[A] [B] [C] Jaki olej do diesla/benzyny ?

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#601 Post autor: tomek evo »

Pochwal się co wybrałeś :)

Awatar użytkownika
zdzichop
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2016, 16:54
Imię: zdzich
Lokalizacja: Podkarpacie
Auto: zafira b
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ

#602 Post autor: zdzichop »

Dla tych wszystkich, którzy mają dylemat: GM Dexos2 czy inny?
Użytkowałem AH 1,7 Isuzu do 210 tys. km i tylko na GM. Wymiana raz w roku, najczęściej po 10 -12 tys km, bo tyle przejeżdżałem. Silnik suchy i nie brał oleju.
Teraz zamierzam w ZB 17DTJ wymienić na taki sam. Po pierwsze nie mam pojęcia co w Belgii było lane(podejrzewam że też GM), po drugie mam dobre doświadczenia z tym olejem. Najważniejsze, żeby regularnie wymieniać, wtedy unikniemy kłopotów.
P.S to mój pierwszy post - nie bijcie! Wszystkiego dobrego w 2017
Dopóki Walczysz, Jesteś Zwycięzcą

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#603 Post autor: SD72 »

Wiecie co... tak napisze cos w tym temacie na koniec tego starego roku 2016...Oczywiscie bedzie to takie nie profesjonale i mozliwe ze juz bylo na Naszym forum lub czytaliscie na innych stronach internetowych....


Olej 5W30 bo taki stosuje ....


Wczesniej zawsze stosowalem firmowy oplowski ......

Od chyba trzech wymiam (lat) kupuje LM


I polecam bo jest wielka roznica nie tylko finansowa bo nie o to chodzi :D


Zobaczcie prostym sposobem jak wyglada lepkosc oleju w prosty sposob i wyciagnijcie wnioski jak Wasz olej sie sprawdza w Waszym silniku :idea:



- Wyciagamy "bagnet" do pomiaru poziomu oleju silnikowego

- Palec wskazujacy i kciuk "maczamy" w oleju na tym precie

- Sklejamy oba palce i pomalu rozlaczamy obserwujac dokladnie szczeline niedzy nimi

Najlepie przetestowac na oleju jaki zakupimy przed dolaniem i ponownie sprawdzic po przejechaniu nawet 3000 km


Dobry olej przy odklejaniu naszych palcow powinie utrzymac leppkosc niedzy nimi w granicach min. 2- 3 minimetrow :!:


Zobaczcie jak to wyglada u Was zawsze jak sprawdzacie poziom oleju ;)


I pamietajcie ze OLEJ SILNIKOWY to nie OLIWA ;)




:uklon:
Ostatnio zmieniony 30 gru 2016, 19:09 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.

Skasowany użytkownik 16406

#604 Post autor: Skasowany użytkownik 16406 »

No to koledzy jak olej polecacie do diesla 10w40 Castrol Magnatec czy edge czy gtx znacie różnice między nimi oprócz ceny? pozdara :P wiam

Awatar użytkownika
basti_seba
Mieszkaniec
Posty: 426
Rejestracja: 10 paź 2013, 18:11
Imię: Seb
Lokalizacja: SRB
Auto: ZC 1.4T Enjoy
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NEL
Gender:

#605 Post autor: basti_seba »

zdzichop pisze:Dla tych wszystkich, którzy mają dylemat: GM Dexos2 czy inny?
Użytkowałem AH 1,7 Isuzu do 210 tys. km i tylko na GM. Wymiana raz w roku, najczęściej po 10 -12 tys km, bo tyle przejeżdżałem. Silnik suchy i nie brał oleju.
Teraz zamierzam w ZB 17DTJ wymienić na taki sam. Po pierwsze nie mam pojęcia co w Belgii było lane(podejrzewam że też GM), po drugie mam dobre doświadczenia z tym olejem. Najważniejsze, żeby regularnie wymieniać, wtedy unikniemy kłopotów.
P.S to mój pierwszy post - nie bijcie! Wszystkiego dobrego w 2017
To się tego trzymaj, jeżeli masz dobre doświadczenie.

Ja wymieniam też po 10 tys. kilometrów, czyli 2 razy do roku, ale leję olej z wyższej półki z dodatkami bo mam silnik po chiptuningu i to jest moje większe dbanie o niego.

