika i mówi że na 100% sprawne. Faktycznie posprawdzam te połączenia z modułem. Dzięki.

[ Dodano: Wto Sie 30, 2011 22:06 ]
Mam możliwość podmiany modułu (przekaźnika) z silnika kumpla 150KM. Jak myślicie - to jest taki sam moduł jak w moim 120KM? Nie uwalę czegoś sobie lub kumplowi?

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#32 Post autor: Harry200 »

Na wszelki wypadek sprawdź numery na Twoim i tym pożyczanym..

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#33 Post autor: MieHor »

Z tego zrzutu ekranu wynika że we wszystkich wersjach 1.9 CDTI sterowniki są identyczne

Obrazek

MrMarkos

#34 Post autor: MrMarkos »

Dzięki. Wygląda na to że to te same moduły.

Czy ktoś z Was wyciągał już ten moduł? Wystarczy tylko pociągnąć za radiator czy trzeba coś odpinać / odkręcać?

[ Dodano: Czw Wrz 01, 2011 11:53 ]
H,Łajszczak pisze:Wygląda na brak kontaktu pomiędzy modułem grzania świec a samymi świecami,no i posprawdzaj same świece,ja już miałem doczynienia z uszkodzonymi nowymi.Podłączaj żarówkę do każdej końcówki która idzie na świece i sprawdzaj czy jak przekręcisz zapłon to będzie podawane napięcie..
To napięcie będzie przy każdym włączeniu zapłonu, czy tylko jak silnik jest zimny?

[ Dodano: Pią Wrz 09, 2011 20:41 ]
Moduł wymieniony, świece sprawdzone a problem z odpalaniem i błąd P0380 są nadal.
Co jeszcze ma wpływ na ten układ? Ponoć czujnik temperatury, ale tydzień temu zmieniłem termostat z czujnikiem. Może słaby akumulator nie dogrzewa świec?
Fakt że świece były sprawdzane naocznie, tzn. czy grzeją całą powierzchnią i było ok. Nawet gdyby któraś brała 1 amper mniej, to pomimo błędu powinien odpalać prawidłowo a nie szarpać.
Proszę o pomoc, idzie zima, wtedy już będzie za późno.

Awatar użytkownika
szmurlo
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 06 gru 2010, 08:42
Imię: Waldemar
Lokalizacja: Kaszuby
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#35 Post autor: szmurlo »

Mam to samo, mechanik sprawdził świece, są OK. Radził udać się do elektryka, żeby sprawdzić moduł i kable. Jeszcze się nie udałem.
Ale mam sposób na autko z kluczykiem: włączam grzanie świec trzy razy i symbol autka z kluczykiem gaśnie.
Mam jeszcze jeden problem z zapalaniem: po wycofaniu kluczyka stacyjki z pozycji włączenia rozrusznika do pozycji jazdy słyszę, że w rozruszniku coś jeszcze wiruje ze zgrzytem, niezbyt głośnym, ale jednak.
Tego nie robi rozrusznik, gdy auto już było jeżdżone w dzień. Tylko po długim postoju w nocy.
Czy to groźne?

Awatar użytkownika
guma75
Bywalec
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2010, 13:49
Imię: Waldek
Lokalizacja: Hannover
Auto: Opel Zafira B 1,9CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#36 Post autor: guma75 »

Witam
Dzisiaj jadąc do pracy ukazała mi się kontrolka silnika i wyczułem że autko mi osłabło jakby weszła w tryb awaryjny. Podpiąłem pod kompa i ukazały mi się błędy P0380 -błąd ogólny urządzenia nagrzewania wstępnego - jak doczytałem to jakaś ze świec może słabo grzać , oraz drugi błąd P2279 5B nieznany kod błędu -nie występuje. Wyczytałem że może zabrudzony EGR . Błędy wykasowałem i jadąc wieczorem do domu autko normalnie jedzie i kontrolka silnika nie wyskoczyła.

Moje pytanie jest takie: czy te błędy są ze sobą powiązane?
Czy muszę już świece wymieniać? i czyścić zawór EGR ?
Czy może być to przyczyną za szybkiego odpalania silnika ,bez podgrzania się świec?

