Problem ze wspomaganiem kierownicy

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Anony Mous

#16 Post autor: Anony Mous »

marwisn

Tutaj masz wszystko co znalazłem na tę chwilę

http://jj-am.no-ip.org/~terek/zafira/ehps/EHPS.rar

Po numerze VIN data produkcji wyszła mi 2000-09-09 a od 200-05 była montowana pompa TRW Generacja 2. Z TIS-a wynika że różnią się ciśnieniem, (TRW Gen 1 10Bar, TRW Gen 2 80Bar). Pomp nie można montować zamiennie, chyba że cały system wspomagania.
I tu nasuwa mi się pytanie czy na pewno miałeś zamontowaną dobrą pompę.

Schemat elektryczny znajdę ci jutro bo dzisiaj już nie dam rady, aha jeszcze jedno nie ma żadnych czujników więc komp nic nie pokaże :(.

Pozdrawiam

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#17 Post autor: firek »

marwisn, Co do ładowania to najprostszą metoda jest pomiar miernikiem na akumulatorze: Podłaczasz plus do plusa, minus do minusa i na pracujacym aucie na mierniku powinno byc około 14V.
Co do elektrycznego podłaczenia pompy to jest ona zabezpieczona bezpiecznikiem-80A- który znajduje się w komorze silnika (skrzynka bezpieczników nad akumulatorem). Aha i przy tej skrzynce znajduje sie równiez wtyczka idąca od pompy wspomagania, jeśli dochodzi do niej dwa kabelki to na obu po uruchomieniu auta powinieneś miec napiecie około 14V - jeśli tak nie będzie pompa nie zadziała.
Przy wersji 3 kablowej na dwóch prąd-14v, a pozostały trzeci diagnostyka.
Gdzieś na forum jest nawet opisane który kolor kabelka jest czym ;)
A co do wieku pompy-1,5 roku- ale jak sądzę zakładałeś uzywkę??

marwisn,Przypomniałem sobie jeszcze jedno: jak bedziesz sprawdzał ładowanie to zrób najpierw jak wyzej, czyli na samym aku, a później spróbuj wziąśc masę miernika z silnika, jeśli będą jakies znaczące różnice w pomiarach to znaczyc może ze masz problem z masą w instalacji elektrycznej auta.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2010, 13:59 przez firek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#18 Post autor: marwisn »

tEREk, firek wielkie dzięki za odpowiedzi ;) .

Jutro uzbrojony w miernik chcę się dobrać do tego usrtojstwa.

Z jakiejś ruskiej strony pobrałem program TIS2000. Bardzo dokładne schematy, z rysunkami podzespołów, wtyczek i diagramami przepływu prądu.

Co do wymienianej pompy to robił to poprzedni właściciel. Twierdzi, że założono regenerowaną pompę. Domyślam się, że regenerowana = inna/używana.

Dane z faktury dotyczącej wymiany :
przekładnia kierownicza /hudraulika/ Astra G TRW 422 604 - nr kataogowy DSR731 HA

darkp1

#19 Post autor: darkp1 »

Panowie a ja mam tylko takie pytanko. Sprawdzałem u siebie ładowanie i przy wyłączonych wszystkich odbiornikach, światłach jest 14.10V. Przy włączonej klimie, radiu, światłach, jest 13.8V. Przy skręconych kołach do oporu, że pompa jęczy spada do 12.4V. Tak ma być? Jak podwyższe trochę obroty, to mniej spada ;)

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#20 Post autor: firek »

darkp1, jak dla mnie wszystko w jak najwiekszym pożadku-przynajmniej jeśli chodzi o ładowanie ;)

darkp1

#21 Post autor: darkp1 »

No to całe szczęście :mrgreen:

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#22 Post autor: rzadki »

nie będę zakładał nowego tematy, a pytanie mam takie:
w korku od zbiorniczka wspomagania Obrazek jest bagnet. czy nr 1 mówi o stanie "max" a nr 2 o stanie "min"? bo u mnie płynu jest tyle ile pokazuje nr 3. kiera kręci się ok, nie zauważam problemu w działaniu. tylko czy muszę specjalnie lecieć do sklepu i kupować płyn, czy mogę tak jeździć? bo brakuje dosłownie kilku ml ;)
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

darkp1

#23 Post autor: darkp1 »

A ja mam inne pytanie. Jak pompa jęczy/miałczy przy pełnym skręcie, a przy normalnym kręceniu nie, to jest ok?

