Centralny zamek - Zafira A

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Pawelcio

#121 Post autor: Pawelcio »

odświeżę temat, bo u mnie nie było "to co zawsze"... nie działała lewa tylna szyba, nie można było nią sterować ani z pozycji kierowcy ani z tyłu.. na początek przemierzyłem wszystkie przewody w przejściu między karoserią a drzwiami, potem na podstawie zamieszczonych tutaj schematów sprawdziłem napięcia i sygnały, wszystko było ok na kostce dochodzącej do drzwi.. no i tutaj diagnoza: pewnie silnik albo sterownik silnika podnoszenia szyby, trzeba drzwiczki rozebrać... rozebrałem, na szczęście da się wyciągnąc sam sterownik( bo silnik wg. "Sam naprawiam" jest nitowany do drzwi...) , przekładka sterownika z drugiej strony , znaczy niepełna bo nie pasuje mechanicznie , ale zapiąłem go po to żeby sprawdzić czy przekaźnik się załącza i kupa... też nie działa... więc jednak okablowanie... w moim przypadku uszkodzony był przewód główny zasilania ( gruby czerwony we wtyczce do drzwi) ale na wysokości fotela kierowcy... w tym miejscu jest łączenie , przewodów (zasilanie idzie od bezpecznika i tutaj rozchodzi się na dwie strony , do prawych i lewych tylnych drzwi.. łaczenie jest fabryczne, zagniatane i izolowane taśmą + izloacją "szmacianą", wilgoć spowodowała korozję ( zielono..) i spadek napięcia który objawiał się dopiero po obciążeniu ( na wypiętej z drzwi kostce napięcie było OK , na sterowniku , pod obiążeniem spadało do 4-5V ) , dostęp do przewodów po zdjęciu uszczelki drzwi, osłony progu (tej ze schowkiem przy fotelu kierowcy), a już się rozglądałem za mechanizmem... pozdrawiam ! Paweł

bobik1792

#122 Post autor: bobik1792 »

Ostatnio zmieniony 19 kwie 2010, 10:06 przez bobik1792, łącznie zmieniany 1 raz.

bobik1792

#123 Post autor: bobik1792 »

Witam.
Jestem od nie dawna posiadaczem Opla Zafiry 1999 rok 1,6 16V.
Od dwóch tygodni mam problem z piszczeniem przy otwieraniu drzwi kierowcy, przy wyłączonym silniku i zgaszonych światłach (ciągły sygnał). Na początku było wszystko dobrze, piszczenie było prawidłowe, gdy się otwierało drzwi przy włączonych światłach, był to dźwięk zmienny jak alarm.
Teraz piszczy ciągłym sygnałem, bez różnicy czy światła są zapalone, czy nie,oraz czy kluczyk jest w stacyjce czy nie dopiero przestaje jak zostaje zapłon włączony
Nie znam się na tym ale przy waszej pomocy może uda się to naprawić?
Mogę tylko dodać, że autko chodzi prawidłowo, wymieniłem nawet baterie w pilocie i nadal to samo. Jeszcze bardzo ważna rzecz, która może mieć znaczenie, równocześnie z tym faktem nie można zamknąć auta pilotem tylko kluczykiem a otworzyć można bez problemu. Nie działa mi także tylna szyba elektryczna, po stronie pasażera. Kiedy sprawdzam, czy reszta jest domknięta, słychać takie cyknięcie w każdych drzwiach a w tych tego nie ma, jeszcze nie dawno działała bez problemu.
Wiem, że są tu fachowcy i na pewno bez problemu dojdziemy do sedna sprawy. Proszę o pomoc w tym problemie
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2010, 19:27 przez bobik1792, łącznie zmieniany 2 razy.