Awatar użytkownika
ryba1
Zafiromaniak
Posty: 1980
Rejestracja: 09 lip 2017, 12:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: CGD/SB
Auto: Zafira B 381KM/507NM
Model: OPC
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#606 Post autor: ryba1 »

smerw4 pisze:No to koledzy jak olej polecacie do diesla 10w40 Castrol Magnatec czy edge czy gtx
żaden z nich

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#607 Post autor: Wojti »

Ja z castrolem mam złe doświadczenia :lol: Szybko robił się przepalony :shock: Teraz używam olei millers koszt trochę większy ale o silnik trzeba bardzo dbać :piwo:
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#608 Post autor: Mawerix »

smerw4 pisze: Castrol Magnatec czy edge
Tego oleju nie chce nawet widzieć, mam bardzo dobre zdanie o ValVoline MaxLife, przetestowałem jak znajomi na różnych silnikach i każdy powtarza że jakby silnik ciszej i łagodniej pracował. Ostatnio spróbowałem Motula bo nie było akurat MaxLifa.

wesolys
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2010, 15:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Włocławek
Auto: Zafira Tourer
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#609 Post autor: wesolys »

witam w Nowym Roku a co sądzicie o specol gold z parametrów wynika że lepszy od gm i cena też dobra produkt polski czy jeżdzi ktoś na tym oleju i może się wypowiedzieć

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#610 Post autor: tomek evo »

O Specolu Gold już pisałem. Bardzo dobry olej na w pełni syntetycznej bazie. Sprzedaje tego masę i jeszcze NIKT nie narzekał a WSZYSTKIE opinie są pozytywne albo nawet entuzjastyczne. Z mojego doświadczenia nie gorszy niż Motulx-cess 5w40, który jest 2x droższy. Do GM dexos 2 bym nawet nie porównywał 8)

Undertaker

#611 Post autor: Undertaker »

Hejka.
Posiadam książkę serwisową z zagranicy i są tam wpisy o wymianach oleju silnikowego. Każdy wpis to olej 5W30 oczywiście bez info o producencie. Mam tylko jednen wpis zrobiony w Polsce z opisem 10W40 także bez opisu co to za olej. Czyli za granicą był syntetyk a u nas w kraju wlali półsyntetyk i to pewnie nie ddykowany do DPFa. Chciałbym wymienić pierwszy raz olej po zakupie tego auta. Co mam wlać? Poradźcie proszę co mam kupić. Według VIN jest w nim DPF.
Nie mogę znaleźć półsyntetyku do DPFa a przejście z pół na syntetyk nie zalecane. Cholera co robić...

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#612 Post autor: Zdenek2007 »

Ile najechane od ostatniej wymiany feralnego oleju? Ja bym zaryzykował i wlał 5W30 syntetyk ale raczej nie GM Dexos 2 bo ten olej bardzo wypłukuje osady i zanieczyszczenia co w przypadku silnika w nie najlepszej kondycji może zaszkodzić. :)

grzes
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 25 sie 2015, 21:22
Lokalizacja: Rzeszów
Model:

#613 Post autor: grzes »

Undertaker pisze:przejście z pół na syntetyk nie zalecane
Tego akurat to się nie bój. To jest mit. W starym aucie zalewałem 5w-30 przez 130t km. Potem zalewałem 10w-30 przez 30t km. i pojawiły się stuki w głowicy. Przeszedłem z powrotem na 5w-30 i się uspokoiło. Podstawa to to, aby lać olej zalecany przez producenta. Sprawdź sobie to i wtedy zadecydujesz.

Undertaker

#614 Post autor: Undertaker »

Ile najechane? 25 tyś. Dzięki za odpowiedzi.

To_mek
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 03 lip 2016, 22:32
Imię: Tomek
Lokalizacja: Białystok
Auto: Opel Zafira A 1,8 16V Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#615 Post autor: To_mek »

Witam,
po zakupie Zośki zalałem ją olejem GM 5w30 przy przebiegu 197 tys. (była promocja w ASO) Przez 8 tys. dolałem jakiś litr. Po dzisiejszej nocy (- 20 stopni) zerknąłem do butli z olejem na dolewki a tam piękny, gęsty kisiel :), ciekawe jak to wyglądało w silniku. Teraz pytanie, czym zalać z18xe żeby nie zbankrutować a cieszyć się bezproblemową jazdą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”