Temperatura silnika w 1.8

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
kalinyo

#61 Post autor: kalinyo »

Witam wszystkich,

Od niedawna jeżdżę Zafirą A 1.8 i temperatura nie daje mi spokoju.

Na trasie temperatura nie osiąga 90 stopni (wskazówka temperatury trochę poniżej środka zegara), natomiast podczas postoju w korku ulicznym wskazówka wychyla się powyżej 90 stopni (szacuję jakieś 95 stopni). Po włączeniu się wentylatorów wskazówka wraca poniżej 90 stopni.

Z tego co wyczytałem, wielu z Was ma tak, że temperatura stoi poniżej 90. Natomiast czy powinna się podnosić powyżej 90?

We wcześniejszych moich samochodach (Volvo 440, VW Polo 6n) po nagrzaniu się silnika wskazówka stała w miejscu na 90 stopniach i ani nie drgnęła. W Zafirze przesuwa się między 85 - 95. Czy jest to normalne w Zafirach?

Żadne kontrolki dotyczące układu chłodzenia się nie zapalają.

MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#62 Post autor: MARCEL! »

Hej! U mnie jest podobnie... Na trasie ciut poniżej 90 stopni... To nie jest diesel...
Cytat z instrukcji obsługi : Wskazówka w lewym polu = Normalna temperatura pracy silnika nie została jeszcze osiągnięta. czyli rozumiem to pole do 80 stopni. Wskazówka w środkowym zakresie=normalna temperatura pracy silnika czyli pole pomiędzy 80 a 100 stopni.Wskazówka na czerwonym polu = Za wysoka temperatura (...)
Poza tym ten wskaźnik to chyba ma jakąś tolerancje do ok 3 stopni....

Awatar użytkownika
sm
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2011, 21:07
Lokalizacja: Malbork
Model:

#63 Post autor: sm »

Witaj,

U mnie teraz wskazówka stoi na 90 *C , ale podczas postoju np. w korku, wskazówka lekko wychyla się powyżej tej temperatury. Wcześniej miałem dużo więcej powyżej 90*C. Wymieniłem termostat i po zawodach...
Wydaje mi się kalinyo,że u Ciebie wszystko jest ok.
Pozdrawiam
sm

kalinyo

#64 Post autor: kalinyo »

Dzięki za odpowiedź!

Czyli wychylaniem się wskazówki powyżej 90 stopni na razie się nie przejmuję.

Co do wychylania się poniżej 90 - na razie to zostawię, a jak w zimie temperatura będzie schodziła poniżej 80 to wymienię termostat.

Ew. sprawdzę jeszcze w weekend na zimnym silniku, czy po uruchomieniu silnika ciepła woda idzie od razu na chłodnice, czy dopiero po otwarciu termostatu.

[ Dodano: Pią Sie 09, 2013 10:45 ]
Przez pewien czas od wystawienia postu temperatura się ustabilizowała - podczas jazdy delikatnie poniżej 90 stopni (wcześniej było dużo poniżej 90 stopni), podczas postoju delikatnie powyżej.

Natomiast kiedy zaczęły się upały temperatura zaczęła wzrastać prawie pod 100 stopni i nawet podczas jazdy nie spadała poniżej 90 (wg zegara minimalna temperatura ok 95 stopni). Podjechałem do warsztatu celem sprawdzenia - na komputerze były odczyty nawet 111 stopni.

Po wymianie termostatu zachowanie tak jak opisujecie - delikatnie poniżej 90 podczas jazdy, na postoju delikatnie powyżej 90.

Czyli jednak coś z tym moim termostatem było nie tak...

Awatar użytkownika
Chrees
Mieszkaniec
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:09
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XE
Gender:

#65 Post autor: Chrees »

Odgrzebuję stary temat, ale nie chce pisać nowego.

U mnie jest tak: temperatura na dworze 10-13 st., w trasie wskazówka jest na poziomie najniższej wskazówki, a grzanie w kabinie nastawione na maksa i powietrze leci ledwo ledwo ciepłe. Sytuacja się poprawia w mieście, korku, ale i tak dochodzi maks do 80 st.

Rozumiem, że termostat się nadaje do wymiany? Niedawno miałem wymieniony rozrząd wraz z pompą - może jeszcze kwestia zapowietrzenia?? Co prawda przejechałem około 300 km, ale... Można jakoś odpowietrzyć ręcznie?
Obrazek

Skasowany użytkownik 6483

#66 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Ja stawiałbym na termostat. Po takim dystansie auto powinno juz samo sie odpowietrzyć. Jesli masz odpowiednia ilość płynu w układzie a masz bo w innym wypadku auto by Ci sie mogło gotować , to do wymiany masz termostat.

Awatar użytkownika
Chrees
Mieszkaniec
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:09
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XE
Gender:

#67 Post autor: Chrees »

Ok, podjadę do mechanika, niech wymienia :)
Obrazek

vojti

#68 Post autor: vojti »

Wymień termostat. W aucie zrobi się przyjemniej :ok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”