Cezar

#124 Post autor: Cezar »

mam taki problem przetarte kable w tylnej klapie chcial bym to naprawic sam nie wiem czy wymienic cala elektryke od lap ? jak sie za to wziasc ?
w tej chwili np. wbijajac reczny i naciskajc hamulec jedna lapa gasnie to samo z kierunkiem jak wlaczego go i zaczne hamowac to jedna lampa od hamulca nie dziala stwierdzam to po tym ze to w tylnej klapie (przejscie z budy do klapy) dlatego ze kierunek mi zaczal cykac bardzo szybko jak otworzylem klape sciagnalem ta gume poruszalem zaczal normalnie dzialc.
jak mam sprawdzic ktory kabel jest przetarty ?? i co najlepiej by bylo zrobic ??
dziex za odpowiedzi pozdrawiam !

boogoo

#125 Post autor: boogoo »

bobik1792, dobrze,ale najpierw napisz dlaczego piszesz tak wielkimi literami,czy myślisz,że na tym forum wszyscy klubowicze są ślepi....? ;) ;)

olo018

#126 Post autor: olo018 »

A czy czasami nie podpinałeś nowego radia?.

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#127 Post autor: BajBus »

też tak miałem ale bij zabij nie pamiętam od czego, gdzieś jakieś zwarcie Ci się musi robić albo przy radiu tak jak pisze olo albo na tych drzwiach co szwankują...

--dodano--

chyba już mi się przypomniało, sprawdź bezpieczniki, bo jest taki magiczny co niby odpowiada za radio (fabryczne gra, a już każde inne nie) i wtedy piszczą drzwi...
jutro postaram się sprawdzić który to był bo mam go zaznaczony...
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#128 Post autor: BajBus »

zdjąć gumę idąca do klapy i będziesz widział który, najlepiej wziąć izolację i zakleić każdy osobno, ale przecież prąd do lamp nie idzie przez klapę...
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

Cezar

#129 Post autor: Cezar »

no jak nie idzie przez klape !? zaraz ide to rozebrac i niedlugo napisze

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#130 Post autor: MieHor »

BajBus, ma rację - do klapy przez tę gumę harmonijkową poprowadzone są przewody tylko do lampki oświetlenia tablicy rejestracyjnej i do dodatkowego światła stop oraz do silnika wycieraczki tylnej i ogrzewania szyby, natomiast do lamp tylnych wszystkie przewody są rozprowadzone ze schowka pod podłogą bagażnika, tam są łączówki od których odchodzą wiązki w lewo i w prawo do lamp

tomekuza

#131 Post autor: tomekuza »

Wydaje mi się ze znowu powraca odwieczny problem prztartych kabli do tylnych drzwi, Pewnie tam sie jakieś zwarcie robi i wychodzą jaja. Zacznij od ściągnięcia gumku i obejrz przewody od tego zacznij.

Cezar

#132 Post autor: Cezar »

zgadadza sie to nie sa kable od lamp tylko od wycieraczki i od wszystkiego elektrycznego co jest w klapie juz sprawdzilem i niedaleko lampy przy gniazdku byl zalamany kabel juz naprawione dzieki za pomoc

reuaj

#133 Post autor: reuaj »

Racja mnie się zaczęło z tylną szybą wczoraj i co ciekawe jak mam zamknięte drzwi to szyba się opuszcza a jak otwarte to nie działa. Niestety bobik1792 trzeba sprawdzić kabeki :lol:

bobik1792

#134 Post autor: bobik1792 »

na pewno to sprawdzę tylko muszę chwilkę znaleźć i to radio też wyciągnę, może to właśnie to


//scalone// - należy edytować posty (o ile jeszcze to możliwe) a nie pisać jeden pod drugim


pierwsze co, to chce podziękować :olo18 :piwo:
to właśnie to - radio miało mostek na napięciu do jego pamięci to była przyczyna, wyjąłem mostek i wszystko jest OK, NIE PIPCZY I MOŻNA ZAMYKAĆ PILOTEM
jeszcze elektryczna szyba i po sprawie
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2010, 11:49 przez bobik1792, łącznie zmieniany 1 raz.

olo018

#135 Post autor: olo018 »

Nie ma za co , ;) Jak kombinowałem przy radiu to właśnie tak mi się robiło ,bo mam podpiętego Blaupunkta Londom mp37 ,i na fabrycznym podpięciu radio gra tylko po stacyjce ,i przy każdym wył nie pamiętało utworu cd tylko od początku płyty .Wreszcie poprowadziłem bezpośrednio zasilanie z aku i problem znikł .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”