[A] [B] [C] Jaki olej do diesla/benzyny ?

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Mundurowy

#181 Post autor: Mundurowy »

Moja Zośka 1.9 CDTI Z19 DTH :) łyknęła GM 5w30 DEXOS 2. Myślę że jest Git.

greco

#182 Post autor: greco »

Mundurowy pisze:Moja Zośka 1.9 CDTI Z19 DTH :) łyknęła GM 5w30 DEXOS 2. Myślę że jest Git.
Ja polecam Millersa XF 5W30. Wcześniej miałem jak kolega olej GM i mam wrażenie, że kultura pracy silnika się deczko poprawiła.
Millers jest robiony na bazie olejowej PAO czyli pełny syntetyk, a nie jakiś olej w technologii syntetycznej.

emjot

#183 Post autor: emjot »

Póki co zostanę chyba przy półsyntetyku... z jednym "ale" - na najbliższy rok wybieram się do Szwecji - temperatury zimą będą spokojnie koło -30. Zastanawiam się, czy olej półsyntetyczny będzie płynął...

Zyjon

#184 Post autor: Zyjon »

Mam pytanko: Czy do silnika zalanego syntetykiem 5W30 mogę stosować dolewki Mobilem1 5W40 ?
Kupując autko zostało one zalane nowym olejem GM 5W30. Po przeczytaniu książki serwisowej odkryłem, że autko śmigało cały czas na 5W40 (jeden raz na początku żywota miało 30). Gdy poszedłem do swojego warsztatu chcąc kupić dolewkę na wyjazd okazało się, że 5W30 są tylko konfekcjonowane, natomiast 5W40 można kupić z beczki (zawsze to kilka zł taniej). Przy następnej wymianie mam zamiar zalać go Mobilem1 5W40. Czy stanie się coś strasznego jak będę już teraz dolewał 40, czy też poczekać z tym dopiero do następnej wymiany?

Anony Mous

#185 Post autor: Anony Mous »

Wczoraj moja Zosia dostała wymianę oleju (szybko, bo po 9 tys. km ale mam DPFa). Zalana ponownie tym samym olejem co rok wcześniej czyli Total Quartz Ineo MC3 (norma C2, low saps, dedykowany dla silników z DPF).

DaRek7

#186 Post autor: DaRek7 »

Zyjon pisze:Mam pytanko: Czy do silnika zalanego syntetykiem 5W30 mogę stosować dolewki Mobilem1 5W40 ?
Normalnie powinno się dolewać olej tej samej klasy, ale drugi człon skali (skala 5 stopniowa, 20, 30, 40, 50 i 60) określa „wytrzymałość oleju”, czyli zachowania wszystkich właściwości w zakresie wysokich temperatur, czyli 100°C i 150°C, czyli możesz dolać lepszy ;)

gs3136

#187 Post autor: gs3136 »

Koledzy i Koleżanki, muszę wymienić olej w swojej Zośce. Mam 1.9 CDTI z 2006 roku, która ma nabite 180000 km. W książce serwisowej jest napisane, że od początku swojego wlewano do niej 5W30. Czy mam nadal jeżdzić na takim oleju czy przejść na półsyntetyk?

Przemcio

#188 Post autor: Przemcio »

Po pierwsze , masz chwasta ? Czy silnik bierze olej i ile ? :>

gs3136

#189 Post autor: gs3136 »

chwasta? co do brania oleju, to są to ilości minimalne - może ok 0,5l na 1000km

ronin

#190 Post autor: ronin »

gs3136 pisze:chwasta? co do brania oleju, to są to ilości minimalne - może ok 0,5l na 1000km
Chodziło o filtr DPF. A te "minimalne" 0,5 L/1kkm to sporo bo wychodzi że przed kolejną wymianą oleju (licząc co 15kkm) musisz dolewać 7,5 L ;)

gs3136

#191 Post autor: gs3136 »

"chwasta" mam niestety. więc jaki olej proponujesz?

Przemcio

#192 Post autor: Przemcio »

Masz chwasta to tylko niskopopiołowy czyli Dexos-2 :> albo odpowiedniki. Jestem za Dexsiem bo z chwastem warto częściej wymieniać a jest w rozsądnej cenie (90-110zł/5l) Choćby dla zdrowotności turbiny :P .Ja wymieniam co 7-10 tyś :D . Poczytaj dokładnie co piszą wcześniej koledzy a sam wnioski wyciągniesz ;)

gs3136

#193 Post autor: gs3136 »

dzięki za info. pozgłębiam trochę jeszcze co na forum jest i będę zabierał się za wymianę (tzn. jadę do mechanika)

SH'Raku

#194 Post autor: SH'Raku »

ronin pisze:A te "minimalne" 0,5 L/1kkm to sporo bo wychodzi
przy dobrych, kilku modelach ZA-ZB producent podaje średnie 0,6 ;) zatem nie tylko u 1 naszego kolegi tak wychodzi :)

SH'Raku

#195 Post autor: SH'Raku »

Pojawiające się na co dzień pytanie: :mysli: Jaki olej najlepiej wlać do mojego auta.

znalazłem takie coś ;) http://ew5.earlweb.com/search.php?site=8

można by to gdzieś tu umieścić żeby było widoczne dla wszystkich
albo jakoś uporządkować ten temat
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=39 i gdzieś to przykleić,

o ile oczywiście wg was wyszukiwarka się sprawdza :) :piwo:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”