świeci kontrolka kontroli trakcji

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Lincoln84

#16 Post autor: Lincoln84 »

Witam serdecznie ,znalazlem na forum pana podpowiedz na temat TC otoz mam duzy problem z TC w mojej Omedze,moji mechanicy nie moga dojsc do tego co jest nie tak z nia.A mianowicie po odpaleniu i przejechaniu paru a czasem parunastu kilometrow zapala sie TC i zaczyna mi przygasac silnik a ze mam do tego automata to wiadomo wariuja biegi,teraz tak, komp pokazuje blad C0241 czyli redukcja momentu obrotowego sygnal nieznany ten blad jest zapisany w zakladce ABS/TC,czujniki kol pokazuja takie same predkosci ,ladowanie niby ok sterownik ABS byl w regeneracji przed wakacjami wiec raczej ok,raz mechanik tylko niby znalaz cos czyli przeczyscil czujniki z tylu bo byly zawalone no i wtedy zapalila sie TC dopiero po 250 km,niestety wedlug kompa sa ok nigdzie nie przetarte przewody.Pamietam tylko kiedys kiedy wjechalem w za***ista dziure lewym kolem przednim i wtedy zapalilo sie TC i skrzynia awarie zlapala ale po zgaszeniu silnika i odpaleniu bylo ok.Moze ma pan jakis pomysl co mozna jeszcze sprawdzic,bym byl bardzo wdzieczny.pozdrawiam

blue68

#17 Post autor: blue68 »

Witam. Mam taki przypadek z zafirą. Zapaliła się kontrola trakcji (kontrolka trójkąt z poślizgiem) i nie gaśnie. Na jednym urządzeniu odczyt błędów pokazał uszkodzenie czujnika ABS w lewym tylnym kole. Poradzono mi żebym sprawdził styki. Jak odłączyłem przewód to zapaliła się również kontrolka ABS a jak podłączyłem przewód przy kole to kontrolka ABS zgasła a kontrolka od trakcji pali się dalej. Byłem u innego mechanika, który zczytywał błędy jeśli dobrze pamiętam to urządzeniem OP COM. Z odczytu wyszło, że to awaria w układzie redukcji mocy. Powiedział, że to może być uszkodzenie w pompie ABS bo w niej są też jakieś elementy związane z kontrolą trakcji. Czy miał może ktoś z Was podobny problem?? Czy można to naprawić bez wymiany elektroniki ABS-u?

Baton

#18 Post autor: Baton »

Witam kolegę blue68.Mam pytanko czy doszłeś już do tego dlaczego pali się ciągleTC.mam ten sam problem niestety nikt nic nie wie.pozdrawiam.

Gruka

#19 Post autor: Gruka »

Sprawdź czy masz dobrze naładowany aku

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#20 Post autor: fiolet »

Witam. Zośkę 1,8 mamy od lipca 2012 wiec jeden sezon zimowy za sobą. W zeszłym roku wszystko było ok. W tym gdy tylko temperatura na zewnątrz spadnie do 0 zapalają się 2 kontrolki (TC) I ABS i oczywiście w tym czasie systemy nie działają. Gdy zgasi się silnik i zapali na nowo zapalają się po przejechaniu około 300-500 m. Jest to ewidentnie związane z temperaturą. Teraz gdy jest na + jest wszystko ok, nie świecą i działają gdy tylko spadnie do 0 czy poniżej - koniec. Na kompie jeszcze nie byliśmy.
Dodam tyle - przepływomierz wymieniony rok temu , akumulator nowy - wymieniony teraz w październiku, styki przeczyszczone.
Dodam także to, że na wiosnę zeszłego roku zaczął "wariować" obrotomierz a teraz wraz z TC i ABS zdarzyło się kilka razy, że zaczął jakby zacinać się szybkościomierz. "Poszalał sobie kilka razy raz nic- zero po chwili wracał na odpowiednią prędkość". No i właśnie miało to miejsce w czasie gdy świeciły obie kontrolki bo teraz zaś jest spokój.
W lipcu wymienialiśmy także tarcze, klocki i amortyzatory nie wspominając o wymianie kół teraz na zimę - może jakiś kabelek czy czujnik jednak ?
Pozdrawiam. W zimę dużo razy wyruszamy w góry więc bez ABS i TC raczej nie się obejdzie :-(.

Awatar użytkownika
miodzik
Zafiromaniak
Posty: 3090
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:26
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdwin ZSD
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#21 Post autor: miodzik »

fiolet pisze:Na kompie jeszcze nie byliśmy.
Czym prędzej na komputer. Równie dobrze może Ci leżeć któryś z czujników ABS. Wpierw pomyślałem właśnie o aku, ale skoro jest nowe od października, to wykluczam.

