Czujniki parkowania i lusterko wsteczne

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
off_line
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 16 cze 2011, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Model:

Czujniki parkowania i lusterko wsteczne

#1 Post autor: off_line »

Witam,

Postanowiłem że założę oddzielny temat bo znalazłem drugi problem.

Pierwszym problemem są czujniki parkowania. Po prostu przestały działać, słychać tylko dźwięk przy włączaniu i potem już nic. Czujniki oryginalne, przewody w całości, bezpiecznik sprawdzony, na zegarach świeci się tylko kontrolka, na przycisku od czujniku nie świeci się ta mała kontrolka, problem zaczął się w zimie i trwa do dziś. :(

Drugim problemem jest bezpiecznik w bagażniku nr 17, który odpowiada za lusterko wsteczne, czujnik zmierzchu i jakości powietrza. Odkryłem to dopiero dzisiaj i po włożeniu bezpiecznika 5A, działa lusterko (czyli przyciemna się, pierwszy raz to widziałem i efekt jest bardzo fajny :D ) ale po odpaleni silnika i włączeniu świateł bezpiecznik się spalił a lusterko wróciło do poprzedniego stanu. Próbowałem z 7,5A i 10A ale też się przepaliły, swoją drogą nie wiem czy mogę wsadzać większe :oops:

Jakbym nie miał problemów finansowych to poleciałbym do ASO czy innego warsztatu ale teraz jesteście ostatnią deską ratunku ;)

[ Dodano: Sro Cze 05, 2013 17:54 ]
Może teraz ktoś pomoże.
Co do drugiego problemu - Dziś z nudów chciałem się dowiedzieć gdzie leży przyczyna przepalania się bezpiecznika. Rozebrałem obudowę lusterka wstecznego i na początek odłączyłem lusterko, włożyłem bezpiecznik i odpaliłem samochód, po kilku sekundach z okolic gałki zmiany świateł wydobył się dum :shock:
Troszkę mnie to przestraszyło i zgasiłem samochód, bezpiecznik oczywiście spalony. Jakieś sugestie? Teraz trochę boje się cokolwiek robić.

PS: Może ktoś zna darmowego mechanika z okolic Rzeszowa :)

Tomek1976

#2 Post autor: Tomek1976 »

Cześć. Co do czujników parkowania to miałem podobnie. Po sprawdzeniu op-comem okazało się że dwa czujniki z tyłu nie działały. Wymieniłem i wszystko wróciło do normy.

off_line
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 16 cze 2011, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Model:

#3 Post autor: off_line »

Da sie jakos sprawdzic te czujniki bez komputera? Ile kosztuje jeden taki czujnik?

Awatar użytkownika
WodzuKW
Debiutant
Posty: 31
Rejestracja: 03 lis 2011, 21:23
Lokalizacja: Warszawa Wilanów
Model:

#4 Post autor: WodzuKW »

Ja kiedyś też miałem problem z tym bezpiecznikiem. Nie działało mi lusterko wsteczne z podświetleniem, czujnik świateł i deszczu. Też mi się coś zadymiło, jednak nie mogłem zlokalizować co i gdzie. Okazało się po 2 godzinach szukania przez ASO, że przyczyną był czujnik jakości powietrza, który też jest pod tym bezpiecznikiem, a znajduje się pod kratką na podszybiu, gdzie są spryskiwacze. Co prawda u Ciebie się to dzieje po załączeniu świateł, ale może i sprawdź ten czujnik. Mój był stopiony.

off_line
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 16 cze 2011, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Model:

#5 Post autor: off_line »

Właśnie wyciągnąłem ten czujnik i też jest stopiony, włożyłem bezpiecznik i teraz śmiga wszystko oprócz tego i czujników parkowania. Należy Ci się :piwo:

PS: Kupowałeś nowy? Jak tak to ile Cie to kosztowało?

wiciu-ck
Debiutant
Posty: 25
Rejestracja: 04 maja 2013, 11:18
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Kielce
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#6 Post autor: wiciu-ck »

Mam to samo z czujnikami parkowania, jak znajdę odpowiedź/naprawię to dam znać tutaj. Ty też daj jak naprawisz. Dzięki

[ Dodano: Pon Cze 10, 2013 17:07 ]
Sprawdzone OP-COMem. Błąd tylnego prawego czujnika. Jeden czujnik nie działa przestaje działać cały układ tył/przód.
Nie miałem czasu dzisiaj czekać na naprawę czy tam zostawiać samochodu, ale opcje powiedzieli mi takie:
1. trzeba sprawdzić wiązkę tego czujnika, jak coś z nią źle to poprawić/wyczyścić/przedmuchać/zlutować czy tam co i będzie OK.
2. Jeśli nie wiązka to kupić i wymienić czujnik.

[ Dodano: Nie Cze 30, 2013 21:31 ]
Ja już naprawiłem.
Sprawdzili wiązkę, przeczyścili, ale nie pomogło, trzeba było wymienić czujnik. Wymienili na taki sam zamówiony w ASO (podobno są różne rodzaje) i już wszystkie działają.
Nie umiem podać kosztów, bo nie ja za to płaciłem tylko sprzedawca, "jego" też był elektryk.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”