Woytas

#24 Post autor: Woytas »

darkp1 pisze:ak pompa jęczy/miałczy przy pełnym skręcie, a przy normalnym kręceniu nie, to jest ok?
Oznacza to tylko tyle, że już nastąpiło pewne zużycie pompy , którym w ogóle bym się nie przejmował ;) , Kontroluj poziom oleju i tyle.

darkp1

#25 Post autor: darkp1 »

rzadki, mam tyle samo płynu co Ty i ten sam dylemat... ;)

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#26 Post autor: marwisn »

Sprawdziłem u siebie. Zarówno na akumulatorze, jak i na zasilaniu pompy jest 13,8 V.

W niedziele poczyściłem wszystkie styki i zaciski.

Do dzisiaj zanikło 1 raz. Kolejny raz zanikło na kilka sekund jak miałem na maxa skręcone koła.

Ogólnie jest dużo lepiej. Zastanawiam się czy zaoksydowane połączenia mogą wpływać na spadki napięć :?: .

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#27 Post autor: MieHor »

marwisn pisze: Zastanawiam się czy zaoksydowane połączenia mogą wpływać na spadki napięć :?: .
Kolego, właściwie w tym pytaniu zawarta jest już odpowiedź. A dla pewności, np. doprowadź we własnym zakresie do wyraźnych wykwitów na klemach akumulatora, a jeszcze nie dokręć dobrze śrub na klemach, a po pewnym czasie dowiesz się o skutkach takich zaniedbań.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#28 Post autor: Harry200 »

Jak bez kręcenia kierownicą słychac pompę to są do wymiany łożyska w silniku pompy,lepiej ją wyjąc i wymienić łożyska ,koszt wtedy to ok 30 zł, a tak za używkę ze 400.Łożysko kiedyś i tak stanie a wtedy padnie elektronika w pompie wspomagania i to juz są większe koszty naprawy.

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#29 Post autor: marwisn »

Na temat tego wspomagania to powoli można książkę pisać.

Objawy od początku do chwili obecnej:

1. Zanikało raz po raz.
2. Było zawsze od rana potem brak.
3. Po czyszczeniu wtyczek i złącz było ciągle przez 3 dni.
4. Obecnie brak, pokazuje się okazjonalnie.

Ładowanie mam 13,8 V. Na forum opel24 wiele osób sugeruje, że wartość poniżej 14 V oznacza problemy z ładowaniem i pompa "nie widzi" pracującego silnika.

Czy moglibyście koledzy podać mi jakie macie wartości napięcia ładowania na wolnych obrotach i przy obrotach około 4000 rpm.

Podajcie też jakie wartości macie przy załączonych światłach, radiu, a jakie bez.

Z góry dziekuję za poświecenie odrobiny czasu na ten teścik ;)

darkp1

#30 Post autor: darkp1 »

Pisałem o tym parę postów wcześniej ;)
darkp1 pisze:Panowie a ja mam tylko takie pytanko. Sprawdzałem u siebie ładowanie i przy wyłączonych wszystkich odbiornikach, światłach jest 14.10V. Przy włączonej klimie, radiu, światłach, jest 13.8V. Przy skręconych kołach do oporu, że pompa jęczy spada do 12.4V. Tak ma być? Jak podwyższe trochę obroty, to mniej spada

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”