[B]Uszkodzony alternator

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#556 Post autor: Bodek »

yuri1986 pisze:......

Moje pytanie jest takie skąd będę wiedział jaki jest alternator? (2005 rok produkcji 1.9DTL) Bosh czy Denso?
Czy wymieniać cały czy bawić się w wymianę regulatora mostka itp?
....
K60 = ALTERNATOR,100A

6204187 - nr katalogowy
ALTERNATOR, ZESP., 12V.100 A. (IDENT YM) (DENSO)
(CZĘŚĆ ZAMIENNA 93169028 12 04 433 OPEL, R1530098 VAUXHALL)

Napraw - nie wymieniaj.

Jak nie wiesz jaka ma być część do autka, to w każdym dziale jest odpowiedni temat. ;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

yuri1986
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 25 paź 2012, 20:15
Imię: Bar
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira C 2.0cdti
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20dt

#557 Post autor: yuri1986 »

Dzieki :)

Już alternator zrobiony :) padło łożysko przednie (wymieniłem oba) i mostek prostowniczy (jedna dioda umarła).
Koszt z robocizna 290 zł

Ładowanie teraz 14.0-14.5 :)

Wawrzyn73

#558 Post autor: Wawrzyn73 »

Witam,
mam problem i nie mam pojęcia z czym to powiązać - alternator??
po przejechaniu jakiś 2 km i zatrzymaniu obroty skoczyły do 1000, co nigdy mi się nie zdarzało a dmuchawa i radio zaczęło się wyłączać i włączać a na dodatek pod garażem pomrugała mi kontrolka ABS :oops: Miał już ktoś coś podobnego może?

Bartez
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 27 sty 2012, 17:13
Lokalizacja: lubelskie
Model:

#559 Post autor: Bartez »

Sprawdź ładowanie i sam sobie odpowiesz na to pytanie, takie objawy może dawać np luźna klema albo brak masy.

Wawrzyn73

#560 Post autor: Wawrzyn73 »

Witam,
sprawdziłem akumulator ma 11,88V self test pokazuje tak samo a autko tylko tyka jak chcę odpalić i wszystko gaśnie. Martwi mnie też twardy pedał hamulca. Teraz mi się przypomina że troszkę przez jakieś 2 minuty z rana po starcie ćwierkał mi pasek a to chyba nie pasek tylko łożysko w altku ?? Ale ten twardy pedał hamulca ? to i pewnie wspomaganie poszło ? Kokpit świeci, światła, wszystko a prądu jakby brak. Może jakiś przekaźnik? Błędów nie pokazywała, teraz nie mogę sprawdzić bo nie wcisnę hamulca. :?
Od czego zacząć ??

aszifo

#561 Post autor: aszifo »

Pedał twardnie jak się pompuje bez włączonego silnika- normalne. Odpalisz to zmięknie. Podłącz auto na kable i odpal. Sprawdź ładowanie na akumulatorze i na altku. Porównaj, jak będzie różnica to masz coś z kablami altek- aku. Jak będzie takie samo, ale niskie to masz altek do roboty. To tak w skrócie.

Wawrzyn73

#562 Post autor: Wawrzyn73 »

Ok więc tak:
podjechał brachol podłączyłem pod kabelki odpaliłem self test pokazywał powyżej 12 V, po odpięciu kabli napięcie zaczęło spadać aż do 8 V czyli nie ma ładowania czyli altek do roboty ?? :roll:

aszifo

#563 Post autor: aszifo »

Pewnie tak, ale trzeba było sprawdzić ładowanie i na alternatorze i na akumulatorze. Wtedy porównać, bo często występują ubytki na kablach, ale faktem jest że tu wygląda to na uwalony altek.

