Ubytek płynu chłodniczego

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Czarny33
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 19 paź 2012, 16:29
Lokalizacja: Warszawa
Model:

#226 Post autor: Czarny33 »

Witaj
Ja tak niestety mam teraz. Zaczęło się ślimaczyć i po około 2000 km poziom płynu był dosyć niski co wskazywał CHECk na wyświetlaczu komputera. Dolałem ale po kolejnym 1000 km znowu. Po wyjęciu chłodnicy okazało sie, ze właśnie styk plastik-aluminum puścił i niestety, chłodnica do wymiany.
pagor1 pisze:Czy ktoś się spotkał z taką przypadłością zafiry?
Rozszczelnienie ma miejsce na połączeniu aluminium i plastiku od strony powrotu, na 1/2 wysokości tego plastiku jest wilgotno. Ubytki nie są duże ale plama na asfalcie ma już 0,5m średnicy.
Najpierw myślałem że korek nie puszcza ciśnienia z układu więc wymieniłem na nowy. Po wymianie troszkę mniej kapie ale ciągle mokro.
Nowy radiator to ~250zl.

Acha i pytanie do zorientowanych - czy można wymienić chłodnicę wody bez spuszczania czynnika z klimy?

Awatar użytkownika
JARO
Mieszkaniec
Posty: 208
Rejestracja: 17 lip 2011, 14:05
Imię: Jarek
Lokalizacja: SKUMROS (EOP)
Auto: Opel Zafira A 1.8/Insignia A 2.0CDTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#227 Post autor: JARO »

Ja właśnie dzisiaj poskładałem przód Zosi bo wymieniałem chłodnice. Prosta sprawa nic trudnego, klima nie ruszona(pod względem rozszczelnienia). Koszt chłodnicy 149 zł oczywiście zamiennik bo oryginał 360 zł. Jakby ktoś potrzebował porady to proszę pisać.

Skasowany użytkownik 8511

#228 Post autor: Skasowany użytkownik 8511 »

Wymieniałem również chłodnicę, i poszło bez demontowania zderzaka i chłodnicy klimatyzacji.Po odpięciu przewodów i odkręceniu wentylatora,chłodnica wyszła górą, tylko był problem ze zdjęciem wlotu powietrza,trzeba bylo się troszeczkę pogimnastykować.

KACPEREK

#229 Post autor: KACPEREK »

Po takim demontażu pewnie wyjdzie chłodnica ale i tak chłodnice klimy trzeba odkręcić od chłodnicy płynu a wtedy ta pierwsza trzyma się tylko na przewodach. Myślę że czy przy zdjętym zderzaku czy nie oba sposoby są dobre ale nie życzę nikomu takiej wymiany bo boli troszkę po kieszeni :D .

Awatar użytkownika
JARO
Mieszkaniec
Posty: 208
Rejestracja: 17 lip 2011, 14:05
Imię: Jarek
Lokalizacja: SKUMROS (EOP)
Auto: Opel Zafira A 1.8/Insignia A 2.0CDTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#230 Post autor: JARO »

I wymiana chłodnicy pomogła. Ciepełko w aucie nawet na wolnych obrotach. :lol:

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#231 Post autor: Mattai »

Dorzucę garść własnych doświadczeń.
Mnie też przyszło wymienić chłodnicę. Co prawda nie rozszczelniła się na łączeniach, za to wentylator przepiłował rdzeń.
Dzisiaj wymieniam na Nissens 63003A (dania) - wahałem sie pomiędzy oryginalnym Behr, a tą ale cena była za wysoka (500)- w komplecie jest wszystko jak w oryginale, znacznie lepiej zrobiony zawór spustowy. Ma komplet wszystkich niezbędnych elementów do montażu. Dokupiłem jeszcze nowe odboje do dolnych mocowań, bo moje miały wysokość 1mm ponad dolną łapę , nowe ok 15mm
Uwaga na zbyt cieńkie zamienniki, w przypadku diesla nie da rady minimum to 40mm grubości.

Dopisuję bo widzę że niewielu podaje jakiekolwiek dane na temat montowanych elementów, a na rynku jest sprzedawany taki szajs że szkoda gadać.

