[B] - Wojti- 2,0T OPC 241 KM- 2006

Moderatorzy: Tunio999, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#1141 Post autor: Sumik »

ryba1 pisze:MAP Sensor seryjnie jest przy icku
Tak, ale tylko w LET i LER jest przy icku. W LEH fabrycznie jest wkręcony w plastikową złączkę gumowych przewodów dolotu na wysokości akumulatora. Wojti, Ty ( tak jak ja ) masz przerobiony dolot. Poszukaj na rurze dolotowej gdzies na wysokości od aku do przepustnicy, prawdopodobnie przed wygięciem rury. Tam powinna być przyspawana taka prostokątna podstawka w którą wkręcony jest czujnik. Tam znajduje się czujnik ciśnienia doładowania.
bula86 pisze:Tam rzeczywiście jest czujnik ciśnienia, ale na pewno nie można go nazwać MAP sensorem :)
Można go nazwać a nawet trzeba. MAP czyli z ang. Monifold Absolute Presure (ciśnienie absolutne w kolektorze dolotowym)
Na przepływomierz mówi się MAF, F od Flow - przepływ

Dla przykładu jak byś chciał zamontować EMU to możesz wybrać opcję z MAF lub MAP.
bula86 pisze:Poza tym czujnik ciśnienia atmosferycznego (jest w ogóle w tym silniku takie coś?) nijak się ma do czujnika ciśnienia w dolocie/kolektorze.
I tak i nie. Czujnik mierzy ciśnienie. Czyli to co nas otacza też. Jak podepniesz Coma to pokazuje ciśnienie atmosferyczne a do tego podczas obciążenia dodatkowe. Dlatego pod obciążeniem pokazuje np. u mnie 2.2 bara. Gdyby tak było naprawdę to zerwało by mi głowicę a korby z tłokami powbijały by się w miskę :P

Jeżeli to faktycznie jakiś czujnik który mierzy ciśnienie atmosferyczne to tak jak piszesz raczej nie powinien się on znajdować w dolocie. Ale czy taki jest ?? :>

Przejrzałem katalog IC. Jest tam wzmianka że są 2 czujniki :>
Jeden z nich to czujnik doładowania. O tym jest wspomniane na początku. Posiada on 4 piny:
Obrazek
Dodatkowo jest czujnik podciśnienia w kolektorze lub adaptacji wysokościowej. Posiada 3 piny:
Obrazek
Ale szczerze takiego czujnika u siebie nie widziałem a przejrzałym chyba cały silnik.
Wojti, zobacz ile ta kostka ma pinów i będziesz wiedział co to za czujnik. lbo njlepiej zrób zdjęcie to postram się ustalić co to jest.
Jak się okaże że to ten 4 pinowy to miejsce masz wskazane. Jak to ten drugi to przejże swój kolektor jeszcze raz pod kątem tego 2 czujnika i postaram się pomóc.
Może się okazać że w tym sportowym krótkim kolektorze nie przewidzieli miejsca na taki czujniki o może BRK zamontowało go poza kolektorem. Jak piszesz że wyskoczył błąd czujnika ciśnienia atmosferycznego to raczej nie powinien on być zamontowany w kolektorze bo tam często ciśnienia się zmieniają i pokazywałby błedne dane. Zobacz ile ma pinów i będziemy szukali :) :piwo:
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2016, 12:39 przez Sumik, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
ryba1
Zafiromaniak
Posty: 1980
Rejestracja: 09 lip 2017, 12:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: CGD/SB
Auto: Zafira B 381KM/507NM
Model: OPC
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#1142 Post autor: ryba1 »

Sumik pisze:W LEH fabrycznie jest wkręcony w plastikową złączkę
w sumie racja ale to też nie kolektor
Sumik pisze:masz przerobiony dolot. Poszukaj na rurze dolotowej gdzies na wysokości od aku do przepustnicy
jest zaznaczony strzałką na foto u @Wojtiego
Obrazek
Sumik pisze:Dodatkowo jest czujnik podciśnienia w kolektorze lub adaptacji wysokościowej. Posiada 3 piny:

Ale szczerze takiego czujnika u siebie nie widziałem a przejrzałym chyba cały silnik.
jest pod wtyczką od cewki zaznaczone strzałką i też nie w kolektorze

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2016, 13:53 przez ryba1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#1143 Post autor: Sumik »

ryba1 pisze:jest pod wtyczką od cewki zaznaczone strzałką i też nie w kolektorze
To raczej nie to. Zobacz na zdjęcie powyżej. Ewidentnie widać że 3 pinowy czujnik posiada oring uszczelniający i nadaje się do zamontowania w jakimś elemencie gdzie występuje ciśnienie/podciśnienie :>
No chyba że te czujniki występowały w 2 wersjach.

