Wymiana dwumasy na koło sztywne

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Anony Mous

#16 Post autor: Anony Mous »

U mnie w firmie Zośka dostała sztywne koło po 150 tys. teraz ma ponad 1/2 mln i dalej śmiga ;) obecnie w Nowogardzie ma nowe życie :mrgreen:

Biorąc pod uwagę, że jeździ nią kto chce i każdy ma inny sposób jazdy to chyba wytrzymała sporo.

buli

#17 Post autor: buli »

Kolego a te sztywne koło załozyłes uzuwane czy nowe to co oferuje np valeo? A nie orientujesz sie co do wysprzeglika? Czy do sztywnego koła podchodzi ten sam co do dwumasy? Bo mam zamiar tez wyrzucic dwumas i załozyc sztywne koło i nie wiem co dokładnie potrzebuje!

[ Dodano: Pon Gru 19, 2011 14:49 ]
A orientuje sie ktos co oznaczaja oznaczenia skrzyni np f23? I czy do tego typu skrzyni mozna załozyc zamiast dwu masy normalne sztywne koło ze starszego modelu opla bo cos mi sie obiło o uszy ze moga byc rozne skrzynie z głebszymi obudowami sprzegła! Ale nie wiem czy to nie bujda!!!

Grzegorz 73
Przeglądacz
Posty: 96
Rejestracja: 29 sty 2011, 23:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Jeziorany
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#18 Post autor: Grzegorz 73 »

Dziadek13 Kiedyś publikował zdjęcia i wynikało że się różni obudowa skrzyni, w jednym wypadku jest jakby "nadlewka" pod wysprzęglik a w drugim jej niema. Warto poszukać.
grześ

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#19 Post autor: Dziadek13 »

f23.
Obrazek
Czujnik szybkościomierza zależy od modelu auta w którym jest budowana.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Może ci to coś podpowie.
Skrzynia F23 awarie i wymiana oleju

Skrzynie F23 produkowane przez Getrag, mialy przenosic moment obrotowy do 210Nm i wychodzily w kilku roznych modelach
- poznac je mozna np. po hydraulicznym sterowaniu sprzegla lub 2 cieglach zmiany biegow.
Generalnie F23 roznily sie obudowami i przelozeniem glownym.
Najczesciej byly spotykane w Astrach i Zafirach, ale takze w poliftowych Vectrach z silnikami x20xev, x25xe, z26se, y22dth, x20dth i x20dti.
Do T41/2003 (czyli wszytkie Vectry B) mialy wade konstrukcyjna, ktora powodowala w warunkach niskiej temperatury ciezkie wbijanie 1-2-3 biegu.
Odpowiadalo za to jedne z kol zebatych.
Akcja serwisowa byla przeprowadzana na zyczenie i stosowano zestaw reperacyjny: 9201451 / Katalognr.: 16 07 013.
To definitywnie konczylo problemy z wbijaniem zimnych biegow 1-2-3.
Przed T41/2003 stosowano nadlewanie oleju (ok. +0.5l) w F23 przeciw huczeniu i ciezko wchodzacym 1-2-3 biegom.
F23 jest bardzo wrazliwa na olej skrzynia i jest jedyna ze skrzyn, gdzie co 24 miesiace wymienia sie olej - po to m.inn. korek spustu oleju.
Zauwazamy tez 2 standardowa wade F23 - huczenie lozysk podczas jazdy.
Waznym jest, ze specjalnie dla tej skrzyni Opel opracowal olej (rowniez F17 mialo specjalny olej) i nalezy tylko ten olej stosowac: jest to MTF 0063 75w-85, numer katalogowy Opel 1940768.
Jedynym mozliwym zamiennikiem jest Castrol SMX-S - ale nie sprawdza sie tak dobrze w warunkach zimowych.
Inne oleje absolutnie nie nadaja sie do F23 - beda powodowaly zla synchronizacje biegow, wieksze huczenie skrzyni, uniemozliwial wbicie 1-2-3 biegu.
Nie wolno zapomniec rowniez o 2 innych rzeczach w przypadku F23:
1.Odpowietrzenie hydrauliki sprzegla (madry Wescik rok po przypaleniu sprzegla)
2. Regulacja ciegiel zmiany biegow.
3.Jesli cieknie olej, to mozliwe 3 miejsca - korki kontrolny i spustu, oraz simmering.

