[B] - Problemy z użytkowaniem turbosprężarki

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
mariano78
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 04 paź 2012, 23:39
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#61 Post autor: mariano78 »

Witam,

U mnie właśnie pojawił się "dziwny" dźwięk (coś w rodzaju metalicznego świstu/ rzężenia) przy gwałtownym wciskaniu pedału gazu (bieg jałowy lub tuż przy starcie z 1-ki a czasami jeszcze na 2-ce) zaczynając od obrotów silnika już od 800-1000 w górę. Dźwięk ten jest słyszalny dosłownie przez chwilę , po kilku sekundach ginie i już podczas jazdy się nie pojawia. Gdy zatrzymam auto nie wyłączając silnika, po odczekaniu kilku minut efekt powraca w warunkach jak powyżej...
Dźwięk ten dochodzi jakby z okolic turbiny, choć dziwne jest że po chwili ginie i już podczas jazdy się nie pojawia....
Nie wiem czy to ma związek z kolejnym objawem iż zauważyłem, że na postoju przy włączonym silniku / bądź starcie wyczuwam mocniejszy zapach spalin, które to też i się przenoszą do kabiny auta...ale tylko przy starcie lub na postoju...

miał ktoś podobny efekt?
dodam, że auto ma przejechane ok 181000 na liczniku...
jakieś kilka tys. km temu ( w maju 2013) miałem wymieniany EGR oraz termostat w ASO - czy może to mieć jakikolwiek związek? uszczelki itp. ?


PS. Czy wadliwość turbiny można w jakikolwiek sposób sprawdzić/podejrzeć przez OP-COM ?

z góry dzięki
Mariano78
Marian

Awatar użytkownika
ocrmind
Debiutant
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2011, 12:25
Lokalizacja: wawa
Model:

#62 Post autor: ocrmind »

mariano78 pisze:Witam,
Nie wiem czy to ma związek z kolejnym objawem iż zauważyłem, że na postoju przy włączonym silniku / bądź starcie wyczuwam mocniejszy zapach spalin, które to też i się przenoszą do kabiny auta...ale tylko przy starcie lub na postoju...
poczytaj i szpilce kolektora wydechowego
mariano78 pisze: jakieś kilka tys. km temu ( w maju 2013) miałem wymieniany EGR oraz termostat w ASO - czy może to mieć jakikolwiek związek? uszczelki itp. ?
raczej nie
mariano78 pisze: PS. Czy wadliwość turbiny można w jakikolwiek sposób sprawdzić/podejrzeć przez OP-COM ?
Można sprawdzić żądane ciśnienie ładowania i osiągnięte ciśnienie ładowania. To jednak za mało na bezpośrednią diagnozę usterki turbiny.

kujaw3
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:50
Imię: Rafał
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira b 1.9 cdti 120km
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#63 Post autor: kujaw3 »

WITAM all użytkowników ,

mam dziwny problem z turbiną , a mianowicie , po odpaleniu Zafirki są momenty gdy turbo się odłącza , nie ciągnie , tak jakby była wyjęta ,wyłączona i rusza się jak mucha w smole , gdy następnie zgaszę Ją , i ponownie odpalę , działa normalnie , bez żadnych wad itp itd. i teraz pytanie co jest przyczyną ? turbo ? czy może coś innego?
z góry dzięki

Awatar użytkownika
ocrmind
Debiutant
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2011, 12:25
Lokalizacja: wawa
Model:

#64 Post autor: ocrmind »

Czy auto ma problem z przekroczeniem 3000obr/min ? Czy auto miało usuwany programowo DPF?

grze123

#65 Post autor: grze123 »

Ja przestałem słyszeć gwizd turbiny - jest jakby ledwo słyszalny... Ze 150 koni zostało mu jak może 90. Jedzie jak zwykły diesel. Nie wiem co się dzieje, żadnego błędu nie wywala i całkiem brak mu odejścia w okolicach 2000 tyś obrotów. Przyśpiesza jednostajnie ale słabo. Co jest grane? Egr rozkręciłem sprawdziłęm jest ok.

Awatar użytkownika
spectroB
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 23 mar 2014, 12:31
Imię: Marek
Lokalizacja: Świecie
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#66 Post autor: spectroB »

kujaw3 pisze:WITAM all użytkowników ,

mam dziwny problem z turbiną , a mianowicie , po odpaleniu Zafirki są momenty gdy turbo się odłącza , nie ciągnie , tak jakby była wyjęta ,wyłączona i rusza się jak mucha w smole , gdy następnie zgaszę Ją , i ponownie odpalę , działa normalnie , bez żadnych wad itp itd. i teraz pytanie co jest przyczyną ? turbo ? czy może coś innego?
z góry dzięki
Na początek sprawdź czy działa sterowanie turbiny (po uruchomieniu gruszka powinna zaciągnąć sztangę).
Druga sprawa to przepuszczający egr, silnik dławi się spalinami! (odkręć ją, sprawdź, wyczyść, ewentualnie na chwilę zaślep- będzie check ale jak pomoże to będziesz znał przyczynę.

grze123

#67 Post autor: grze123 »

Dzięki dziś sprawdzę i dam odpowiedź co zbadałem...