Awatar użytkownika
KIT GTO
Mieszkaniec
Posty: 412
Rejestracja: 10 cze 2011, 21:57
Lokalizacja: lbn
Model:

#1144 Post autor: KIT GTO »

na pewno chodzi o czujnik ciśnienia atmosferycznego a może o czujnik jakości powietrza ;)
jaki błąd wyskoczył ?
najlepiej jak byś zapodał zdjęcie

Awatar użytkownika
ryba1
Zafiromaniak
Posty: 1980
Rejestracja: 09 lip 2017, 12:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: CGD/SB
Auto: Zafira B 381KM/507NM
Model: OPC
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#1145 Post autor: ryba1 »

Sumik pisze:Może się okazać że w tym sportowym krótkim kolektorze nie przewidzieli miejsca na taki czujniki o może BRK zamontowało go poza kolektorem
nie ma takiej opcji
Sumik pisze:To raczej nie to
chyba faktycznie(szukanie na szybko w pracy,teraz na spokojnie).ale to czujnik ciśnienia ale z corsy D opc

http://www.iparts.pl/czesc/czujnik-cisn ... 22160.html
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2016, 17:55 przez ryba1, łącznie zmieniany 1 raz.

bula86

#1146 Post autor: bula86 »

Sumik pisze:Można go nazwać a nawet trzeba. MAP czyli z ang. Monifold Absolute Presure (ciśnienie absolutne w kolektorze dolotowym)
Dokładnie, więc ten czujnik przy ICku to na pewno nie jest MAP Sensor :) Co najwyżej można go nazwać czujnikiem doładowania, bo podciśnienia to on nie pokaże.
Sumik pisze:Dlatego pod obciążeniem pokazuje np. u mnie 2.2 bara. Gdyby tak było naprawdę to zerwało by mi głowicę a korby z tłokami powbijały by się w miskę
Bo MAP sensor pokazuje ciśnienie bezwzględne, odejmij od tego 1 bara atmosfery i masz 1.2 bara boostu.
Sumik pisze:Dodatkowo jest czujnik podciśnienia w kolektorze
To jest właśnie map sensor, tylko akurat w waszym przypadku oprócz podciśnienia pokazuje też nadciśnienie :) Generalnie pokazuje ciśnienie w kolektorze.

Awatar użytkownika
doktor
Mieszkaniec
Posty: 298
Rejestracja: 25 maja 2014, 12:20
Imię: Sebek
Lokalizacja: Rotterdam
Auto: Astra H OPC 'Burg
Model: AH
Oznaczenie silnika: z20leh

#1147 Post autor: doktor »

panowie cala rodzina z20lex ma zarowno map sensor i baro-sensor
czyli czujnik cisnienia doladowania oraz czujnik cisnienia atmosferycznego

mapsensor wiadomo.. musi byc na dolocie
Barosensor moze byc gdziekolwiek nie ma znaczenia... bierze on cisnienie z atmosfery zeby wiedzial jak korygowac doladowanie dla MAPsensora.. prosciej juz sie chyba tego nie da wyjasnic :P

BaroSensor ma taka gumowa rurke i po prostu najepiej jak ona patrzy w DÓŁ zeby syf tam i woda sie nie zbierala ;)
Fabrycznie byl zamontowany za silnikiem pod kolektorem.. tzn na takiej blaszce co trzyma ECU:)

prosty przyklad.. cisnienie ziemskie ma ok 1 bara... ale wacha sie miedzy 0.9-1.1 i po to jest ten czujnik zeby korygowal doladowanie wzgledem cisnienia atmosferycznego :)
bo jesli cisnienie atmosferyczne by wzroslo o dajmy 0.5 bara to turbo analogicznie musi ladowac 0.5 bara mniej :)

a Wojti jakis konkretny blad masz od tego BaroSensora ?? bo LEH ma ta przypadlosc ze z fabryki wychodzil bubel i mozliwe ze fabrycznie ci wlozyli zly.

