Problem z tylną wycieraczką i nie tylko

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Jaymzarf
Mieszkaniec
Posty: 418
Rejestracja: 24 lis 2010, 09:10
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Model:
Kontakt:

#76 Post autor: Jaymzarf »

Chodzi o skrócenie sprężyny a dokładniej mówiąc jej zaczepu. Na szybko rysunek na dole.
Sposób: odcinamy cążkami istniejące ucho, prosty kawałek rozgrzewamy nad płomieniem trzymając kombinerkami przy spirali by nie przegrzać samej części sprężynującej (straci sprężystość!!!), po rozgrzaniu zaginamy na kształt poprzedniego uszka pozostały po obcięciu koniec i już mamy skróconą dźwignię, która mocniej dociągnie ramie do szyby.
Zanim zaczniecie to robić, sprawdźcie 10 razy czy krótsze ucho wystarczy by zaczepić się o uchwyt a część sprężysta nie będzie przeszkadzać. Nie pamiętam jaki jest dokładnie sposób mocowania.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Nie ma rzeczy niemożliwych, czasami tylko brakuje czasu, chęci... i funduszy...
Obrazek

twardypt91
Mieszkaniec
Posty: 479
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:43
Lokalizacja: Kraków
Model:

#77 Post autor: twardypt91 »

Da się to ramie zdemontować bez zaglądania pod wewnętrzną obudowę klapy?
Opel Zafira A (po lifcie) - jedyne słuszne auto :driver:

Awatar użytkownika
Jaymzarf
Mieszkaniec
Posty: 418
Rejestracja: 24 lis 2010, 09:10
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Model:
Kontakt:

#78 Post autor: Jaymzarf »

twardypt91, oczywiście.

Klucz nasadowy 13 i pod kapturkiem jest nakrętka. Możesz mieć jednak problem ze zdjęciem z osi mechanizmu, bo jeśli się porządnie zapiekło, to ramię łatwo nie zejsdize z niej i wieloklinu. U mnie musiałem brzeszczotem przeciąć tuleję i dosłownie zdzierać ją z wieloklinu na ośce. Tuleja jest aluminiowa a oś ze stali, ładnie się to razem zespala 9na niekorzyść zdejmującego). Więc bez powodów nie ruszaj.

Jeśli chcesz skrócić sprężynę - nie trzeba odkręcać - wystarczy tylko zdjąć ramię z przegubu - odciągasz je od ośki i wyskakuje z zawiasu. problem możesz mieć z założeniem.
Nie ma rzeczy niemożliwych, czasami tylko brakuje czasu, chęci... i funduszy...
Obrazek

wojto1974
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 15 kwie 2010, 08:13
Lokalizacja: RADOM [WR 1926]
Model:

#79 Post autor: wojto1974 »

Witam . Ja mam o to taki problem. Na początek powiem że skorzystałem ze sklepu i oferty którą polecił łukasz kolata. Ramię przyszło eleganckie tak jak pisał, wkładka jest mosiężna , otwór stożkowy a mój wieloklin po zdjęciu starego ramienia okazuje się .......walcem. I co teraz mam zrobić??? Stoczyć wieloklin czy wybić mosiądz z ramienia ???( wtedy średnica otworu zgadzała by się ze średnicą wieloklinu) ale to jest zatopione więc chyba będzie ciężko. Pomóżcie koledzy
FUTBOL TO NIE SPRAWA ŻYCIA I ŚMIERCI.... ....TO WIECEJ NIŻ TO

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#80 Post autor: Bodek »

wojto1974 pisze:Witam . Ja mam o to taki problem. Na początek powiem że skorzystałem ze sklepu i oferty którą polecił łukasz kolata. Ramię przyszło eleganckie tak jak pisał, wkładka jest mosiężna , otwór stożkowy a mój wieloklin po zdjęciu starego ramienia okazuje się .......walcem. I co teraz mam zrobić??? Stoczyć wieloklin czy wybić mosiądz z ramienia ???( wtedy średnica otworu zgadzała by się ze średnicą wieloklinu) ale to jest zatopione więc chyba będzie ciężko. Pomóżcie koledzy
A nie możesz zwrócić i zamówić poprawną :?:
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

wojto1974
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 15 kwie 2010, 08:13
Lokalizacja: RADOM [WR 1926]
Model:

#81 Post autor: wojto1974 »

Tego nie wiem, bo już sklep zamknięty i nie zadzwonię , ale moje pytanie w takim razie brzmi czy w Zosiach A ma ktoś walcowaty wieloklin? czy to może przeróbka poprzedniego właściciela mojej Zochy. Nadmienie że w starym ramieniu nie było żadnej wkładki. Bezpośrednio ramię było założone na wieloklin

Awatar użytkownika
Jaymzarf
Mieszkaniec
Posty: 418
Rejestracja: 24 lis 2010, 09:10
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Model:
Kontakt:

#82 Post autor: Jaymzarf »

wojto1974, Nic nie oddawaj. Tulejka ze starej wycieraczki została Ci na osi napędu.