Jednak komputer tutaj to podstawa.
moja Zafira
Obrazek
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#22 Post autor: fiolet »

Dziękuje za odpowiedź - wiem ale czekamy bo mechanik prosił o podjechanie na kompa dopiero w przyszłym tygodniu (na spokojnie po świętach).

W lipcu podczas gwałtownej próby hamowania po wymianie tarcz i klocków poszedł przewód hamulcowy - został wymieniony.

Przed chwilka przejechałam jakieś 60 km i było -1 i nic - wszystko ok. Moim zdaniem także stawiam na czujnik ABS. Czy wtedy także świeci TC?

Awatar użytkownika
Timix
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 03 paź 2010, 09:40
Lokalizacja: Małop/Śląsk
Model:

#23 Post autor: Timix »

Witam. Koledzy mam Zosię 1.8 16v z 2003r. Ostatnio zaświeciła mi się kontrolka ESP i serwis -auto z kluczem, po podpięciu kompa wykazuje dwa błędy:

U2108 - CAN-BUS - brak komunikacji z ABS/TC

U2104 - CAN-BUS - kasowanie przekroczenia licznika

Jak ma chęci to zgasną i jest spokój kilka km , a jak nie to się oświecą , servis okresowo ESP częsciej. Za pierwszym razem wystąpiło coś takiego jak stałem pod domem na zapalonym silniku .
Przy ostrym hamowaniu ABS dział poprawnie , podczas szybkiego ruszania koła buksują gdy świeci ESP ( czyli nie działa wcześniej ograniczał buksowanie ) . Mam ja ponad 3 lata nigdy nie było problemów no cuż życie . Hmm co ją może bolec chłopaki . Aku raczej dobre kręci bez problemowo . Jest może jakiś przekaźnik od tego ESP ? Jak to zacząć rozgryzać ?

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#24 Post autor: fiolet »

A wczoraj podczas temp. +6 niestety zaś się zaświeciły - od razu zaczął szaleć prędkościomierz -:((( Więc jednak teoria z temperaturą obalona :-(.

Awatar użytkownika
Timix
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 03 paź 2010, 09:40
Lokalizacja: Małop/Śląsk
Model:

#25 Post autor: Timix »

U mnie same kontrolki czasami nie zawsze reszta ok .

Gruka

#26 Post autor: Gruka »

fiolet pisze:A wczoraj podczas temp. +6 niestety zaś się zaświeciły - od razu zaczął szaleć prędkościomierz -:((( Więc jednak teoria z temperaturą obalona :-(.
Zdejmij lewe przednie koło,wyczyść wtyczki i ciesz się że działa ;)

Awatar użytkownika
Timix
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 03 paź 2010, 09:40
Lokalizacja: Małop/Śląsk
Model:

#27 Post autor: Timix »

Ostatnio miałem tak że nie świeciły jak tylko zacząłem cofać od razu zaświeciły się od ESP i z kluczem , klucz zgasł za chwilkę ale esp już świeciło cały czas .Hmm. :/

Skasowany użytkownik 16180

#28 Post autor: Skasowany użytkownik 16180 »

Baton pisze:Witam kolegę blue68.Mam pytanko czy doszłeś już do tego dlaczego pali się ciągleTC.mam ten sam problem niestety nikt nic nie wie.pozdrawiam.
Uporał się pan z tym problemem? Ja mam takie same objawy i nie mam już na to pomysłu.

sweter

#29 Post autor: sweter »

podczepię się pod temat - jako że jestem jeszcze świeżakiem jeśli chodzi o elektronikę w zafirce zapytam Was o poradę od czego to jest? świeci mi ciągle kontrolka TC, od razu tłumaczę, że jeszcze nie sprawdzałem błędu żadnym przyrządem diagnostycznym ale zaciekawiła mnie jedna sprawa gdyż od strony pasażera mam podłączone dwie wtyczki na dwa piny każda a od strony kierowcy w przednim nadkolu jest tylko jedna wtyczka czy to może być powodem świecenia tej dziadowskiej kontrolki. Za wszystkie podpowiedzi dziękuję :?:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
prymus2103
Bywalec
Posty: 159
Rejestracja: 05 mar 2014, 23:04
Imię: Robert
Lokalizacja: Zamość
Auto: Opel Astra
Model: J
Oznaczenie silnika: A14NEL
Kontakt:

#30 Post autor: prymus2103 »

Tu gdzie masz dwie wtyczki , to jest czujnik absu i czujnik zużycia klocka hamulcowego , nieraz jest tylko jeden czujnik zużycia , z tym TC to musisz pod kompa podłączyć bo przyczyn może być kilka .
https://www.facebook.com/autoserwisplos ... e=bookmark

Montaż Instalacji Gazowych LPG - http://www.lpgtech.pl/

Sprawy niemożliwe załatwiam od ręki , na cuda trzeba chwilę poczekać :-)

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”