[B] Problemy z użytkowaniem filtra cząstek stałych (DPF)

Tematy dotyczące DPF.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
olo

#241 Post autor: olo »

auto kupułem i było wszystko ok. po około 3 miesiącach błąd czujnika DPF. auto do warsztatu compem na wypalanie i nic bo auto z kluczykiem, więc rozebrali mi wszystko - cały układ wydechowy od kolektora i czyszczenie a tam masakra. po czyszczeniu nowy czujnik i wypalanie i wszystko ok. więc jak masz uwalony czujnik to tylko wymiana i generalne czyszczenie. ewentualnie wina kolektora bo te z przezd 2007r. to szmelc też wymieniałem na kolektor z 2009r. kupiony na allegro i dopiero po wymianie wigoru nabrał. nawet w cztery osoby i zapakowany po dach idzie jak rakieta.

Anony Mous

#242 Post autor: Anony Mous »

Błąd P1901 związany jest najczęściej z uszkodzonym(pękniętym) przewodem elastycznym od czujników ciśnień w DPF.Należy sprawdzić je bezpośrednio pod autem przy DPFie oraz przewody przy czujniku,który zamocowany jest do filtra paliwa.Przeganianie auta w tej chwili nie ma żadnego sensu,ponieważ komputer sterujący silnika wypala DPF w okolicach 110% nasycenia.Op-com też nie wypali filtra ,bo masz awarię w układzie czyli P1901.
Nie wiem co oznaczają pozostałe błędy,które podałeś.Masz fejsa jak pisałeś więc wrzuć skan albo opis i koledzy coś poradzą.Ale najpierw musisz uporać się z P1901,bo zapchasz filtr na amen.

Szymon78

#243 Post autor: Szymon78 »

kolego KWIACUR spróbuj rozszczelnic (odkręć wydech) układ wydechowy przed DPF i odpalic.. Jesli auto bedzie chodziło pełną moca to znaczy ze masz zapchany DPF... ja sadze ze tu tkwi twój problem....

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#244 Post autor: MieHor »

kwiacur, błędy maja takie znaczenia:

P0234 Turbocharger Engine Overboost Condition

P0234 Stan przeładowania /nadmiernego ładowania/ silnika

P0234 Obwód regulacji ciśnienia ładowania, odchylenie dodatnie B-22
P0234 Obwód regulacji ciśnienia ładowania, odchylenie ujemne B-22

P0622 Generator Field "F" Control Circuit Malfunction

P0622 Obwód sterujący F polem alternatora - usterka

P0622 Uszkodzenie w obwodzie sterowania alternatora - nieprawidłowe wzbudzenie F

P1901 Czujnik ciśn. filtra cząsteczek - usterka przewodu elastycznego

P1901 Czujnik ciśn. filtra cząsteczek - za duża różnica ciśnień (75) - Obecny
P1901 Ciśn. zmierzone przez czujnik ciśn. filtra cząsteczek niezgodne z ciśnieniem barometrycznym (0F) - Obecny

kwiacur

#245 Post autor: kwiacur »

Wiec odkręciłem dpf i auto smiga jak szalone . Więc to wina jego zapchania ? Wystarcz przeczyścić i tyle ? Macie jakieś domowe sposoby na czyszczenie dpfa ?

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#246 Post autor: Lorry »

Moczenie w specjalnym płynie.... Jest podklejone o tym w tym dziale ;)

Anony Mous

#247 Post autor: Anony Mous »

...a najlepiej to pozbyć się go na zawsze.

olsen

#248 Post autor: olsen »

witam , mam problem moja zafirka nie wkręca sie (nie ma mocy ) od dołu wszystko pojawia sie powyzej 2300 obrotów , nie ma zadnych błendów parametry ok kolektor nowy egr nowy nastanik nowy turbo po regeneracji jedyne co jest dziwne to jak załozone są blokady na rozrząd to na górnym kole nie zgadzaja sie znaki ??? kolizji nie ma wszystko ustawione jak w instrukcji !!! i nik nie wie co jest grane , moze ktoś miał taki przypadek ????

Pedro
Debiutant
Posty: 46
Rejestracja: 17 gru 2009, 22:20
Lokalizacja: Tarnów
Model:

#249 Post autor: Pedro »

Może mi ktoś wytłumaczyć w jakim celu podczas wypalania DPF włącza się ogrzewanie tylnej szyby. Już od dłuższego czasu zastanawiało mnie znaczne obniżenie napięcia w instalacji oraz "cykniecie" przekaźnika w tylnym module podczas rozpoczęcia i zakończenia procesu wypalania DPF, aż w końcu przypadkiem trafiłem - grzeje się tylna szyba( kontrolka na wyłączniku się nie świeci). Podczas kolejnego wypalania się potwierdziło, tylna szyba ciepła, a próba włączania przyciskiem nie powoduje cykania przekaźnika z tyłu. Z ciekawości zacząłem szukać i okazało się że w niektórych Peugeotach też tak jest, a i na forum Vectry o tym piszą.
Można to wykorzystać do sygnalizacji procesu wypalania.

kicaj

#250 Post autor: kicaj »

dobre ;) az sam z ciekawosci sprawdze ;)
obnizenie napiecia w ukladzie elektrycznym auta bylo juz obserwowane przez pare osob (w test mode), ale ze to jest robione przez grzanie... niezle ;)
dodatkowo w innym poscie raportuja koledzy ze zwiekszenie obciazenia alternatora powoduje zwiekszenie dawek na wtryskiwaczach, zatem smiem twierdzic ze w ten sposob komputer probuje zwiekszyc dawke paliwa, tak aby maksymalnie zwiekszyc temperature spalin (prosze nie mylic tego z dodatkowym wtryskiem)

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#251 Post autor: MieHor »

Dość interesujące spostrzeżenie, jakby komuś udało się przechwycić ten sygnał, to rzeczywiście można by dorobić jakąś dodatkową kontrolkę, która sygnalizowałaby proces wypalania DPF

tico0

#252 Post autor: tico0 »

Kontrolka to np dioda led+rezystor i kawałek kabelka i już działa tylko pozostaje problem nie problem jak rozróżnić wypalanie czy sami właczyliśmy ogrzewanie szyby.
Teoretycznie można by ową diodke zamontować blisko włącznika ogrzewania szyby i jeśli palą się dwie kontrolki to szyba a jak jedna to dpf.... . Można by się jeszcze pokusić o zrobienie logiki na scalakach ale z tym za dużo roboty....

kicaj

#253 Post autor: kicaj »

i jeszcze trzeba by sie pokusic o oszukanie CAN

tico0

#254 Post autor: tico0 »

A CAN po co :?:

kicaj

#255 Post autor: kicaj »

przeciez komputer jakos wlacza sterowanie tylnej szyby bez sygnalizowania tego kontrolka, czyli to nie jest prosty uklad - przelacznik - przekaznik - szyba, tylko komputer tym steruje. a wiec CAN wchodzi w gre.
a jak sie podepniesz pod CAN to zeby nie zaczely sie inne problemy...
zreszta ingerencja w uklad elektryczny to juz cos co moze komputer samemu zdiagnozowac...

ODPOWIEDZ

Wróć do „DPF”