rozrząd zafira a

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Skasowany użytkownik 16629

#91 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

witek88 pisze:Dziękuję za odpowiedź, wymiana całości wydawała mi się oczywista, tylko zmylił mnie znajomy mechanik mówiąc, że w tych silnikach może wystarczyć właśnie pasek i napinacz.
Zmień mechanika... niestety, to chamskie, ale nie słuchaj go. Teraz pompa jest w porządku, cicha itp., ale nie wiesz kiedy padnie, może zrobisz 5 tys. km i zacznie hałasować i trzeba będzie rozrząd ściągać, a dobry mechanik poleci wymienić od razu przy okazji pasek i napinacz... nie oszczędzaj na rozrządzie - wymień komplet i nie słuchaj mechaników, którzy twierdzą, że jest inaczej... to tak samo jak z amortyzatorami, tarczami hamulcowymi, sprężynami - zawsze wymienia się parami/w komplecie, chyba, że nie dbasz o bezpieczeństwo albo jesteś handlarzem, który ma gdzieś kupującego ;)

Życzymy dobrej przygody z Zafirą :)

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#92 Post autor: Koenig »

witek88 pisze:Dziękuję za odpowiedź, wymiana całości wydawała mi się oczywista, tylko zmylił mnie znajomy mechanik mówiąc, że w tych silnikach może wystarczyć właśnie pasek i napinacz.
Jestem swiezo po wymianie rozrzadu w tym silniku, pompa Dolz to wydatek bodajze 85zl, wiec nie wiem czy warto ryzykowac.

Mariusz 79
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 15 mar 2015, 14:42
Lokalizacja: Kielce
Model:

#93 Post autor: Mariusz 79 »

Kolega Rafał ma 100% racji z wymianą rozrządu. Jeśli można opisze swój przypadek, samochód kupiłem od znajomego który za bardzo się na samochodach nie zna, na moje pytanie kiedy był rozrząd robiony odpowiedział że jakieś 25tyś km temu, dał mi nawet faktury gdzie były wyszczególnione rolki, napinacz, pasek i oczywiście pompa i to jeszcze SKF, myślę sobie spoko odejdzie mi wymiana rozrządu, ale po jakiś 10tyś km coś mi zaczęło chrobotać z okolicy rozrządu, dzięki Bogu człowiek się trochę zna więc zdemontowałem rozrząd i faktycznie pasek i rolki wyglądają na wymieniane, ale pompa nie dość że nie SKF to jeszcze wyglądająca jakby siedziała w tym samochodzie przeszło 100tyś km, miała już na łożysku takie luzy że to było tylko kwestią bardzo bliskiego czasu kiedy by się całkowicie rozleciała, a co za tym idzie silnik do remontu. Tak więc co z tego ze będziesz miał super pasek i super rolki jak najsłabszym ogniwem będzie niewymieniona pompa wody. Oczywiście zdarzają się przypadki że nawet nowa i renomowanej firmy cześć może ulec awarii ale to sporadyczne przypadki. Tak więc przy rozrządzie jedna podstawowa zasada wszystkie współpracujące ze sobą części do wymiany, oczywiście jeśli chcesz mieć zrobione bardzo dobrze. A co do handlarzy, no cóż handlarz chce zarobić a każda inwestycja w auto której kupujący nie widzi to dla niego strata pieniędzy, i wymieniają uszkodzone części na takie co za chwile znowu będzie trzeba wymieniać ( GWARANCJA DO BRAMY WYJAZDOWEJ). Powiem szczerze że ja im się nie dziwie gdyż w dużej mierze to wina KUPUJĄCYCH, którzy chcą za śmieszne pieniądze samochód bez tzw wkładu finansowego, prawda jest taka że TAKICH SAMOCHODÓW ZA TAKĄ CENĘ NIE MA I NIE BĘDZIE. A co do twojego mechanika to tez miał trochę racji, gdyż według instrukcji serwisowych pompę wymienia się przy drugiej wymianie rozrządu, ale w tej samej instrukcji jest napisane że rozrząd wymienia się przy ok 90tyś km czy nawet jeszcze więcej już dokładnie nie pamiętam, jednak życie uczy że 60tyś km to jest max jeśli chodzi o rozrząd, tak więc jak to zawsze bywa instrukcja instrukcją ale życie szybko potrafi zweryfikować zamyślenia konstruktorów.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2016, 12:11 przez Mariusz 79, łącznie zmieniany 3 razy.

