Ile da się pojechać Zośką?

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Milus

Ile da się pojechać Zośką?

#1 Post autor: Milus »

Witam, ostatnio miałem okazję pobujać się kilka razy na autobahnie. Moja Zosia 1.8 do 160 jakoś tam się bujnęłą ale później przestaje jechać i z trudem dobija do 180, właściwie to potrzebuje lekkiej górki żeby tą prędkość jakoś osiągnąć. Niestety chyba daje o osbie znać wysoka buda. Czy to jest max dla tego modelu bo szczerze mówiąc leciałem 3 pasmówką i 90% aut nawet maluchów typu Corsa mnie wymijało. Sprawdziłem licznik na GPS i nie przekłamuje więc nie wiem czy tak ma być. Co do komfortu to oczywiście trzeba uważać na podmuchy boczne ale zawieszenie daje rade nic nie nosi i nie buja zbyt mocno. Natomiast jeśli chodzi o komfort podróży przy takiej prędkości to stwierdzam jednoznacznie, że Zafira nie jest stworzona do szybkich podróży autostradowych. Przy 120-130 w moim egzemplarzu radio przestaje w ogóle być potrzebne, natomiast do pasażerów z tyłu należy mówić dosyć donośnie albo lekko krzycząc. Przy 140-150 rozmowy w aucie to właściwie krzyk, a przy 160-170 nie mają w ogóle sensu. Przy 3,5 tys. obr/min auto pokazuje licznikowe 134 km/h, przy 4250 równiutko 160 km/h. Po odłączeniu silnika i wrzuceniu luzu słychać głownie opony i szum powietrza ale jest 3x ciszej. Do tego musze wyważyć opony bo przy 150-160 zaczyna się trzęsawka która przechodzi trochę po przekroczeniu tej granicy. Czy u Was podobnie, co można zrobić z tym motorem żeby bylo ciszej, czy to wydech tak buczy czy sam silnik? Czy ktoś robił swapa do Zosi A skrzynie 6-biegową z B? Może da się włożyć skrzynkę od diesla żeby zbić trochę obroty.

cieniassss

#2 Post autor: cieniassss »

Milus, 180 to już max, prędkość maksymalna zależy od mocy auta, może podejdzie skrzynia z corsy d 1.6 turbo, tylko nie wiem czy na 6 biegu auto będzie chciało jeszcze jechać

Milus

#3 Post autor: Milus »

od corsy d 1.6 bedzie pasowała? ja mam silnik z18xe, rzadko ale zdarza mi sie leciec autostradkami i byłoby miło mieć przy tych 135km/h 3 tys. obr.

Awatar użytkownika
marek
Przeglądacz
Posty: 80
Rejestracja: 31 sty 2012, 17:26
Imię: MAREK
Lokalizacja: POLSKA
Auto: ZAFIRA 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTL

#4 Post autor: marek »

Moją Zafirą [22 benzyna ] jechałem 208 .Uważam, że ten silnik jest idealny do długich podróży autostradami . Prędkość przelotowa to 130 - 140 . Nic nie zastąpi pojemności i dużego momentu obrotowego :driver:
Ostatnio zmieniony 14 cze 2012, 23:27 przez marek, łącznie zmieniany 1 raz.
OPEL ZAFIRA 1.9 CDTI

saturn

#5 Post autor: saturn »

O matko, czego Wy od tych samochodzików oczekujecie.
Ja mam 2,2 l benzynkę na sekwencji. To moje najsłabsze autko od 2001 roku. Niby mojej żony, ale już 9-te w moim życiu. W ramach próby puściłem się raz do 195 km/h. Może by i więcej poszła, ale to mało przyjemne było. Huk powietrza i silnika był bardzo nieprzyjemny. Zafira komfortowo jedzie do 120-130 km/h. Potem to już męczarnia. 2,2 benzyna ma źle zestopniowaną skrzynię biegów. 5-tka jest zwyczajnie za krótka. 4-ka zresztą też. Mój kolega ma 1,8 125 KM benzynkę. U niego w aucie jeszcze bardziej odczuwalna jest prędkość niż u mnie. To wina skrzyni biegów, silników, kształtu karoserii, wyciszenia, itp. To ma być panowie rodzinny VANIK a nie wyścigówka.
Miałem w swoim życiu już Forda Sierrę Cosworth (2,0 T 207 KM), miałem Camry 3,0 V6 (193 KM manual skrzynia) i miałem Forda Mondeo ST200. Każdym z nich można było jechać 180 km/h i było całkiem komfortowo. każde z nich bez problemu przekraczało 200.
Zofia ma masę innych zalet, nie musi być najszybsza na autostradzie. http://www.zafiraklub.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif

Milus

#6 Post autor: Milus »

no i to właśnie jest jakiś błąd. 130-140 km/h to nie jest zawrotna prędkość na autostradzie. Więc jako van rodzinny jeśli jedziesz 4 osoby autostrada na drugi koniec EU powinno da się komfortowo jechać z tą prędkością a tak nie jest. Przy 130km/h u mnie w aucie jest huk od opon, troche powietrza ale głownie silnik wyje bo ma 3,5 tys. obr. Nie jechałem nigdy innym podobnym do zafiry typu Scenic, Verso czy C-Max wiec nie mam odniesienia czy tam jest podobnie

