[B]Uszkodzony alternator

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
staszekh

#316 Post autor: staszekh »

Miesiąc temu padł mi mostek diodowy w altku. Oczywiście pojawił się błąd 0621 (wypedałowany). Po naprawie błąd jeszcze dał się odczytać, a ponieważ nie mogłem wyjeżdżałem na święta nie miałem czasu szukać mechanika, żeby go wykasować na kompie. Po tygodniu (po ok. 1500 km) okazało się, że błąd już nie wyskakuje. Czy mógł się sam wykasować?

Anony Mous

#317 Post autor: Anony Mous »

staszekh pisze: Czy mógł się sam wykasować?
tak

staszekh

#318 Post autor: staszekh »

kaliope
Dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
ADAMO_16
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: 12 sty 2009, 20:16
Lokalizacja: TYCHY
Model:

#319 Post autor: ADAMO_16 »

No i ....... strzelił :( Najpierw kontrolki od ABS, ładowania, poduszek, brak temp zew i klimatronik wyłączył nawiew a potem wspomaganie-brak. Pare godzin wześniej czułem smród spalonej instalacji w korku ale zwaliłem to na inne auta. Po paru godzinach odpalił super i po dwóch kilometrach w/w objawy. Po regeneracji wytrzymał ok.45kkm czyli norma.Ale i tak jestem szczęśliwy, że w prawie w domu a nie w wakacje w Chorwacji :) Jutro wyrywam chwasta i do oględzin, może obejdzie się bez rwania włosów z głowy :)
Po trzech godzinach chwast wyrwany i zawieziony do fachmena.Diagnoza-spalone uzwojenie, padnięty mostek, ogólnie złom :( Zamówiłem zamiennik holenderski, gość prowadzi sklep już kilkanaście lat z tego typu częściami i zawsze polecał holendra ( nazwy zapomniałem).Pytałem czy do opla już takie sprzedawał, coby pasowało, zapewnia że zero problemu.W czwartek odbieram i montuje, zobaczymy co i jak,cena 390zł.
UNIDEN 520XL + SIRIO AS-100 oraz AFRICA TWIN RD07
Obrazek

licznik

#320 Post autor: licznik »

dzisiaj czyszcząc EGR zauważyłem że do alternatora idzie wiązka trzech kabli jeden gruby plus i dwa cienkie,jeden cienki oraz gruby są podłączone do alternatora, a trzeci wisi sobie luźno- może wiecie gdzie podłączyć ten trzeci kabelek

marlow

#321 Post autor: marlow »

Witam,
I u mnie dzisiaj pokazał się błąd 0621 - uszkodzenie lampki kontrolnej alternatora L ale żadnych widocznych objawów nie stwierdziłem, Zośka śmiga bardzo dobrze. Jedyny słyszalny zastanawiający dziwny dźwięk po odpaleniu coś jak ćwierkanie przy alternatorze. Gdzieś w tym wątku wyczytałem, że może być to sprzęgło alternatora. Na poniedziałek jestem umówiony z mechanikiem. Teraz moje pytanie, jutro żonka wybiera się na uczelnię jakieś 70 km czy może się coś nieoczekiwanego przydarzyć w czasie jazdy?
Tak jak wcześniej pisałem objawy to tylko dziwne ćwierkanie.
Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
marlow

Anony Mous

#322 Post autor: Anony Mous »

marlow, pisałem o tym . Miałem właśnie taki przypadek jak opisujesz. Najpierw ćwierkanie paska , które ustępowało. Potem altek padł i dojechałem max 25 km na akumulatorze. Czy ci padnie za 20 km czy za 100km tego nie wie nikt.

marlow

#323 Post autor: marlow »

Witam,
Jednak się trochę przestraszyłem tego alternatora i wysłałem żonkę innym samochodem. Jutro rano odstawiam Zafirkę do mechanika. Jka ją zdiagnozuje to dom znać.
Pozdrawiam

[ Dodano: Sro Cze 15, 2011 18:22 ]
Witam,
Dzisiaj odebrałem Zafirkę, wymienione sprzęgło alternatora (wyglądało to jak wałek na krórym chodzi pasek wieloklinowy) - było zatarte. Koszt oryginalnego z robocizną to 290 zł. Alternator ładuje Ok.
Pozdrawiam

wieslaw260471

#324 Post autor: wieslaw260471 »

witam....

