[A] termostat - problemy z nagrzewaniem silnika i wnętrza

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
qba1970
Przeglądacz
Posty: 63
Rejestracja: 26 maja 2010, 23:32
Imię: Maciej
Lokalizacja: Mizerów
Auto: ZAFIRA C 2.0 CDTI COSMO AUTOMAT
Model: ZC
Oznaczenie silnika: Z20CDTI

#301 Post autor: qba1970 »

witam. ja mam cały czas zimno, po przejechaniu 10km wskaźnik temperatury nawet nie dygnie a z nawiewu leci letnie powietrze. zapewne po nastepnych 10km zrobi się ciepło ale nie o to chodzi prawda. dzieciaki marzną w drodze do przedszkola.

David

#302 Post autor: David »

qba1970 pisze:witam. ja mam cały czas zimno, po przejechaniu 10km wskaźnik temperatury nawet nie dygnie a z nawiewu leci letnie powietrze. zapewne po nastepnych 10km zrobi się ciepło ale nie o to chodzi prawda. dzieciaki marzną w drodze do przedszkola.
a jutro spróbuj po zapaleniu samochodu przekręcić temp nawiewu na zimne a dopiero po 3-4 km przełącz na ciepłe może to pomorze? u mnie działa a mam do pracy 10km i w połowie trasy już mam ciepło. wtedy silnik nie oddaje całego ciepła jakie wytwarza i tym samym szybciej się nagrzewa, a jak dajesz ciepło na maxa od początku to cała temp silnika leci prosto do kabiny i dłużej to trwa :piwo:

sobit
Bywalec
Posty: 120
Rejestracja: 19 maja 2009, 21:04
Lokalizacja: Mikołów
Model:

#303 Post autor: sobit »

przy spokojnej jeździe, - temperaturze, włączonym ogrzewaniu, raczej nie ma opcji żeby nasze dieselki się zagrzały po 10 km(moje osobiste zdanie)

grzegorz78

#304 Post autor: grzegorz78 »

Witam serdecznie mam pytanie w mojej zofi 2.0 DTI prawdopodobnie padł termostat
i potrzeba mi rady czy mam wymienić sam wkład czy cały termostat bo tak naprawde to sie nie znam na tym sam wkład kosztuje 30 zł a cały termostat w obudowie kosztuje 150 zł i nie wiem co mam teraz zrobic jak ktos już to robił bardzo bym prosił o jakąś podpowiedz.
Z góry bardzo dziękuje ipozdrawiam Grzegorz.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#305 Post autor: MieHor »

Decyzja - sam wkład czy cały kompletny termostat zależ od tego w jakim stanie jest obudowa starego, jeśli ma wżery to wymiana samego wkładu, to wyrzucone pieniądze i podwójna praca

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#306 Post autor: Harry200 »

Ja kiedys w innym aucie skusiłem się na wymianę wkładu ale były wżery na obudowie,troche wolniej przez to mi się nagrzewał a wiadomo że Zośki do szybko nagrzewających sie nie zaliczają..

plutmen1
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 24 lip 2010, 21:54
Imię: Karol
Lokalizacja: Tychy
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#307 Post autor: plutmen1 »

A ja mam taki proble po pierwsze długo się nagrzewa, po drugie jak już się nagrzeje włączam pokrętło na czerwone pole robi sie fajnie ciepło w autku ale na wskaźniku temperatura spada dużo poniżej 80 stopni, i też zauważyłem że jak jade spokojnie stałą prędkością tak np. 60 km/h to wskaźnik tez ma problem dobić do 90 a wręcz nawet jak jest rozgrzany to nie trzyma,a jak stoje na światłach to temp. rośnie, ruszam jade dłużej i juz temp. opada. Przypuszczam, że to termostat nie trzyma i czeka mnie wymiana czy tak???
Pompa wody wymieniona wraz z rozrządem w sierpinu tego roku.

vojti

#308 Post autor: vojti »

Myślę, że wymiana termostatu problem załatwi.Miałem tak samo. Wymieniłem termostat i mam w środku Afrykę, wskażnik bardzo szybko osiąga 90 i cały czas trzyma z bardzo minimalną oscylacją.

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#309 Post autor: marwisn »

Zgodzę się z kolegą vojti, Też miałem problem z dogrzaniem. Na trasie wskazówka leżała cały czas, na mieście różnie, ale nigdy powyżej 80 stopni.

Kupiłem oryginalny GM (behr). Jak zdemontowałem stary to zwariowałem. Wyglądał jak nowy, nawet pomyślałem, że źle zdiagnozowałem problem (i 200 pln w plecy).

Po wymianie na nowy wszystko cacy. Dogrzewa się do 90 stopni w jakieś 8 minut. Wskazówka stoi idealnie w pionie, nie ma żadnych większych wachnięć.

Wychodzi na to, że stary się za szybko otwierał.

plutmen1
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 24 lip 2010, 21:54
Imię: Karol
Lokalizacja: Tychy
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#310 Post autor: plutmen1 »

A powiedźcie panowie jak prawidłowo odpowietrzyć układ chłodzenia po wymianie termostatu, z tego to czytałem to trzeba trzymać go na obrotach, a jak z pokrętłem ma być na niebieskim czy czerwonym polu?

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#311 Post autor: marwisn »

Ja nie odpowietrzałem. Spuściłem płyn do baniaczka i potem wlałem na nowo. Trwało to z 10 minut zanim weszło wszystko. Silnik oczywiście pracował.

kamil_białystok

#312 Post autor: kamil_białystok »

Kolego plutmen1 musisz ustawić na gorące powietrze trzymać na obrotach ok 2tyś tak aby termostat się otworzył i wtedy trzeba będzie dolać płynu:) no i wtedy podkręcić go do 3,5-4tyś i tak przez ok5-7min i układ będzie odpowietrzony :))

Piotrek-Włodawa

#313 Post autor: Piotrek-Włodawa »

Witam,
Mam problem, strasznie długo i powoli nagrzewa mi się zafirka, jest do 2.0 diesel. jak na diesla to po 2km powinno się ciepło robić w aucie. nie wiem co może być przyczyną? moze wszystkie tak mają?
Pozdrawiam

vojti

#314 Post autor: vojti »

W Szukaj wpisz "termostat". Na forum jest bardzo dużo informacji.

Awatar użytkownika
qba1970
Przeglądacz
Posty: 63
Rejestracja: 26 maja 2010, 23:32
Imię: Maciej
Lokalizacja: Mizerów
Auto: ZAFIRA C 2.0 CDTI COSMO AUTOMAT
Model: ZC
Oznaczenie silnika: Z20CDTI

#315 Post autor: qba1970 »

byłem w sklepie z częściami i tam mi powiedziano iż do mojej zafirki nie ma wkładu ino cały termostat, coś około 120zł. czy to możliwe? (oczywiście nie chodzi mi o cene ;))

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”