Silnik gaśnie w czasie jazdy

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#106 Post autor: gRZENIU »

adask04, Faktycznie przypadek dziwny i niespotykany , ale ...
adask04 pisze:Cóż pozostaje wierzyć że w końcu się uda
I za to będę trzymał mocno kciuki :piwo:
konradviking pisze:Wiesz co ja bym zrobił? Daj komuś ze 2tys, ustaw stłuczke w bok, pociąg kasę z OC a reszte sprzedaj jako rozbite uszkodzone, poziom hardcorowy
:zolta:
adask04 pisze:poza tym myślę że oszustwo nie popłaca.

adask04

#107 Post autor: adask04 »

chr pisze:byłem u mechanika, i potwierdził że przyczyną tego że auto gasło i spadał poziom paliwa na kontrolce, jest słabe odpowietrzanie zbiornika paliwa
Kurczę, koledzy a czy u mnie to nie może być przypadkiem to samo ?

Teraz zauważyłem że miałem na wskaźniku jakiś 1 cm powyżej 1 kreski paliwa, zrobiłem 15 km i jak wjeżdżałem na parking to wskazówka była idealnie na 1 kresce, auto zgasło, nie chciało odpalić. Włączył się wentylator. Po 1 min auto odpaliło. I wskazówka wróciła spowrotem 1 cm nad 1 kreskę.

Czy jazda bez korka dałaby odpowiedź jeśli to by było to ?
konradviking pisze: A Chyba nie chcesz żeby przez uszkodzone auto dziewczynę zaczął wozić kto inny?
Już wozi ... PKS i MPK ;))
Ostatnio zmieniony 22 mar 2016, 20:05 przez adask04, łącznie zmieniany 2 razy.

Mariusz 79
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 15 mar 2015, 14:42
Lokalizacja: Kielce
Model:

#108 Post autor: Mariusz 79 »

Witam, jeśli przyczyną jest słabe odpowietrzenie zbiornika, to jazda bez korka da 100% pewności. Ewentualnie następnym razem jak zgaśnie to podejdź do wlewu i odkręć korek jak będzie syk zasysanego powietrza to też będziesz miał odpowiedz. Tylko ty napisałeś że gaśnie ci na benzynie i na gazie więc co do gazu to zbiornik paliwa nie ma znaczenia. Moim zdaniem coś musi odcinać prąd na cewkę zapłonową tylko ona jest wspólna dla tych dwóch paliw. Tylko pytanie co jak ty już tyle rzeczy sprawdziłeś. Mi kiedyś gasł to wina była niefabrycznego alarmu, kolega mi go całkowicie wywalił i po 5 latach jazdy ani razu mi nie zgasł.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2016, 20:31 przez Mariusz 79, łącznie zmieniany 2 razy.

konradviking

#109 Post autor: konradviking »

Ale myśle że to złudna nadzieja w zafirze wahania tego wskaźnika o 1cm to coś normalnego.. Test jazdy bez korka z pewnością da odpowiedź, równie dobrze może nie domagać pompka paliwa w zbiorniku

adask04

#110 Post autor: adask04 »

Już łapie się każdej możliwej opcji :)
Odkręcę korek i zobaczę ;)

A jeszcze jedno, czy skoro dostałem regenerowane ecu to immo i kluczyki mogą zostać stare ? Nie trzeba tego gdzieś kodować ? Chociaż, gdyby tak było to by chyba w ogóle nie odpalił.
Nie wiem... świece ? Sprawdzić dokręcenie...

Na 1 ogień idzie test korka :)
Mariusz 79 pisze: Tylko pytanie co jak ty już tyle rzeczy sprawdziłeś. Mi kiedyś gasł to wina była niefabrycznego alarmu, kolega mi go całkowicie wywalił i po 5 latach jazdy ani razu mi nie zgasł.
no właśnie ... alarmu nie mam :)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2016, 20:39 przez adask04, łącznie zmieniany 1 raz.

konradviking

#111 Post autor: konradviking »

Dokręcenie świec na pewno nie, gdyby któraś nie działała, to auto cały czas źle by chodziło, przerywało, szarpało itp.

Może to być problem z immobilizerem, ecu raczej nie zmienił swoich danych po regeneracji. Po za tym i przed regeneracją i po regeneracji jest sprawny bo w aucie nic się nie zmieniło.

adask04

#112 Post autor: adask04 »

Firma ElektroBip bo tam wysłałem ECU stwierdziła uwalony sterownik i nie naprawiała mojego tylko przysłali drugi po regeneracji jakiś wzmacniany.
Faktycznie objawy nadal są takie jakie były więc opcje są dwie:
1) Uszkodzone jest coś więcej czego póki co nie można zdiagnozować
2) Zrobili mnie w C*ujajaja ;/

Przy opcji nr 2 ten elektryk u którego robię teraz też mógł mnie naciągnąć ponieważ za pierwszym razem stwierdził przerwanie szyny CAN, a po jej wymianie problem też nie zniknął.

konradviking

#113 Post autor: konradviking »

Na logikę ani jedno ani drugie nie było zepsute, nie mogą wziąć pieniędzy za nic, więc za każdym razem stwierdzali że rozwiązali problem.

