Regeneracja kolektora dolotowego / klap wirowych

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Macius_1978
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2016, 11:49
Imię: Piotr
Lokalizacja: Knurów
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#31 Post autor: Macius_1978 »

Witam, jakiś tydzień temu mój zaprzyjaźniony mechanik usunął mi te nieszczęsne klapy i zaślepił kolektor zaślepkami z tej aukcji ( LINK: allegro.pl/zaslepki-kolektora-opel-fiat-saab-1-9-cdti-jtd-tid-i5496289249.html ) jak by ktoś potrzebował to ważne aby przed zakupem zaślepek sprawdzić nr naszego kolektora by nie kupić za dużych lub za małych zaślepek. Przed całą operacją silnik na niskich obrotach dość głośno pracował i nie zbierał się tak jak powinien (po zdjęciu kolektora okazało się że dwie klapy wogóle nie pracowały i oczywiście po uszczelnieniu praktycznie już nie było śladu) . W tej chwili wszystko wróciło do normy jest ciszej no i zbiera się o dużo lepiej. Warto przy okazji zdjęcia kolektora przeczyścić przepustnicę bo marasu w niej jest dość sporo. Cała operacja trwała 2 popołudnia ze względu na czyszczenie kolektora i masę rozbierania (trzeba rozpiąć rozrząd aby zdjąć pompę , która blokuje możliwość zdjęcia kolektora) koszt robocizny to 300 złotych.

Tu filmik jak to wyglądało po zdjęciu kolektora:

https://www.youtube.com/embed/e6Pf_FHdgyA

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#32 Post autor: rafant4011 »


mlody17
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 29 cze 2009, 13:22
Imię: Michał
Lokalizacja: Okolice Dzierżoniowa
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#33 Post autor: mlody17 »

Witam. Panowie przymierzam się do usunięcia ustrojstwa jakim są klapy wirowe. Mam dwie firmy na oku tylko teraz za bardzo nie wiem której firmie zaufać może ktoś z Was już robił klapki i podzieli się opiniami kto zrobi to lepiej.
Pierwsza firmą jest z Wrocławia oto link do ich strony http://www.kolektorycdti.pl koszt 650 zł.
Druga firma z Walbrzucha "TuneForce" link do strony http://www.dpfserwis.pl koszt 900 zł.
I teraz pytanie do Was kto zrobi to lepiej może macie już jakieś opinie na temat danych firm?

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#34 Post autor: Flora »

jabolkg trochę wtopił z regeneracją. Zdaje się, że jest to jedynie oferta dotycząca wymiany kolektora, a nastawnik pozostaje podłączony, tyle że niczym nie steruje. Jeżeli z jakiegoś powodu padnie nastawnik to pojawi się dodatkowy koszt wyrzucenia go z oprogramowania silnika.

W TuneForce usuwałem moje klapy i mogę spokojnie polecić, przy czym ja robiłem to w Poznaniu.

mlody17
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 29 cze 2009, 13:22
Imię: Michał
Lokalizacja: Okolice Dzierżoniowa
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#35 Post autor: mlody17 »

No to chyba jednak oddam autko do tuneforce koszta większą ale może będzie warto

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#36 Post autor: czarekcw »

Napiszę tak- kupiłem kolektor po wywaleniu klap i zaślepieniu dziur (miejsca nagwintowane i wkręcone śrubki+klej, sam kolektor ładnie wypiaskowany) od tej firmy http://www.cartronic.biz/ za 325zł (w tym nowa uszczelka), 100zł mi zwróci jak odeślę swój stary kolektor. I uważam że nagwintowanie miejsc, gdzie były klapy są lepszym rozwiązaniem niż ładowanie na wcisk zaślepek.

Zadzwoń do jednych i drugich i się zapytaj jaką metodą zaślepiają dziury po klapach.

mlody17
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 29 cze 2009, 13:22
Imię: Michał
Lokalizacja: Okolice Dzierżoniowa
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#37 Post autor: mlody17 »

Tylko ze niestety ja nie mam warunków żeby samemu wymienić kolektor. Zrobię tak jak mówisz zadzwonię do jednych i drugich i dowiem się co i jak.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2017, 21:08 przez mlody17, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#38 Post autor: Flora »

Jeżeli ma się możliwości samodzielnie wymienić kolektor to najlepiej kupić używany od Alfy, gdzie fabrycznie nie ma klap.

mlody17
Bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 29 cze 2009, 13:22
Imię: Michał
Lokalizacja: Okolice Dzierżoniowa
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#39 Post autor: mlody17 »

U mnie jeden z lokalnych mechaników powiedział ze żeby wyjąć kolektor to trzeba rozpinać rozrząd a z tego co gadałem z chłopakami z jednej i drugiej firmy to oni rozrządu w nawet nie ruszają. .. To powiedz dlaczego Ci fachowcy nie zakładają kolektorów od Alfy tylko nasze przerabiają?
Ostatnio zmieniony 05 maja 2017, 21:16 przez mlody17, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#40 Post autor: czarekcw »