pozdro :P
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2016, 19:58 przez doktor, łącznie zmieniany 3 razy.
Zafira A OPC - EDS ST1
Astra H OPC Nurburgring Edition
Vectra C Turbo GTS
Astra G Kombiak 1.8

Awatar użytkownika
tomekx9
Mieszkaniec
Posty: 342
Rejestracja: 23 gru 2014, 13:00
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Biała Rawska
Auto: Zafira OPC
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#1148 Post autor: tomekx9 »

Pięknie wyjaśnione :)

Awatar użytkownika
ryba1
Zafiromaniak
Posty: 1980
Rejestracja: 09 lip 2017, 12:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: CGD/SB
Auto: Zafira B 381KM/507NM
Model: OPC
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#1149 Post autor: ryba1 »

doktor pisze:Fabrycznie byl zamontowany za silnikiem pod kolektorem.. tzn na takiej blaszce co trzyma ECU:)
czyli to co strzałką zaznaczyłem na foto

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#1150 Post autor: Wojti »

Bardzo dziękuje Wam za pomoc sam juz jie wiem co jest grane mechanik juz drugi dzień walczy śmigał nawet dwa razy do znajomego elektryka w serwisie opla :cry: oba czujniki wymienione na nowe od ciśnienia w dolocie i tego ciśnienia atmosferycznego i dalej błąd wywala ,pozostaje tylko czujnik ciśnienia doładowanie turbiny (nie wiem czy tak to się nazywa ) taki na dwa piny n 75 ale dziwne bo dwa miesiące temu był wymieniany na nowy przy strojeniu auta..Jutro kolejny dzień męki ....a w sobotę zlot...
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

Awatar użytkownika
ryba1
Zafiromaniak
Posty: 1980
Rejestracja: 09 lip 2017, 12:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: CGD/SB
Auto: Zafira B 381KM/507NM
Model: OPC
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#1151 Post autor: ryba1 »

Wojti pisze:dalej błąd wywala
jaki?

Awatar użytkownika
doktor
Mieszkaniec
Posty: 298
Rejestracja: 25 maja 2014, 12:20
Imię: Sebek
Lokalizacja: Rotterdam
Auto: Astra H OPC 'Burg
Model: AH
Oznaczenie silnika: z20leh

#1152 Post autor: doktor »

podaj blad
i podaj mi numer barosensora tego z wężykiem , bo sa 2 rodzaje i jeden powoduje bląd
Zafira A OPC - EDS ST1
Astra H OPC Nurburgring Edition
Vectra C Turbo GTS
Astra G Kombiak 1.8

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#1153 Post autor: Wojti »

Hm takich danych nie mam ...rozmawiałem tylko z mechanikiem może rano zadzwonię to mi poda :( ten co był wymieniany w BRK to nr 7.01024.00
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

Awatar użytkownika
doktor
Mieszkaniec
Posty: 298
Rejestracja: 25 maja 2014, 12:20
Imię: Sebek
Lokalizacja: Rotterdam
Auto: Astra H OPC 'Burg
Model: AH
Oznaczenie silnika: z20leh

#1154 Post autor: doktor »

ten numer to zawor sterujacy turbo, tzw BCS, N75 itp
Zafira A OPC - EDS ST1
Astra H OPC Nurburgring Edition
Vectra C Turbo GTS
Astra G Kombiak 1.8

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#1155 Post autor: Wojti »

Udało się :piwo: wymieniony map sensor dolotu na drugi (pierwszy był wadliwy :shock: )Zafirka naprawiona umyta i gotowa do zlotu
Obrazek
Obrazek
Jutro rano o 6,00 start i śmigamy na
https://www.facebook.com/events/9511204 ... 7752459452
Będziemy godnie reprezentować miłośników Zafirek :piwo:
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira B”