stepek122

#94 Post autor: stepek122 »

Witam, czytajac temat i koszty o jakich pisza koledzy ja proponuje kupic zestaw firmy INA wraz z pompa wody za ok 350zl i samemu wymienic. jezeli nie macie dwoch lewych rak i macie minimum wiedzy z mechaniki i dokladnosc kazdy moze sam to zrobic i zaoszczedzi przy tym samym kilkaset zlotych. Na kolach zamachowych sa znaki ktore nalezy ustawic, nastepnie zdemontowac pasek i pompe i w odwrotnej kolejnosci zmontowac. To naprawde nie jest nic skomplkowanego a ludzie sie tego boja jakby nie wiem co to bylo. Jest instrukcja obslugi jak to zrobic a ja zawsze dla pewnosci wykrecam swiece i robie piec pelnych obrotow silnika. Kilka srubek i ok 1h czasu i w kieszeni zostaje sporo kasy

Awatar użytkownika
tomzam
Mieszkaniec
Posty: 304
Rejestracja: 24 mar 2016, 18:43
Imię: Tomek
Lokalizacja: Zamość
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: DTH
Gender:

#95 Post autor: tomzam »

Oczywiście masz rację, też to potrafię zrobić podobnie jak wielu z nas, jednak sam tego nie robię zazwyczaj - z jednego prostego powodu.
Nawet najlepszy producent czasem wypuści bubla, czasem odkręci się śrubka, czasem coś podejdzie albo jeszcze coś innego całkowicie niezależnego od montażu spowoduje uszkodzenie napędu rozrządu i co wtedy? Naprawa po takiej awarii jest bardzo droga a zaoszczędzając 200zł na wymianie ryzykujesz bardzo dużo, warsztaty są ubezpieczone i dają gwarancję, montując samemu gwarancji nie masz a rozrządu nie zmienia się co tydzień żeby to był jakiś zaporowy koszt, więc można tą kwotę potraktować jako AC dla silnika, a nie pieniądze wyrzucone w błoto

Skasowany użytkownik 16629

#96 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

tomzam pisze:Oczywiście masz rację, też to potrafię zrobić podobnie jak wielu z nas, jednak sam tego nie robię zazwyczaj - z jednego prostego powodu.
Nawet najlepszy producent czasem wypuści bubla, czasem odkręci się śrubka, czasem coś podejdzie albo jeszcze coś innego całkowicie niezależnego od montażu spowoduje uszkodzenie napędu rozrządu i co wtedy? Naprawa po takiej awarii jest bardzo droga a zaoszczędzając 200zł na wymianie ryzykujesz bardzo dużo, warsztaty są ubezpieczone i dają gwarancję, montując samemu gwarancji nie masz a rozrządu nie zmienia się co tydzień żeby to był jakiś zaporowy koszt, więc można tą kwotę potraktować jako AC dla silnika, a nie pieniądze wyrzucone w błoto
Zgadzam się w 100%, ale dodam od siebie jeszcze jedno - mieszkam w bloku i jak mam sobie wymienić rozrząd? Na parkingu nie wolno, jak będzie ktoś wścibski to zadzwoni po SM i wlepią mandat dodatkowo, nie wspomnę, że źle się robi jak na dworze 7 stopni i wiatr strasznie zimny, zero komfortu, miejsca mało. Kolejna sprawa - nie każdy z nas ma jakiś konkretny zestaw narzędzi do napraw auta i wielu wychodzi z podobnego założenia jak ja - jak mam kupić zestaw dobrych kluczy za min. 200zł to wolę raz na jakiś czas auto odstawić do mechanika... wiem, że zaczynają się otwierać warsztaty, które wynajmują podnośnik, narzędzia itp. ale tam też trzeba płacić, nic nie jest za darmo, a laikowi wymiana rozrządu zajmie jakieś 3 godzinki, a jak coś wyskoczy, coś się uszkodzi to co? laweta? kolejne godziny do zapłaty?