Flora pisze:najlepiej kupić używany od Alfy, gdzie fabrycznie nie ma klap
Ale kup odpowiedni jak nie wiesz dokładnie jak ori Opla wygląda (bo nie miałem przed sobą). Ja nie wiedziałem i zrobiłem tak jak zrobiłem. W tej kwestii nie pomogę, może Ty pomożesz dając linki.
mlody17 pisze:Tylko ze niestety ja nie mam warunków żeby samemu wymienić kolektor.
Też nie mam i z tym udaję się do dobrego mechanika ;) . A że nie bawi się w regeneracje to sam kupiłem.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2017, 21:23 przez czarekcw, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#41 Post autor: Flora »

mlody17 pisze:U mnie jeden z lokalnych mechaników powiedział ze żeby wyjąć kolektor to trzeba rozpinać rozrząd a z tego co gadałem z chłopakami z jednej i drugiej firmy to oni rozrządu w nawet nie ruszają. ..
Z tego co pamiętam zdjęcie rozrządu znacznie ułatwia pracę i dojście do wszystkich elementów, a bez zdejmowania trzeba się więcej nagimnastykować.
mlody17 pisze:To powiedz dlaczego Ci fachowcy nie zakładają kolektorów od Alfy tylko nasze przerabiają?
Ponieważ albo pracują na Twoim albo wkładają gotowy i Twój biorą w rozliczeniu. Skoro dostają kolektory po klapach wirowych to sensowne wydaje się ich zagospodarowanie.

Samo zaślepienie kolektora dla "fachowca" to drobnostka, ale w "domowych warunkach" prościej jest zdobyć kolektor od Alfy niż próbować bawić się migomatem czy nawet gwintować otwory pod zaślepki.

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#42 Post autor: czarekcw »

Flora, ale czemu nie podałeś linka do kolektorów bez klap? Też chciałbym je widzieć na fotkach.

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#43 Post autor: Kocur »

Szanowni Koledzy i Koleżanki

Niestety dopadło to i mnie. Diagnosta, który oglądał ten kolektor twierdzi, że jedna z klapek jest już naderwana i istnieje zwiększone ryzyko urwania się i wpadnięcia do silnika. Poza tym - zaczął pojawiać się błąd związany z przedmuchem na klapkach.
Oczywiście jestem świadom tego, że kolektor powinienem albo wymienić, albo zaślepić. I taki mam zamiar. Rzecz w tym, że chciałbym jednak tę naprawę przełożyć na następny miesiąc ze względu na cięższą sytuację z finansami w obecnym (ZA poszła na wymianę dwumasy). Ale boję się tego, że w końcu któraś z klapek się urwie i wtedy będę miał jeszcze większe koszta.

Na którymś z forum przeczytałem, że klapki da się czasowo zablokować poprzez unieruchomienie silikonem oraz zdjęcie listwy, za pośrednictwem której sterowane są z nastawnika. Zatem moje pytanie do Was - czy ta metoda "wujka drucika" ma szansę przez ten miesiąc oddalić niebezpieczeństwo urwania się klapki ?
Jeśli tak, to mógłbym poprosić o poinstruowanie, w jaki sposób powinienem to wykonać (np. w jakiej pozycji powinny być ustawione klapki podczas klejenia ich silikonem itd.) ?
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#44 Post autor: Flora »

Jeżeli zamierzasz w ciągu miesiąca "naprawić" klapy to nie ma sensu babrać się z silikonem. Żeby klapka się urwała musi być już mocno zmęczona, a wtedy nie pomoże jej unieruchomienie silikonem. W skrajnym przypadku napchasz silikonu do silnika.

Jeżeli diagnosta widział naderwaną klapkę to mógł ją już do końca urwać :>

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#45 Post autor: Kocur »

Flora pisze:Jeżeli zamierzasz w ciągu miesiąca "naprawić" klapy to nie ma sensu babrać się z silikonem. Żeby klapka się urwała musi być już mocno zmęczona, a wtedy nie pomoże jej unieruchomienie silikonem. W skrajnym przypadku napchasz silikonu do silnika.

Jeżeli diagnosta widział naderwaną klapkę to mógł ją już do końca urwać :>


Rzecz niestety w tym, że jeśli chodzi o to rozwiązanie, to jestem kompletnym dyletantem (ZA tego nie miała) i wiem tylko to, co przeczytałem - że ta listwa porusza klapkami, które mają "dzyndzle", na których ona jest wpięta.

A diagnosta jak to diagnosta - nie pali się oczywiście do pracy, która mogłaby mu przynieść choćby tylko 2 minuty pracy ponad czas, za który mu zapłacono.

Co do unieruchomienia - to myślałem o zdjęciu listwy i unieruchomieniu tych klapek w jakiś sposób w pozycji otwartej lub zamkniętej. Ale niestety nie wiem, w jakiej byłoby najlepiej.
Klejenie ich silikonem Flora mi już odradził. Zatem czy istnieje jakiś inny sposób zablokowania ich ?

Edit:

Okazuje się, że spadła listwa. Klapki są zablokowane przez nagar. Póki co, nie grozi raczej urwanie klapki z tego, co mówił mechanik. Zamierzam więc przez miesiąc jeździć na zablokowanych, a później wymienić kolektor na już zaślepiony
Ostatnio zmieniony 01 cze 2017, 22:09 przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”