To prawdopodobnie jakaś pierdółka, jakiś kabelek, który raz styka raz nie, i robi Ciebie i elektryków w balona. Ciężko takie coś zdiagnozować...

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#114 Post autor: Janus »

adask04 pisze: Przy opcji nr 2 ten elektryk u którego robię teraz też mógł mnie naciągnąć ponieważ za pierwszym razem stwierdził przerwanie szyny CAN, a po jej wymianie problem też nie zniknął.
Przepraszam, a gdzie w Zośce A jest szyna CAN?? Bo moim zdaniem jedyna szyna CAN to jest przy radiu NCDR 1100/1500


EDIT
adask04 pisze:ale co ma sterownik skrzyni do gaśnięcia i tego że auto nie chce odpalać ? Biegi zmienia płynnie bez szarpnięć więc ze skrzynią chyba wszystko OK.
Czy jak nie chce odpalać to w ogóle kręci rozrusznik?

Sterownik skrzyni w Z18XE ma bardzo dużo do powiedzenia. W skrzyni masz czujniki kontroli momentu obrotowego wejściowego z silnika do skrzyni i wyjściowego na koła. Gdy jest zbyt duża różnica sterownik skrzyni próbuje to kompensować m.in. zmianą momentu obrotowego silnika. A podejrzewam że w Z18XE robi to przepustnicą. Wystarczy że sterownik skrzyni-silnika nie będą się "dogadywały" a może być różnie. Pisałem - spróbuj wyłączyć w ogóle sterownik skrzyni. Silnik powinen wejść w tryb awaryjny, jechać mułowato ALE JECHAĆ i ODPALAĆ. Jeżeli tak będzie, szukaj winy w sterowniku skrzyni
Ostatnio zmieniony 23 mar 2016, 16:17 przez Janus, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz

adask04

#115 Post autor: adask04 »

Jakto gdzie jest szyna CAN ? Ponoć cała komunikacja elektroniki jest po szynie CAN

Niestety test korka wypadł negatywnie - to chyba byłoby za proste.

Jutro na 8:00 zostawiam auto spowrotem...

jak zgaśnie to oczywiście rozrusznik kręci tylko gdy zgaśnie i :

po przełączeniu na zapłon kontrolka "check" świeci to auto odpali

po przełączeniu na zapłon kontrolka "check" mrugnie kilka razy bardzo szybko wtedy ni bata nie odpali ...
Ostatnio zmieniony 23 mar 2016, 00:38 przez adask04, łącznie zmieniany 1 raz.

konradviking

#116 Post autor: konradviking »

Miałem podobny przypadek w Astrze F, podczas wymiany żarówek na ledowe przepaliłem jedną ścieżkę w liczniku, i padł mi impulsator prędkości czy coś takiego. Auto gasło przy dojeżdżaniu do świateł, bo silnik nie mógł odczytać prędkości samochodu czy coś takiego.

A to było w starej Astrze z 92roku, wiec licznik w zafirze na pewno odpowiada za więcej funkcji, może powinieneś spróbować podmienić zegary?

Ewentualnie pamiętaj :D sąsiad :D dzwon :D OC :D Nowe Auto :D

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#117 Post autor: gRZENIU »

adask04 pisze:po przełączeniu na zapłon kontrolka "check" mrugnie kilka razy bardzo szybko wtedy ni bata nie odpali ...
No i tu jest odpowiedz ..,. Problem moim zdaniem jest z immobilaizerem. Brak komunikacji z ECU , ale dziwne ,że nie masz błędu.

Zrób test w ten sposób,że gdy kontrolka mrugnie kilka razy, nie wyłączaj zapłonu i odrazu podłącz pod kompa. Może pokaże konkretny błąd? Możesz mieć problem z samą pętlą która czasami nie odczytuje transpondera w kluczyku i dlatego auto gaśnie podczas jazdy i nie odpala...

A pętla jest od spodu stacyjki i wygląda tak :
Obrazek

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#118 Post autor: Janus »

konradviking pisze: A to było w starej Astrze z 92roku, wiec licznik w zafirze na pewno odpowiada za więcej funkcji, może powinieneś spróbować podmienić zegary?

Ewentualnie pamiętaj :D sąsiad :D dzwon :D OC :D Nowe Auto :D
Kolego dobrze kombinujesz ale to akurat nie licznik. W Astrze F bez ABS-u oraz w niektórych z ABS-em przed licznikiem był tzw impulsator (czujnik prędkości) i odpowiadał m.in. za hamowanie silnikiem, a dokładniej decydował o tym, kiedy je zakończyć.
W Astrze G i Zafirze A za impulsy prędkości odpowiada czujnik w lewym przednim kole gdy nie ma ABS-u (ew gdzieś po drodze jest wzmacniacz sygnału, lub w samym liczniku - widać go na schematach). Gdy jest ABS, to z modułu ABS wychodzi sygnał prędkości do ECU silnika, ESP, licznika, radia, komputera pokładowego, tempomatu itp itd.