kujaw3
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:50
Imię: Rafał
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira b 1.9 cdti 120km
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#68 Post autor: kujaw3 »

ma problemy i to spore z przekroczeniem 3000obr/min.
i można powiedzieć ze z kazdym metrem tak jakby uchodziła z niego moc ,
dpf jest wyjęty wiec z tego co już tutaj przeczytałem , zapewne będzie to wina (egr)
muszę wyjąć go i przeczyśćić tak jak tutaj mi radzicie , bo na tą chwilę Zośka jest nieznośna;)
pozdrawiam i dziękuje

Awatar użytkownika
spectroB
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 23 mar 2014, 12:31
Imię: Marek
Lokalizacja: Świecie
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#69 Post autor: spectroB »

kujaw3 pisze:
dpf jest wyjęty wiec z tego co już tutaj przeczytałem , zapewne będzie to wina (egr)
Mam nadzieję że programowo dpf-a też masz wyłączonego? :P
Szkoda że nie dałeś sobie od razu EGR usunąć, miałbyś spokój na zawsze.

Awatar użytkownika
ocrmind
Debiutant
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2011, 12:25
Lokalizacja: wawa
Model:

#70 Post autor: ocrmind »

kujaw3 pisze:ma problemy i to spore z przekroczeniem 3000obr/min.
i można powiedzieć ze z kazdym metrem tak jakby uchodziła z niego moc ,
dpf jest wyjęty wiec z tego co już tutaj przeczytałem , zapewne będzie to wina (egr)
muszę wyjąć go i przeczyśćić tak jak tutaj mi radzicie , bo na tą chwilę Zośka jest nieznośna;)
pozdrawiam i dziękuje
nie bez powodu pytałem o wycinkę DPF i przekroczenie 3000br/min. Magik wycinający dpf wyciął również tablicę błędów i teraz nie dowiesz się co dolego Twojemu autu. Lepiej jedź do neigo niech teraz diagnozuje mądrala.
P.S. Twoje turbo jest na 99% sprawne. Auto wchodzi w tryb awaryjny i dlatego turbo jest odcięte. W aucie przed wycinką dpf normalnie byś zczytał błąd i usterkę szybko usunął. Teraz to szukanie igły w stogu siana.

Odradzam wszystkim kupiowanie aut z wyciętymi DPFami. Wszystkie te przeróbki są robione bardzo inwazyjnym oprogramowaniem. Diagnoza takiego auta to istna droga przez mękę w przyszłości!

Skasowany użytkownik 323

#71 Post autor: Skasowany użytkownik 323 »

Witam, Nie wiem czy to turbo ale nie chciałem zakładać bez sensu nowego tematu. Najwyżej się przeniesie :lol:
Dzisiaj wsiadłem do auta, zapaliłem i normalnie pojechałem. Po około 5 km coś puknęło i auto straciło moc. Stanąłem, nie kopciła. Zgasiłem motor. Olej ok. Na desce żadnych błędów. Po godzinie jak trochę ostygła odpaliłem ponownie. Auto ma bardzo poważne problemy z przekroczeniem 3000 obrotów a od 2000 zaczyna poszarpywać zarówno na postoju jak i w trakcie jazdy. Wróciłem do domu i zauważyłem że przy próbie gazowania zaczyna kopcić na biało. Od czego zacząć poszukiwania. Żadnych błędów na desce nie wyświetla. Żadnych problemów z DPF nigdy nie miałem. Wypala się regularnie co około 900 km. Ostatnie wypalanie 350 km temu bez problemu.
Pzdr

Awatar użytkownika
lawless
Zafiromaniak
Posty: 1167
Rejestracja: 08 lis 2013, 23:32
Imię: Adam
Lokalizacja: PCH
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z1.8XER
Gender:
Kontakt:

#72 Post autor: lawless »

Może się mylę lecz może być to coś z głowicą ,może uszczelką pod nią mam na myśli ten biały dym :>
Myśl samodzielnie!

Skasowany użytkownik 323

#73 Post autor: Skasowany użytkownik 323 »

lawless pisze:Może się mylę lecz może być to coś z głowicą ,może uszczelką pod nią mam na myśli ten biały dym :>
Byłem sprawdzić płyn chłodniczy. Jest go odpowiednia ilość i brak oleju. Stan oleju bez zmian

mmsko

#74 Post autor: mmsko »

Witam,
Problem związany z turbiną więc piszę tutaj.
Zauwarzyłem ostatnoi, ze silnik stracił moc. Nie czuć było przyspieszenia, które powinno być po załączeniu sie turbiny (ok. 2000 obr.). Turbina była regenerowana więc pojechałem na reklamację. Odłączyli jakiś przewód i stwierdzili, że nie ma podciśnienia. Wyjeli więc turbinę i stwierdzili że... jest ok (nie ma oleju, wirnik ładnie pracuje) :(
Czyżby turbina się nie załączała? Czy może to cos innego?
Żadnych błędów związanych z układem doładowania nie pokazuje (jest tylko bład w układzie świec żarowych), nie kopci. Jest tylko lekki wyciek oleju gdzieś w okolicach turbiny.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#75 Post autor: cns80 »

karolex, sprawdź czy Ci nie pękła któraś rura od turbiny albo intercoolera.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”