[B]Uszkodzony alternator

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#541 Post autor: Bodek »

chris pisze:
Bodek pisze:
Nufio pisze:Co do alternatora, to miałem mieć 100A a na stole okazało się, że był 120A. Skutek, dwa razy zamawiane części.
Wystarczyło rozkodować VIN i nie byłoby problemu.
gdzie to w vinie jest??
możesz mi sprawdzić??
K34 STEROWANIE TEMPOMATU
K60 ALTERNATOR, 100A
KC8 GNIAZDO, WYJŚCIE MOCY DODATKOWEJ,

Proszę bardzo, prześlij mi na PW VIN - rozkodujemy.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

krystek

#542 Post autor: krystek »

Witam, w mojej zafirze czesto na skrzyzowaniach, przy ruszaniu, czyli kiedy obroty spadają ponizej, lecz nie zawsze ponizej biegu jalowego, zapala sie kontrolka alternatora. Nie pomaga przegazowanie. Po wylączeniu i ponownym uruchomieniu silkika, wszystko wraca do normy. Czy ktos spotkal sie juz z takim problemem? Jest to ZB 1.9 150ps 2006r. Pozddro

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#543 Post autor: Bodek »

Sprawdź ładowanie, jak niskie to altek do roboty i to natychmiast, bo później wymienisz również akumulator.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

mirek1

#544 Post autor: mirek1 »

Witam
padł alternator. Diagnoza regulator napięcia . Wymiana na nowy. Na "stole" sprawdzony alternator wszystko ok. Po założeniu ładuje prawidłowo, ale nie gaśnie kontrolka ładowania. Gaśnie dopiero po ponownym wyłączeniu i włączeniu silnika. Dalej ładuje prawidłowo. Nie można usunąć błędu ze sterownika 6210. Może ktoś miał podobny przypadek

siwucha82

#545 Post autor: siwucha82 »

witam,
po przeczytaniu całego wątku widzę, że padający alternator w zośkach to standard.
Mam takie pytanie do osób, które już są po wymianie. mniej więcej po jakim przebiegu padł altek? Z tego co wyczytałem to średnio koło 150k Ciekawi mnie czy ktoś ma zrobione 200 - 250k i nie miał z nim problemów? Czy raczej nie ma szans aby wytrzymał tak długo?
pozdrawiam
Łukasz

stowa0

#546 Post autor: stowa0 »

Witam,
mi właśnie przestał ładować alternator. Samochód jest u mechanika. Przejechane 205k.
Pozdrawiam,
Paweł

kaczass

#547 Post autor: kaczass »

Witam, odświeżę trochę temat ;) w ciągu roku padł mi dwa razy alternator raz jakiś układ a teraz się spalił cały ;l poczytałem trochę i dowiedziałem się ,że do Zośki po lifcie był już montowany altek Boschowski nie zawodny więc takowy zakupiłem by mieć święty spokój tak twierdzili :) ale jest mały problem bo Dynso ma całkiem inne mocnowanie przewodów niż Boschowki(ten ma plus(B+) pod nakrętkę a kontrolkę i obroty na wtyczkę) a stary ma B+(czyli ten główny przewód) i pytanie brzmi co znaczy D+ i DFM lub OFM(słabo czytelne) bo co i na jakie piny ma być to się dowiedziałem przy zakupie ;) Pozdrawiam ;)

tradelux

#548 Post autor: tradelux »

Ktos Ci zamontowal nieodpowiedni mostek :)

LUCKY_WROC

#549 Post autor: LUCKY_WROC »

Witam,
Przy wymianie akumulatora w Zafirze B 1.9. cdti okazało się, że mam słabe ładowanie (jakieś 13.6 a po włączeniu np. świateł spada do 13.4). Myślałem, że to alternator ale żadna kontrolka mi nie świeci. Nie wyświetla się też żaden błąd (chyba, że można ten błąd gdzieś jeszcze sprawdzić, tylko nie wiem jak). Proszę poradę, ewentualnie czy ktoś miał podobny problem?

Piotr
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1,9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#550 Post autor: Piotr »

LUCKY_WROC pisze:Witam,
Przy wymianie akumulatora w Zafirze B 1.9. cdti okazało się, że mam słabe ładowanie (jakieś 13.6 a po włączeniu np. świateł spada do 13.4). Myślałem, że to alternator ale żadna kontrolka mi nie świeci. Nie wyświetla się też żaden błąd (chyba, że można ten błąd gdzieś jeszcze sprawdzić, tylko nie wiem jak). Proszę poradę, ewentualnie czy ktoś miał podobny problem?
Zacytuję Ci mój post w temacie " Jakie napięcie ładowania pokazuje Wam w Test Mode" Pisałem to w lutym 2012r. Może coś Ci to pomoże zanim wymienisz alternator.

"Sprawdź czy w czasie jazdy grzeją Ci się klemy. Jeżeli tak , to masz prawdopodobnie spadek napięcia na klemach i ich smarowanie i czyszczenie nic nie pomoże. Nie jestem ekspertem, ale miałem identyczne problemy (czarne myśli że alternator) i dopiero jak pojechałem do innego elektryka od razu postawił trafną diagnozę, czyli wymiana klem. Prawdopodobnie jak mi powiedziano, to te klemy się utleniają, zmniejszając tym sposobem swoje przewodnictwo. U poprzedniego elektryka wymieniono mi przewód łączący akumulator z alternatorem. Pomogło, ale na krótko. Dopiero wymiana klem (70 zł na fakturę) załatwiło sprawę. Było to wiosną ubiegłego roku i jak do tej pory ładowanie mam 14 - 14,5 V a spadało nawet poniżej 12 V."
Teraz jeszcze wiem, że niekoniecznie klemy muszą zauważalnie się grzać a spadek napięcia może występować.

LUCKY_WROC

#551 Post autor: LUCKY_WROC »

Dzięki serdeczne za pomoc. Faktycznie zanim obwinię całkowicie alternator, to posprawdzam klemy. Pozdrawiam

darekm123

#552 Post autor: darekm123 »

I co dowiedziałeś się coś o tym trzecim kabelku bo ja wymieniając alternator zauważyłem luźny kabelek a nie przypominam sobie abym go wymontowywał i teraz mam zgryza bo nie jestem pewien czy ryzykować test czy raczej szukać dalej prosze o info dariuszm41@poczta.fm

off_line
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 16 cze 2011, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Model:

#553 Post autor: off_line »

Wypadł mi kolo pasowe alternatora. Może ktoś powiedzieć jak jest mocowane do alternatora (zdjęcie albo jakiś schemat)

Bartez
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 27 sty 2012, 17:13
Lokalizacja: lubelskie
Model:

#554 Post autor: Bartez »

Koło pasowe jest przykręcone do osi alternatora, potrzeba specjalnego klucza.

yuri1986
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 25 paź 2012, 20:15
Imię: Bar
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira C 2.0cdti
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20dt

#555 Post autor: yuri1986 »

Witam,

Mnie też chyba dopadł problem alternatora, wyskoczyła mi kontrolka ładowania.
Ładowanie jakie pokazuje test mode jest 11-11.9v (wczoraj było 14.3-14.5v)
Akumulator trzyma trochę ponad 12 v. Przy 3000obrotów ładowanie jest na tym samym poziomie.

Moje pytanie jest takie skąd będę wiedział jaki jest alternator? (2005 rok produkcji 1.9DTL) Bosh czy Denso?
Czy wymieniać cały czy bawić się w wymianę regulatora mostka itp?
Kolejne Czy znacie jakiś dobry warsztat odnośnie alternatorów w gdańsku?

Z góry dziekuje :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”