WYMIANA OLEJU: nalezy pamietac o 3 rzeczach:

1. Olej Opel 1940768

2. Ilosc 1.75l w kazdym standardowym przypadku, 2.1-2.35l jesli skrzynia huczy lub gdy na korku wlewu oleju do skrzyni znajduje sie zolte oznaczenie

3. Wymiana Oleju co 30000km lub 24 miesiace.
Obrazek

buli

#20 Post autor: buli »

Dzieki kolego!!! Tylko jak to teraz ma sie do tego co chce zrobic? Mam nadzieje ze do skrzyni f23 pasuje sprzegło ze zwykłym kołem zamachowym od starszej wersji zafiry! Czekam na dostawe sprzegła starego typu! Pozdrawiam!!!!

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#21 Post autor: Dziadek13 »

No ja mam jedno mase i skrzynie F23 w orginale taka stara wersja.

Grzegorz 73
Przeglądacz
Posty: 96
Rejestracja: 29 sty 2011, 23:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Jeziorany
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#22 Post autor: Grzegorz 73 »

buli , spójrz na to: http://www.astra-g.pl/viewtopic.php?f=1 ... 50&start=0
To jest to o czym pisałem wcześniej (Dziadek 13 chyba podawał link). A tak w ogóle to napisz jak to wyszło ( ta zamiana)
grześ

buli

#23 Post autor: buli »

Witam. Jestem własnie po zmianie dwumasu na sztywne koło jednak załozyłem orginalny zestaw z valeo a nie jak pisałem wczesniej miałem zamiar od starego modelu zafiry załozyc! Musze stwierdzic ze jestem zawiedziony myslałem ze bedzie oki ale odczuwam szarpanie delikatne przy puszczaniu i dodawaniu gazu!!!! Moze jestem przewrazliwiony??????

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#24 Post autor: Dziadek13 »

Poduszki dobre lub dobrze przykręcone po naprawie ?.No i może teraz ci wszystkie luzy wyłapuje np przegubów,skrzyni biegów.

buli

#25 Post autor: buli »

Poduszki nowe wszystkie!!! Moze to wina przegłubów bo maja troche luzów!!!!

Grzegorz 73
Przeglądacz
Posty: 96
Rejestracja: 29 sty 2011, 23:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Jeziorany
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#26 Post autor: Grzegorz 73 »

buli, Napisz ile to cacko valeo kosztowało, i jak masz to numer katalogowy.
grześ

sajmer

#27 Post autor: sajmer »

Ja dodam od siebie , że tez chciałem zmienić na sztywne Valeo w sierpniu , ale ostatecznie ja chcę jeździć tym samochodem i po konsultacji ze znajomymi mechanikami , którzy odradzali założyłem kompletne sprzęgło z kołem dwumasowym + wysprzęglik , niestety z wymiana koszt 3500PLN :(

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#28 Post autor: Harry200 »

Wcześniej większośc niedomagań napędu kompensowała dwumasa a teraz wszystko czuć bezpośrednio...

buli

#29 Post autor: buli »

Ja kupiłem cały zestaw valeo z allegro dałem 1100zł nr katalogowy to chyba 835049

rufio

#30 Post autor: rufio »

Taki zestaw sztywnego koła na aukcji to 1799 zł ale bez wysprzęglika ,wysprzęglik tejże firmy to kolejne 700 kompletny zestaw luk na dwumasie 3180 . Dla mnie osobiście cenowo sztywne koło nie jest alternatywą dla dwumasy ,tak czy owak boli :czerwona: dla sztywnego koła

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”