Całość mnie wyniosła relatywnie niewiele ponad 430zł i myślę że problem z chłodnicą raz na zawsze załatwiony
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#232 Post autor: SD72 »

ekmir pisze:Jakiś czas temu zauważyłem, że dywanik pasażera jest mokry. Sądzilem, że to wyschnie. Niestety nie - dywanik jest cały czas mokry. Już go nawet suszyłem na zewnątrz, niestety po włożeniu do auta nasiąka wilgocią :(

Skąd to się bierze?
Jaka może być przyczyna?
Podobny temat na forum

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... sc&start=0
Ostatnio zmieniony 01 sie 2013, 00:03 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#233 Post autor: ekmir »

Podobny, widziałem go ale czy to w przypadku dywanika pasażera też może być nagrzewnica.
W tym temacie, do którego się odwołujesz mowa o dywaniku po stronie kierowcy.

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#234 Post autor: Rybka »

Ja też znalazłem podobny temat : http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=11220
Tutaj masz jak to naprawić http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=7574

Mirku bez urazy ale polecam używać opcji szukaj. :)
Pozdrawiam :piwo:

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#235 Post autor: ekmir »

Dziękuję.

Żadnej urazy Robert :) :)
Zawsze staram się szukać, nie wiem czemu jakoś ten temat przeoczyłem.

Jeszcze raz dziękuję.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#236 Post autor: SD72 »

ekmir pisze:W tym temacie, do którego się odwołujesz mowa o dywaniku po stronie kierowcy.
Moim zdaniem tytul tematu jest o stronie kierowcy ale gdy ktos go przeczyta :> jest tez o stronie pasazera :/

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#237 Post autor: GOTI »

Słuchaj Mirek miałem ten sam problem, po awarii nagrzewnicy tj. oringów nagrzewnicy.
Po wymianie oringów myślałem że wszystko będzie ok lecz po pewnym czasie zauważyłem, że pod dywanikiem pasażera jest dość wilgoci. Suszyłem, wycierałem i dalej suszyłem - nie wiedziałem skąd ta woda no i dopiero jak rozebrałem dośc plastików i innym elementów to doszedłem że miałem zapchany odpływ z klimy liśćmi i innymi świństwami (dziwił mnie mokry filtr kabinowy - odpływ był niedrożny i wszysko wycodziło otworem z filtra).
Po wszystkim i tak wyjąłem całą wykładzine wraz z wygłuszeniem i szuszyłem ok. tygodnia.

Może i u Ciebie jest podobna sytuacja - sprawdź kabinówke czy jest mokra lub są na niej jakieś ślady po wilgoci.
Obrazek

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#238 Post autor: ekmir »

Przyjrzałem się dzisiaj mocniej temu problemowi i okazało się, że po zdemontowaniu tunela środkowego, schowka i elementu plastikowego pod schowkiem, że woda kapie z dolnej części obudowy filtra.
Na włączonym silniku otwarłem tą obudowę - woda zaczęła tryskać całkiem niezłym strumieniem.
Czyli raczej w tym przypadku to nie będą oringi nagrzewnicy, a raczej zapchany odpływ klimatyzacji.

Dla zobrazowania sytuacji fotki:
- kapiąca woda z filtra
Obrazek

- tryskająca woda z filtra
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 sie 2013, 21:18 przez ekmir, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
chabretti
Zafiromaniak
Posty: 2248
Rejestracja: 30 sie 2011, 20:51
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Żyrzyn [LPU]
Auto: Volvo
Model: V70
Oznaczenie silnika: D5244T5
Kontakt:

#239 Post autor: chabretti »

Już to Mirku przerabiałem. Faktycznie odpływ był zapchany, ale u mnie tak jeszcze nie pryskało ;)

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#240 Post autor: GOTI »

No u mnie po powodzi z nagrzewnicy (oringi poszły sie je...) doszła później maleńka powódź z niedrożnego odpływu z klimy - skończyło sie na wyciąganiu wykładziny bo nie dało rady tego suszyć.

Wszelkie info leci na bieżąco do Mirka także spokojnie opanujesz to powódź :ok:
Ostatnio zmieniony 05 sie 2013, 17:14 przez GOTI, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”