cóż to jest ? nawet mój mechanik rozkłada ręce

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
janek1234

cóż to jest ? nawet mój mechanik rozkłada ręce

#1 Post autor: janek1234 »

Witam panowie mój mechanik spec od opli, spędził już tydzień i nic nie wie.
Może ktoś z Was ma pomysł co jest przyczyną usterki?

Od pocztąku:
żona jechała na parkingu sklepowym i musiała nagle zatrzymać, zahamować wóz.
Od tego czasu auto nie chciało odpalić, a jak odpaliło to szarpało i śmierdziało paliwo jajami. Chyba go zalała ?

Mechanik - fachura od opli- sprawdził już parę rzeczy które mogły się sypnąć ale nic -

oto co sprawdzał :
rozrząd się nie przesunął,
zakładał inne cewki
odpalał z pominięciem wydechu
komputer nic nie pokazuje
zalał innym paliwem

ma jeszcze pomysł że tłoki i zawory się sypły,
albo że komputer.


Co sądzicie ?

zafira 2001 1.8 benzyna
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 21:30 przez janek1234, łącznie zmieniany 3 razy.

Forfiter2012
Bywalec
Posty: 146
Rejestracja: 17 kwie 2016, 16:23
Imię: Forfiter
Lokalizacja: CB
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance + LPG STAG
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#2 Post autor: Forfiter2012 »

ECU no jak najbardziej może być ale to ciężko zdiagnozować. Może coś z układem paliwowym nie domaga jeśli wychodzi że reszta OK. Masz lpg?

janek1234

#3 Post autor: janek1234 »

Forfiter2012 pisze:ECU no jak najbardziej może być ale to ciężko zdiagnozować. Może coś z układem paliwowym nie domaga jeśli wychodzi że reszta OK. Masz lpg?
nie mam LPG

Forfiter2012
Bywalec
Posty: 146
Rejestracja: 17 kwie 2016, 16:23
Imię: Forfiter
Lokalizacja: CB
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance + LPG STAG
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#4 Post autor: Forfiter2012 »

ECU to Engine Control Unit czyli sterownik silnika, czyli tzw. komputer. Poprzez kiepskie umiejscowienie pod maską niestety nie należy do najtrwalszych na świecie. Ja to jeszcze bym sprawdził dokładnie układ paliwowy: czy nie ma wody w baku, wymienić filtr, może wtryski benzyny dać na ultradźwięki. Tam zajrzyj też czy przepływomierz, filtr powietrza, przepustnica OK. Poza tym powyższe czynności dość łatwo zrobić stosunkowo małym kosztem samemu.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: SD72 »

Niech "mechanik spec od opli" sprawdzi kody bledow ;)
bazyliszek72

Forfiter2012
Bywalec
Posty: 146
Rejestracja: 17 kwie 2016, 16:23
Imię: Forfiter
Lokalizacja: CB
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance + LPG STAG
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#6 Post autor: Forfiter2012 »

bazyliszek72 pisze:Niech "mechanik spec od opli" sprawdzi kody bledow ;)
Naiwnie założyłem, że błędów brak

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#7 Post autor: Sumik »

Gdyby nie było błędów to spotkałem się z takim przypadkiem w astrze g 1.6. Za przepustnice wchodzi przewodzik od par paliwa spod błotnika od strony pasażera. Poprzez takie szarpnięcie wypiął się ten węzyk i auto nie chciało odpalić. Po jego wsadzeniu wszystko wróciło do normy. Wszyscy co robili przy tym aucie sprawdzali cewki, czujniki i nic. A była taka pierdoła.

Awatar użytkownika
damian9009
Przeglądacz
Posty: 81
Rejestracja: 19 kwie 2013, 09:34
Lokalizacja: Polska
Model:

#8 Post autor: damian9009 »

Sumik pisze:Gdyby nie było błędów to spotkałem się z takim przypadkiem w astrze g 1.6. Za przepustnice wchodzi przewodzik od par paliwa spod błotnika od strony pasażera. Poprzez takie szarpnięcie wypiął się ten węzyk i auto nie chciało odpalić. Po jego wsadzeniu wszystko wróciło do normy. Wszyscy co robili przy tym aucie sprawdzali cewki, czujniki i nic. A była taka pierdoła.
Potwierdzam, mi kiedyś wypiął się wąż podciśnienia, zaczęło szarpać autem nagle zgasło i nie dało się odpalić. Z racji tego, że byłem po wymianie przepływomierza szwagier podpowiedział, abym to sprawdził i to było to.
„Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś LASKE czy ŁASKĘ!”

prof. Jerzy Bralczyk

Awatar użytkownika
wamka18
Zafiromaniak
Posty: 923
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:44
Imię: Piotr
Lokalizacja: koronowo
Auto: Zafira 2.0T ST2 Astra G Bertone 1.8 16v
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Kontakt:

#9 Post autor: wamka18 »

Przewód o którym piszą przedmówcy łatwo zlokalizować bo idzie nad filtrem paliwa do zaworu i jak spadnie to albo nie idzie auta odpalić albo są wysokie obroty. Co by wskazywało że to on to to że zapach paliwa ale jak nie on to najlepiej spróbować auto zapalić na plaka jak zapali to wskazuje na brak paliwa -może np. pompa, przekażnik, wtryski a jak nie zapali to coś z układem zapłonowym np. świece(raczej wątpię), cewka(ale już sprawdzona) no i błędy w komputerze ale może być tak że nie będzie błędów i to jest najgorsze (kiedyś u ojca 1.6 ciężko zapalał a jak w końcu zapalił to po próbie dodania gazu zaraz gasł, wina komputera, brak błędów ale regeneracja pomogła :) ).

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#10 Post autor: fredas »

nie wiem czy w opelkach jest coś w rodzaju bezpiecznika który w momencie gonga odłączy dopływ paliwa takie coś miałem w reni
Obrazek
Obrazek

janek1234

#11 Post autor: janek1234 »

W takim razie sprawdzimy jeszcze układ paliwowy.

Dzięki za pomoc.

Skasowany użytkownik 16629

#12 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

fredas pisze:nie wiem czy w opelkach jest coś w rodzaju bezpiecznika który w momencie gonga odłączy dopływ paliwa takie coś miałem w reni
W oplach tego nie ma ;) napewno jest w renault, fiacie i fordzie i ze znanych mi przypadków:
1. reno laguna 1/megane 1 - pod maską
2. fiat seicento - pod siedzeniem kierowcy
3. ford scorpio (lata 80/90) - uwaga tu ciekawostka - pod kołem zapasowym w bagażniku i tu historia kumpla, który miał scorpio i wrzucił koło zapasowe do bagażnika z rozmachem i nie odpalił auta... tydzień kombinowania i w końcu dobry mechanik się znalazł ;)

W oplu nie ma takiego wynalazku, sam też pytałem, szukałem, googlałem, to jest zły trop...

janek1234

#13 Post autor: janek1234 »

okazało się że popsuł się potencjometr w EGR

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”