Wawrzyn73

#564 Post autor: Wawrzyn73 »

Jutro podjadę na podnośnik do kumpla na warsztat i poparzę od dołu, wymontuję altka zakupie nowy i dam znać co w nim padło :)

[ Dodano: Czw Lut 21, 2013 21:35 ]
Witam
nowy altek po rabacie na warsztat kumpla 530 pln. Akumulator stary ale ok. trzyma napięcie. Sam go wymieniłem , auto śmiga , ładowanie ok 14,1 - 14,3 V ale:
- jak odpalam na self teście to widzę że ładowanie wskakuje dopiero po jakichś 5-7 sek,
- przy każdym skręcie kierownicy takim szybkim ładowanie potrafi spaść do 12,3 V ale zaraz podnosi do 14 V, przy włączonej dmuchawie na 7 nawet słychać to w jej obrotach jakby zwalniała.
Czy takie objawy to norma ?? bo wspomaganie jest elektryczne ? Czy muszę jeszcze coś poustawiać przy skręconych kołach jak gdzieś na forum poczytałem ? :?

czarsio

#565 Post autor: czarsio »

Mnie też dopadł problem z alternatorem . Po odpaleniu silnika po chwili zwiększyły się obroty. Trzy kilometry miałem do przejechania. Gdy dojechałem na miejsce zgasiłem silnik i to było tyle . Gdy chciałem zapalić silnik tylko kontrolki zamigotały. Pomoc kolegi , odpalenie na kable , chwila normalnej pracy i się zaczęło. Kontrolka ABS,ESP,wyłączanie się radia, brak wspomagania i na koniec czerwona kontrolka z akumulatorem . Jakos dojechałem do domu , aku do ładowania ale już mu nic nie pomogło. Autko na warsztat no i zobaczymy.

Wawrzyn73

#566 Post autor: Wawrzyn73 »

Ha, pasuje jak ulał do tego co mnie spotkało - na 90 % altek ;) ale spoko w sumie 3 godzinki zabawy i będziesz miał autko jak nowe :D

adam

#567 Post autor: adam »

Witam".Zdechł"mi altek.Oczywiście - mostek.Przebieg 77 tys. km. Klełem jak szewc - tak szyko?Przyczyną było odkręcenie się głównego przewodu masowego.W razie jakich kolwiek problemów z ładowaniem lub przy okazji wyciągania akumulatora sprawdzajcie mocowanie masy do karoserii.Najlepiej odkręcić półkę akumulatota(3 śruby) odkęcić 3 przewody masowe,wyczyścić ,nasmarować preparatem do klem,dokręcić.Wyciąganie altka to mordęga,naprawa koszty ,lepiej zadbać,kontrolować ładowanie w Test Mode. Ja tego nie robiłem,być może zaóważył bym ,że coś dieje się z ładowaniem.Ostatnio musiałem kilkakrotnie ładować akumulator.Jeżdziłem tylko pomieście,zima,krótkie jazdy max 2km,ogżewanie,a to altek zdychał.Nie popełniajcie mojego błędu.Pozdrawiam.

czarsio

#568 Post autor: czarsio »

Mój juz naprawiony.Wyłożył sie regulator napięcia.Niestety musiałem kupić też akumulator a to już są koszty.Niestety. :evil:

Krzysiek 895

#569 Post autor: Krzysiek 895 »

Witam.
Wymieniłem alternator na zregenerowany i po włączeniu silnika, jest wszystko w porządku przez 3 minuty.
Później zapal mi się kontrolka od ładowania i po "wypedałowaniu" wychodzi błąd ECN 62102 po zgaszeniu silnika i włączeniu ponownym bez odpalania silnika błąd ECN 62101. Czy kasowanie błędów na kompie pomoże?? Czy może szukać na wiązce przewodów L1 i masy??

Proszę o pomoc........ :D

[ Dodano: Sro Mar 13, 2013 17:54 ]
Dzięki za pomoc i mnòstwo podpowiedzi. PORADZIŁEM SOBIE SAM. :lol:

pawlisko82

#570 Post autor: pawlisko82 »

Witam
Padł mi alternator - wszytkie typowe objawy...
Odstawiłem dzisiaj auto do znajomego elektryka i zaskoczył mnie mówiąc że muszę również wymienić akumulator bo w innym przypadku nie dostane gwarancji na naprawe...
Czy faktycznie w takim przypadku trzeba wymieniać akumulator???

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”