EDIT
adask04 pisze:Jakto gdzie jest szyna CAN ? Ponoć cała komunikacja elektroniki jest po szynie CAN
Jakiej elektroniki?? Szyna CAN jest w Zafirze B i Vectra C i w nowszych modelach. Zresztą wielka mi szyna - 2 kable w ekranie. Tam gdzie jest CAN, tam komunikuje się ze sobą z jednej szyny więcej niż 2 moduły elektroniki. W Zafirze A jest to radio NCDR 1100/1500 które gada po CAN z wyświetlaczami GID/CID, zmieniarką płyt oraz modułami telefonu/GPS.
Innych CAN-ów nie znam...

Posty pisane w krótkich odstępach czasowych edytujemy i scalamy - GOTI
Ostatnio zmieniony 23 mar 2016, 16:18 przez Janus, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz

adask04

#119 Post autor: adask04 »

Dziś po raz kolejny odebrałem auto... Elektryk zadzwonił że auto już mu zdechło całkowicie i znów obstawił sterownik silnika i że będzie podmieniał...mówił że wcześniej jeszcze była uszkodzona kostka a jak ją zmienił to już na moim ECU chociaż i tak średnio wierzyłem w powodzenie to mówię ok.
Odebrałem oczywiście on przejeździł ze 20 km i było ok chciał mi oddać auto na święta.
Przejechałem 10 km i było ok po czym na parkingu ...zdechł...i już zwątpiłem... zadzwoniłem że znów mu oddaje. W drodze powrotnej na dystansie około 4 km zgasł 3 razy ;/;/;/ Po ostatnim nie chciał zapalić z 5 min ale w końcu odpaliłem i tak coś mnie naszło żeby zamiast na "D" włączyć na "3" i tak przejechałem kolejne 10 km i wszystko było cacy, dojechałem bez problemu.
Powiedziałem mu o tym ale powiedział że to zbieg okoliczności.

A Wy co sądzicie ? Czy może faktycznie być uszkodzony ten sterownik skrzyni ? Czy to może powodować że auto gaśnie i nie chce odpalać ? I że np na "D" jest walnięty i fiksuje a na "3" jest ok ? Czy faktycznie to zbieg okoliczności?

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#120 Post autor: Janus »

Odłącz skrzynię (raptem 1 albo 2 bezpieczniki) i pojeździj autem. Auto będzie normalnie zmieniało biegi, tylko mniej płynnie. Jeżeli nie będzie gasło, to będziesz miał odpowiedź
adask04 pisze: A Wy co sądzicie ? Czy może faktycznie być uszkodzony ten sterownik skrzyni ? Czy to może powodować że auto gaśnie i nie chce odpalać ? I że np na "D" jest walnięty i fiksuje a na "3" jest ok ? Czy faktycznie to zbieg okoliczności?
Nie, to tak nie działa jak piszesz.
"3" oznacza że skrzynia ma pozwolenie na zapięcie maks 3 biegu, "2" maks 2 biegu. "D" czyli "Drive" oznacza jazdę do przodu z pełną paletą 4 biegów.
Ale przy skrzyni jest coś takiego jak selektor. Przestawiając drążek biegów poza tym, że zmieniasz mechanicznie tryb pracy skrzyni, to jeszcze specjalny przełącznik obrotowy (zwany potocznie selektorem) zadaje do sterownika skrzyni informacje o położeniu dźwigni i żądanym biegu. Te informacje wykorzystuje do sterowania elektrozaworami modulacji ciśnienia oleju, które pozwalają na praktycznie niewyczuwalne zmiany biegów.
Poza tym masz jeszcze funkcję "śniezynki" (ruszanie zimą z 3-biegu) oraz program sport - kiedy to skrzynia opóźnia moment zmiany biegów. Te funkcje działają tylko w oparciu o sterownik elektroniczny skrzyni.
Jeżeli styki w selektorze są brudne, zaśniedziałe - może to powodować stany nieustalone w sterowniku i różne dziwne błędy (ale to sterownik skrzyni powinien je zgłaszać!). Selektory się regeneruje (rozbiera, czyści, konserwuje specjalnym smarem). Duże tematów n/t znajdziesz na Vectraklub w dziale Vectra A i B - bo to są praktycznie takie same skrzynie (japoński Aisin)

Poza tym selektor zawiera 2 oddzielne, niezależne od sterownika skrzyni obwody:
1. Po wrzuceniu "R" (Rear) - jazda do tyłu - załącza światła cofania
2. Ma styk kontrolny który pozwala na włączenie rozrusznika tylko kiedy skrzynia jest w pozycji "N" (Neutral) lub "P" (Parking)

Po odłączeniu sterownika skrzyni bezpiecznikami skrzynia zachowuje się jak mechaniczno-hydrauliczne urządzenie. Zmienia biegi mocniej szarpiąc przy zmianie. Światła cofania oraz zabezpieczenie rozruchu przy N lub P działają normalnie.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2016, 13:46 przez Janus, łącznie zmieniany 2 razy.
Janusz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”