Martwi mnie to , co z tym robić? W sobotę wybieram się na Słowację i boję się o jakąś awarię .
Bardzo proszę o porade co o tym myślicie.
Pozdrawiam Waldi
GUMA75

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#37 Post autor: Bodek »

P2279

P0380 - to padnięta świeca żarowa
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
Goris
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 21 mar 2010, 09:54
Lokalizacja: Kęty
Model:

#38 Post autor: Goris »

U mnie przy jednej spalonej świecy "badanie świec początkiem jesieni" nic się nie działo , żadnych błędów i zapalanie bez zarzutu.

Ale tydzień temu błąd 0380 i co . słabo pali po dłuższym postoju , jak aautoko odpaliło to po przejechaniu 1km kontrolka z kluczykiem gaśnie.

Co się okazało - padnięte 3 świece.

kris77

#39 Post autor: kris77 »

U mnie też wystepuje (po wypedałowaniu) błąd 38008, i wystepował już przed nadejściem zimy.
Z odpaleniem auta ani razu nie było najmniejszego problemu, a dodam że stoi pod chmurką.
Tak więc póki co też nie biore do bani.
Kontrolka auta z kluczem świeci się po odpaleniu, ale po przejechaniu kilkuset metrów gaśnie.
Poza tym żadnych innych objawów nie ma.

szoker

#40 Post autor: szoker »

też miałem błąd 38008 - no ten ze świecami. Wymieniłem wszystkie (mam taką nadzieję, że serwis wymienił mi wszystkie) i błąd po jakimś czasie znowu się pojawił. Nic na razie nie robię bo autko cały czas odpala bez problemu.

ocean
Debiutant
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2010, 12:34
Imię: Ocean
Lokalizacja: podkarpacie
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: B14NET

#41 Post autor: ocean »

Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów. Pojawił mi się błąd 38008. U mechanika okazało się że trzy świece padnięte a czwarta ledwo dyszy. W zimie ciężko odpalał. Zamierzam wymienić wszystkie świece, tylko czy zrobić to teraz, czy poczekać do jesieni. Czy w lecie potrzebne są sprawne świece?

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#42 Post autor: Harry200 »

W lecie w mniejszym stopniu ale świece są też używane.Dłużej będziesz kręcił przy odpalaniu na zimnym silniku.

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#43 Post autor: GOTI »

Nie wiem jak w Oplu ale w niektórych francuzach od bodajże +5/6 st.C świece praktycznie nie grzej.ą
Także na lato nie masz czym sie wgl. przejmować - dopiero na jesień pomyśl o wymianie ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#44 Post autor: Bodek »

U mnie pojawił się błąd przy odpaleniu autka, ale go skasowałem i na razie jest cisza, zobaczymy jak długo :lol: - a świece już zamówione i wizyta na wymianę ustalona.

Pojeżdżę parę dni, jak się znowu pojawi to wymieniam.

Po podpięciu auta:

Łączna ilość kodów: 1

P0380 - Błąd ogólny urządzenia nagrzewania wstępnego
(08) - Nie występuje
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#45 Post autor: SD72 »

fysio1978 pisze:Witam wszystkich
Koledzy proszę o pomoc problem dotyczy porannego zapalania trochę poczytałem na forum o problemie błędu 038008
Zostały wymienone świece żarowe
moduł sterujący świecami
czujnik temperatury cieczy
i nadal wyrzuca ogólny błąd układu nagrzewania wstępnego
Co zauważyłem podczas wypalania się dpf włącza sie kontrolka serwis i pokazuje owy błąd
filtr niby fizycznie się wypala a komputer pokazuje proces wypalania 0%
Nie wiem gdzie szukać rozwiązania może ktoś już miał taki przypadek
za nim pojadę do mechaniku chciałbym sprubowac sam rozwiązać problem
pozdrawiam i dziękuje za pomoc
Moze pomoze ;)

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=5585

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=6532

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=3145
Ostatnio zmieniony 29 sty 2017, 21:14 przez SD72, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”