[ Dodano: Wto Cze 14, 2011 13:50 ]
witam . MAM ZAFIRE 1.9CDTI 2007r. DWA DNI TEMU PODCZAS JAZDY ZAPALIŁY MI SIĘ DWIE KONTROLKI 1-to asr 2-abs, po chwili kierownica zaczęła chodzić ciężko . wyłączyłem motor i nie mogłem go odpalić, przekręcając stacyjką było tylko klik, klik. Prawdopodobnie padł alternator DENSO....ZAMÓWIŁEM NOWY ZA KILKA DNI BĘDĘ WIEDZIAŁ CZY TO TYLKO TO.. Pozdrawiam...


- Kolego - przypominam - na forum nie piszemy z włączonym Caps Lock - to oznacza KRZYK !!!
Ostatnio zmieniony 14 cze 2011, 15:04 przez wieslaw260471, łącznie zmieniany 1 raz.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#325 Post autor: Harry200 »

Sadząc z kolejności wyłączania się poszczególnych obwodów to na pewno zabrakło ładowania,ile masz przejechane na tym alternatorze.. :?:

wieslaw260471

#326 Post autor: wieslaw260471 »

157 tyś.km

mario321

#327 Post autor: mario321 »

Mam pytanko.Jak wiadomo w naszych Zośkach często zdarzają sie awarie alternatora.
No i również mnie to dopadło.Pojawił sie błąd 0621, ładowanie na poziomie 11V.
Diagnoza, altek do wymiany.
Alternator kupiłem nowy (regenerowany).No i wszystko ładnie,pięknie.W tym czasie wszystko było OK ładowanie na poziomie 14V.
Następny dzień odpalam autko, ujechałem może z 30 km i problem powrócił.
Kontrolka od ładowanie się zaświeciła i koniec,te same objawy co wcześniej.
Macie może jakiś pomysł co mogło zepsuć kolejny alternator ?????

Anony Mous

#328 Post autor: Anony Mous »

mario321 pisze:Mam pytanko.Jak wiadomo w naszych Zośkach często zdarzają sie awarie alternatora.
No i również mnie to dopadło.Pojawił sie błąd 0621, ładowanie na poziomie 11V.
Diagnoza, altek do wymiany.
Alternator kupiłem nowy (regenerowany).No i wszystko ładnie,pięknie.W tym czasie wszystko było OK ładowanie na poziomie 14V.
Następny dzień odpalam autko, ujechałem może z 30 km i problem powrócił.
Kontrolka od ładowanie się zaświeciła i koniec,te same objawy co wcześniej.
Macie może jakiś pomysł co mogło zepsuć kolejny alternator ?????
przy wymianie altka często należy od razu wymienić aku, jeśli już jest stary. On został rozładowany....a jak jak już zdycha...to nowy altek pracuje na maxa żeby go naładować. Być może tak się stało....choć nie chce się wierzyć, że po przejechaniu 30 km. Może po prostu pech, albo ten nowy został źle zregenerowany.

mario321

#329 Post autor: mario321 »

No właśnie, może trafiłem jakiś falernie zregenerowany.
A jest może jakieś urządzenie w aucie które może w tak krótkim czasie popsuć altka ??
Po wymianie na ten niby sprawny wszystko było sprawne.Sprawdzałem Op-comem, zero błędów.

Anony Mous

#330 Post autor: Anony Mous »

no ale co z aku? nowy? padlina?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”