Podsumowując - wiem, że jest gro ludzi, którzy masę rzeczy wymieniają sami, bo:
1. mają do tego zaplecze (garaż, najazd, kanał pod własnym domem, narzędzia)
2. zapał i chęci
3. czas

Ja za robotę dałem 250zł zaledwie, ale w to wchodziło: wymiana rozrządu kompletnego, pasek wielorowkowy oraz wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów, przy okazji której strzelił przewód wodny na pokrywie i nie wspomnę, że gdyby mi to się stało podczas wymiany to szukałbym przewodu na alle itp. czy szrotach (tylko jak, skoro auto uziemione?), więc znowu mam kilka dni w d... a mechanik przyjął reklamację i na drugi dzień autko śmigało

dobra, dość OT, temat o samym rozrządzie i pytania z tym związane, rozpisałem się jak zawsze, ale troszkę mnie poniosło, bo nie każdy lubi dłubać przy aucie, a niektórzy (podobnie jak ja) lubią dać zarobić miejscowym mechanikom - oni z tego żyją

Awatar użytkownika
KrystiaN548
Przeglądacz
Posty: 93
Rejestracja: 30 lis 2012, 09:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Tarnów [ KT 6332A ]
Auto: Opel Zafira Opc 2.0T 1.6v
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#97 Post autor: KrystiaN548 »

Witam,Podepne sie do tematu zamierzam sie do wymiany rozrzadu+pompy wody ktorej firmy byscie mi proponowali mi wybrac,

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#98 Post autor: janekW67 »

Jestem świeżo po wymianie.
Rozrząd INA, pompa DOLZ.
Oczywiście!

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#99 Post autor: gRZENIU »

KrystiaN548, Ja u siebie zastosowałem zestaw INNA wraz z pompą wody Hepu ...

Awatar użytkownika
bykmark
Mieszkaniec
Posty: 354
Rejestracja: 04 lip 2011, 21:51
Imię: Marek
Lokalizacja: Małopolska
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#100 Post autor: bykmark »

gRZENIU pisze:INNA wraz z pompą wody Hepu
bardzo rozsądna propozycja do dalszej bezproblemowej eksploatacji Zosi :)

Awatar użytkownika
KrystiaN548
Przeglądacz
Posty: 93
Rejestracja: 30 lis 2012, 09:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Tarnów [ KT 6332A ]
Auto: Opel Zafira Opc 2.0T 1.6v
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#101 Post autor: KrystiaN548 »

Wlasnie bede wymienial na taki zestaw przez pomocna informacje gRZENIU, :)

dembol23

#102 Post autor: dembol23 »

witam i mnie czeka wymiana, tak się zastanawiam nad tym zestawem INA z pompą wody INA...

Będzie ok?

http://allegro.pl/ina-rozrzad-pompa-ope ... 56761.html

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#103 Post autor: SD72 »

Spytaj w ponizszym temacie po nr. VIN , Bedziesz pewny ;)

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=10695
Ostatnio zmieniony 07 mar 2017, 18:41 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bykmark
Mieszkaniec
Posty: 354
Rejestracja: 04 lip 2011, 21:51
Imię: Marek
Lokalizacja: Małopolska
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#104 Post autor: bykmark »

dembol23 pisze:witam i mnie czeka wymiana, tak się zastanawiam nad tym zestawem INA z pompą wody INA...

Będzie ok?

http://allegro.pl/ina-rozrzad-pompa-ope ... 56761.html
rozrząd INA / pierwszy montaż - sam montuje / - ok.
co do pomp wody - to nie tylko nie SKF, ostatnio HEPU
Ostatnio zmieniony 07 mar 2017, 22:09 przez bykmark, łącznie zmieniany 1 raz.

Skasowany użytkownik 16406

#105 Post autor: Skasowany użytkownik 16406 »

Ja w zeszłym tygodniu wymieniałem rozrząd ina i pompa wody ina

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”