Ona jest aluminiowa więc delikatnie ją rozerwij, przetnij i ją zdejmiesz. Dokładnie tak samo miałem ja.
Nie ma rzeczy niemożliwych, czasami tylko brakuje czasu, chęci... i funduszy...
Obrazek

wojto1974
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 15 kwie 2010, 08:13
Lokalizacja: RADOM [WR 1926]
Model:

#83 Post autor: wojto1974 »

Jaymzarf miałeś rację. Tuleja zdjęta,wszystko pasuje elegancko . Zamiennik z Ve-ga.pl bardzo dobrze się sprawuje. Polecam za nieduże pieniądze http://www.ve-ga.pl/product-pol-3644-Op ... pioro.html można załatwić problem tylnej wycieraczki :piwo:

marian

#84 Post autor: marian »

Palio pisze:Jakiś czas temu ze starości pękła mi tylna wycieraczka. Niewiele się zastanawiając wyklikałem na allegro to co trzeba i następnego dnia wycieraczka była już u mnie.
Jednak, wycieraczka lekko różni się mocowaniem na gwint do silnika... chyba, bo tego właśnie nie jestem pewien.
Najlepiej zobrazują to zdjęcia:
Moja pęknięta stara wycieraczka -> http://1drv.ms/1h2SOcB
Wycieraczka, którą zamówiłem -> http://1drv.ms/1jycCu8
Silniczek wycieraczki w klapie -> http://1drv.ms/1h2TQW3

Zastanawiam się, czy ten "kołnierz", który znajduje się na silniczku jest częścią tego silniczka czy jest to element wycieraczki, który po prostu wypadł z wycieraczki i pozostał na silniku. Nie chcę go na chama ciągnąć bo jeżeli jest to stała z silniczka to siłą i tak nic nie zdziałam, a "kołnierz" jest osadzony na gwincie dosyć twardo...

Co więcej... przeglądając aukcje allegro te silniczki także są zarówno z "kołnierzem" jak i bez.
Dwa przykłady:
1. bez kołnierza -> http://allegro.pl/silniczek-wycieraczki ... 70327.html
2. z kołnierzem -> http://allegro.pl/silniczek-wycieraczki ... 98640.html

Moje pytanie jest, więc następujące. Czy ten kołnierz jest częścią rozwalonej wycieraczki i jak go potraktuję jakimś środkiem odrdzewiająco-czyszczącym to zejdzie z gwintu silniczka czy silniczków są dwa typy i najwyraźniej kupiłem złą wycieraczkę...?

Tak jak piszesz w pytaniu, ten kołnierz jest częścią pękniętej wycieraczki i trzeba go ściągnąć z osi silniczka. Tylko musisz robić to ostrożnie, najlepiej jakimś ściągaczem bo to dziadostwo strasznie "przyrasta" do silnika.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2014, 22:07 przez marian, łącznie zmieniany 1 raz.

adash0

#85 Post autor: adash0 »

:mysli: Od kupienia nie działała mi tylna wycieraczka. Dziś sprawdziłem silniczek i tryby. Nasmarowałem, silniczek chodzi jak trala i cały mechanizm śmiga, ale po sprawdzeniu styków złączki zasilającej nie ma żadnego prądu. Jest styk zwarty jak załączę wycieraczki więc przewodność jest od kierownicy, ale na trzecim brązowym przewodzie brak czegokolwiek. Bezpiecznik cały od wycieraczek (przód działa)

Kolejnego dnia sprawdziłem bezpieczniki i na pozycji 31 nie miałem żadnego bezpiecznika włożonego to dałem taki sam kolorystycznie jak ma być i wycieraczka z tyłu ruszyła pięknie ale 1x bo zobaczyłem że ten bezpiecznik zaczął dymić, wyłączyłem wszystko i poczekałem aż ostygnie plastik, no ale niestety jedna nóżka została w gnieździe... zwarcie czy co.....

:shock:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”