Problem z oświetleniem wnętrza/kabiny samochodu

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#136 Post autor: Bodek »

Sylwek w tamtych tematach nic nie ma.

Tu raczej chodzi o to:
MK65 pisze:Górne oświetlenie tylne i bagażnika nie ma bezpieczników po włożeniu żarówek led robisz zwarcie tak jest wadliwie skonstruowana lampka .Żarówka Led jest wykonana na płytce i z każdej strony posiada dwa paski zasilania -jeden pasek musisz zakleić taśmą lub zamalować tak żeby nie było przejścia prądu z drugiej strony robisz tak samo tylko na przemiennie do strony którą zrobiłeś.Można lekko nadłożyć cyny na nóżki które zostawiłeś do przejścia prądu wynika to z tego że izolacja tworzy grubość i po włożeniu nie będzie przejścia .Ja wyjąłem lampki nie jest to kłopot -po włożeniu LED sprawdzałem na aku podłaczając kabelkami -z tyłu gnizdka lampki są dwa koło siebie lamelki ścieżki i tam jeden kabel może być naraz zwarte ,drugi do tego który jest trochę oddalony i tam trzymasz przyłożony cały czas .Najlepiej kupić żarówki CAN i nie ma wtedy problemu która strona jest podlączona Powodzenia
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#137 Post autor: SD72 »

Bodek pisze:Sylwek w tamtych tematach nic nie ma.

Tu raczej chodzi o to:
MK65 pisze:Górne oświetlenie tylne i bagażnika nie ma bezpieczników po włożeniu żarówek led robisz zwarcie tak jest wadliwie skonstruowana lampka .Żarówka Led jest wykonana na płytce i z każdej strony posiada dwa paski zasilania -jeden pasek musisz zakleić taśmą lub zamalować tak żeby nie było przejścia prądu z drugiej strony robisz tak samo tylko na przemiennie do strony którą zrobiłeś.Można lekko nadłożyć cyny na nóżki które zostawiłeś do przejścia prądu wynika to z tego że izolacja tworzy grubość i po włożeniu nie będzie przejścia .Ja wyjąłem lampki nie jest to kłopot -po włożeniu LED sprawdzałem na aku podłaczając kabelkami -z tyłu gnizdka lampki są dwa koło siebie lamelki ścieżki i tam jeden kabel może być naraz zwarte ,drugi do tego który jest trochę oddalony i tam trzymasz przyłożony cały czas .Najlepiej kupić żarówki CAN i nie ma wtedy problemu która strona jest podlączona Powodzenia

Sorki mylalem ze podam tematy odpowiednie I zwiazane ze zmiana oswietlenai na LED ;) :uklon:
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2015, 19:02 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.
bazyliszek72

damir0603

#138 Post autor: damir0603 »

Dzieki Bodek dzieki Sylwek


na 99 % bedzie to co piszecie w środe zaklejam te obiegi dam znać .
a zmieniłem też postojówki oraz oświetlenie tablicy i jest ok ..


postojowe oczywiscie canbus :-)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#139 Post autor: Bodek »

MK65 pisze:Witam zakładałem żarówki led do siebie i trzeba zwrócić uwagę przód bez problemu natomiast środek i bagażnik jest problem jak włożyłeś żarówki led które mają 4 nóżki robisz zwarcie ponieważ żarówka c 5 ma tylko 2 nóżki górne oświetlenie nie ma bezpiecznika a obciążenie mierzy Can .Ja zakleiłem przeciw ległe nóżki izolacją i działa poprawnie .Tobie świeciły tydzień ponieważ miałeś led naprzemienny to znaczy jak włożysz to bez różnicy ale przy lampce opla to nie przejdzie zła konstrukcja przyjrzyj się ścieżką a Sam zobaczysz
to jakie kupić żarówki ledowe, żeby nie było problemu i nie było potrzeby nic zaklejać :?:
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#140 Post autor: Zdenek2007 »

Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Żarówka z pierwszego zdjęcia nie zadziała bez "zaklejania" Zwróćcie uwagę na druciki (styki) są wywinięte na obie strony i to w niektórych oprawach powoduje zwarcie.
W normalnych szklanych żarówkach styki są takie jak na drugim zdjęciu (wywinięte na przeciwną stronę) i te powinny zadziałać.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2015, 19:42 przez Zdenek2007, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#141 Post autor: Bodek »

OK - potrzebowałem potwierdzenia, czyli nóżki jak w zwykłej W5W:

Obrazek

na przemian ;) i powinno być bez kłopotu - sprawdzę ;)
Ostatnio zmieniony 29 paź 2015, 19:56 przez Bodek, łącznie zmieniany 2 razy.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#142 Post autor: Zdenek2007 »

Dokładnie! Ale jeśli chodzi o oświetlenie bagażnika i oświetlenie tablicy rejestracyjnej to niestety ale zwykłe ledy nie zadziałają (tylko kan bus) ponieważ te oświetlenie jest "nadzorowane" przez komputer więc pomrygają i zgasną pozostałe tzn. środkowe i przednie wraz z oświetleniem do czytania i schowka, jak najbardziej ledy, u mnie się sprawdzają.

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#143 Post autor: Aliass »

zgadza sie... wywaliłem 5 bezpiecznikow gdy montowałem ledowe podswietlenie w 2 rzedzie siedzen wlasnie dlatego ze byly 4 nozki... nalezało zakleic jedną strone np tasma izolacyjną i jest OK:ok:


Do tablicy rejestracyjnej wchodzą żarówki rurkowe....

Oczywiscie mowie o ZA ale podejrzewam ze w ZB jest podobnie
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#144 Post autor: Bodek »

Aliass pisze:............
Oczywiscie mowie o ZA ale podejrzewam ze w ZB jest podobnie
w ZB jest W5W - nie ma rurek ;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#145 Post autor: rafant4011 »

Mam te z tymi diodami dookoła co Zdzisiek prezentuje w lampach i świecą tak, w realu wygląda to jeszcze lepiej ;)
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?p=265812#265812

darkb
Mieszkaniec
Posty: 205
Rejestracja: 11 kwie 2013, 23:21
Imię: Darek
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira B
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#146 Post autor: darkb »

koledzy a u mnie w ZB występuje jeszcze inny problem jak otwieram drzwi kierowcy to zapala się podświetlenie wnętrza lampki na suficie a jak otwieram drzwi pasażera to te lampki nie zapalają się , chodzi głównie o to że otwierając wszystkie drzwi powinny zapalać sie lapmki podświetlenia wnętrza a tutaj załącza się podświoetlenie jak otworzę tylko drzi kierowcy i drzwi pasażera z tyłu , nie działa zaś jak otworze drzwi pasażera z przodu . co może być przyczyną

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#147 Post autor: Zdenek2007 »

Łącznik z oświetlenia jest zintegrowany (zabudowany) z zamkiem drzwi i tu może być problem, ewentualnie przełamane kabelki wiązki drzwi.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#148 Post autor: Flora »

Tak nie do końca. Oświetlenie załączane jest na podstawie otwartych drzwi. Jeżeli po otwarciu tylnych drzwi nie pojawia się sygnalizacja na zegarach oznacza to przerwane wiązki w drzwiach. Jeżeli zapala się kontrolka otwartych drzwi, ale brak oświetlenia problemu należy szukać po stronie samego oświetlenia.

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#149 Post autor: Zdenek2007 »

Ale kolega darkb pisze że oświetlenie wnętrza działa po otwarciu chyba wszystkich drzwi oprócz drzwi pasażera z przodu więc tam szukałbym przyczyny.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#150 Post autor: Flora »

:oops: rzeczywiście, nie poszło mi szybkie czytanie. Czy po otwarciu drzwi pasażera w zegarach pojawia się sygnalizacja?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”