Gdzie jest sterownik świec żarowych?

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Darek Rusek

Gdzie jest sterownik świec żarowych?

#1 Post autor: Darek Rusek »

Witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników!
W Zafirze muszę wymienić sterownik (moduł) świec żarowych (czy jest to to samo co "przekaźnik grzania świec żarowych"?). Takie spotkałem nazwy...
W sklepie dowiedziałem się, że mają w sprzedaży dwa: na czarnej i na niebieskiej podstawce. Proszę o pomoc: gdzie znajdę w samochodzie ten sterownik, aby zobaczyć na jakiej jest podstawce? A może nie ma znaczenia jaki kupię?
Dziękuję za odpowiedzi.
Darek

Pedro
Debiutant
Posty: 46
Rejestracja: 17 gru 2009, 22:20
Lokalizacja: Tarnów
Model:

#2 Post autor: Pedro »

Z tego co pamiętam to montowany jest przed akumulatorem do jego podstawy. Z góry widać aluminiowy radiator. Jak go pociągniesz do góry to ładnie wychodzi wraz z wiązka tak że powinieneś zobaczyć podstawę

norbert_p

#3 Post autor: norbert_p »

Podepnę się pod temat: W jaki sposób można sprawdzić czy jest on sprawny?

tico0

#4 Post autor: tico0 »

norbert_p pisze:W jaki sposób można sprawdzić czy jest on sprawny?
Przy pomocy miernika uniwersalnego lub na "słuch" ;) ....

norbert_p

#5 Post autor: norbert_p »

tico0 pisze:
norbert_p pisze:W jaki sposób można sprawdzić czy jest on sprawny?
Przy pomocy miernika uniwersalnego lub na "słuch" ;) ....
Jakie wartości powinny być na mierniku? "Na słuch"? Niby jak ;) Założyć stetoskop :D

tico0

#6 Post autor: tico0 »

norbert_p pisze:Jakie wartości powinny być na mierniku?
Po tym pytaniu norbert_p wnoiskuję że nie bardzo wiesz nawet jak to zrobić miernikiem :/ ......
norbert_p pisze:"Na słuch"? Niby jak Założyć stetoskop
Nie koniecznie ale też by można ;) i w momencie przekręcenia kluczyka słuchać czy jest "klap" oczywiście na zimnym silniku.... by świece się grzały, ewentualnie przyłożyć rękę i można też wyczuć moment załączenia i wyłączenia przekaźnika, ale nie koniecznie to tak po krótce... Jest to bardzo amatorski sposób i pozwala tylko stwierdzić czy działa sam przekaźnik ;) ...

Anony Mous

#7 Post autor: Anony Mous »

tico0 pisze: i w momencie przekręcenia kluczyka słuchać czy jest "klap" oczywiście na zimnym silniku.... by świece się grzały, ewentualnie przyłożyć rękę i można też wyczuć moment załączenia i wyłączenia przekaźnika, ale nie koniecznie to tak po krótce... Jest to bardzo amatorski sposób i pozwala tylko stwierdzić czy działa sam przekaźnik ;) ...
no tak...jak się robi fejsem testy różnych przekaźników to słychać pstrykanie....tylko chyba właśnie nie ma testu tego przekaźnika......mylę się?

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#8 Post autor: Crazy »

baranxd13 pisze:Panowie mam problem jak sprawdzić czy ten przekażnik jest sprawny ?
Nie pokazuje mi się kontrolka od świec żarowych a one były wymienione na nowe .
Przekażnik nie klika charakterystycznie więc mam obawy że on jest uszkodzony
Coś słyszałem że odłącza się czujnik temperatury (znajduję się on na termostacie tak ? )
Kolega Dziadek zrobił nawet poradę jak naprawić taki przekaźnik
Znajdę temat to Ci podrzuce
Ostatnio zmieniony 22 gru 2016, 00:28 przez Crazy, łącznie zmieniany 1 raz.
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

baranxd13
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 27 lut 2016, 18:42
Lokalizacja: Koszalin
Model:

#9 Post autor: baranxd13 »

Crazy, byłbym bardzo wdzięczny jeśli by to było dzisiaj podesłane ! :)
Jeśli chodzi ci o ten http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=23746
tp chyba jest do ZA a nie do ZB
Mi chodzi o to który czujnik odpiąć aby na sterowniku świec żarowych pojawiło się napiecie .
I na których pinach będzie to napięcie .
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 20:27 przez baranxd13, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#10 Post autor: Mawerix »

baranxd13 pisze:Mi chodzi o to który czujnik odpiąć aby na sterowniku świec żarowych pojawiło się napiecie
Przy termostacie z zielona wtyczką.

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#11 Post autor: Crazy »

Sorki Piotrek faktycznie to o ZA chodziło :(
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

baranxd13
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 27 lut 2016, 18:42
Lokalizacja: Koszalin
Model:

#12 Post autor: baranxd13 »

Mawerix, tak właśnie myślałem bo świece żarowe wogóle się nie zapalają nawet w temperaturach ujemnych a temperatura silnika po nagrzaniu to 69-70 stopni.

SkalpoMi
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 10 kwie 2019, 16:28
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira tourer 2.0 cdti
Model: Zc
Oznaczenie silnika: B20DTJ
Gender:

#13 Post autor: SkalpoMi »

A ja bym się zapytał gdzie taki przekaźnik jest w Zafirze router czy aby nie jest zamontowany od spodu bezpieczników wszystkich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”