Awatar użytkownika
Kacperuch
Zafiromaniak
Posty: 521
Rejestracja: 19 mar 2012, 12:15
Imię: Kacper
Lokalizacja: Gillingham/UK
Auto: Skoda
Model: Octavia2
Oznaczenie silnika: 19BKC

#7 Post autor: Kacperuch »

nie przesadzaj ze 3,5 obroty wyje silnik. ja wczoraj miałem okazje troszkę powkrecać mają na obroty to do 6 tyś miły dźwięk był. nie powiem 4-5 głośno ale jak jedziesz z radiem, które (przynajmniej u mnie) rozgłośnia się przy prędkości to tego nie słychać. dopiero jak dostała 6-7 tyś no to już było niemiło. ale jak tak bardzo Ci to przeszkadza to poszukaj (ja tak będę robił) wygłuszenia klapy silnika. Fabrycznie 1.6 i 1.8 tego nie mają, ale jak znajdziesz jakiegoś rozbitego "klekota" albo 2.2 to sądzę że przy niewielkich kosztach uda się znacznie wyciszyć sporo. ale tak jak mówisz sam, opona, rodzaj nawierzchni i silnik to wiele czynników wpływających na hałas. a jechałeś jakaś inna Zośka z tym silnikiem? :>

Milus

#8 Post autor: Milus »

albo inaczej odbieramy hałas albo Twoj egzemplarz jest jakiś lepszy. Wg mnie wygłuszenie maski nic nie da, bo nie tutaj jest problem a dźwięk przedostaje się głównei przez grodź silnika do kabiny. Dodatkowo do dzisiaj nie potrafię zidentyfikować przyczyny buczenia/wibracji w zakresie 2,5-3 tys. Później wibracje znikają ale hałas zostaje od samych obrotów silnika. Fachowcy wyeliminowali wydech, choć nie wiem czy przyłożyli się i na odczepnego tak powiedzieli. Tak czy inaczej gdyby w zośce było kilka dB mniej uznłbłbym ją za fajne auto a tak mam jest powoli dosyć.

mpendzik

#9 Post autor: mpendzik »

Witam
Ostatnio również miałem okazję przetestować Zefira... Udało się rozpędzić samochód do 165 km/h - nie wiem jak dalej bo już po przekroczeniu 150 km/h samochód rozpędzał się powoli...
Może do 170 by się bujnął jakbym był sam w samochodzie... W każdym bądź razie to tylko 82 konny DTL więc cudów nie oczekuje.
Pozdrowienia dla maniaków szybkości :)

Andreedk

#10 Post autor: Andreedk »

Moją Zafirkę na nowo wybudowanym odcinku A1 rozpędziłem do nieco powyżej 200 km/h :) ale to nie jest komfortowa prędkośc przelotowa choć obroty miałem poniżej 3 tys ( 6 biegowy automat)

Milus

#11 Post autor: Milus »

Kolego, takie obroty przy tej prędkości to poezja.
Może ktoś się pochwali jakimś swpem skrzyni albo motoru?
Zamierzam włożyć jakąś sensowniejszą skrzynię do swojego Z18XE tylko nie wiem
czy pasują od Zosi B 6-biegowe, albo cały jakiś nowy zespół silnik+skrzynia od jakiegoś brytola.

abel73

#12 Post autor: abel73 »

Ile da się pojechać Zośką?
Ja mam nadzieję, że jak najdłużej. :lol:

Awatar użytkownika
Kacperuch
Zafiromaniak
Posty: 521
Rejestracja: 19 mar 2012, 12:15
Imię: Kacper
Lokalizacja: Gillingham/UK
Auto: Skoda
Model: Octavia2
Oznaczenie silnika: 19BKC

#13 Post autor: Kacperuch »

abel73 pisze:Ile da się pojechać Zośką?
Ja mam nadzieję, że jak najdłużej. :lol:
Jak najbardziej wyznaję identyczną zasadę, ale ostatnio na krajowej 17 troszkę dociskłem i spokojnie 180 poszła. poszła by więcej ale jechałem pod wiatr i nie za pewnie się już czułem. może kiedyś na innej drodze i przy sprzyjających warunkach (po wymianie kapci) coś więcej się poleci

demko
Przeglądacz
Posty: 79
Rejestracja: 22 gru 2011, 22:49
Lokalizacja: malopolska
Model:

#14 Post autor: demko »

licznik 195 nawigacja 187km/h na PB z 1,8 ale czy to można nazwać jazda? może wiatr wiał :)
jedzie do 160 a powyżej to juz trudno nazwać jazda:)

kubala2313

#15 Post autor: kubala2313 »

Mi udało się wycisnąć 215 km/h (odczyt z licznika więc pewnie zawyżony) więcej to tylko z przepaści. ZB 1.9 120 km

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”