Regeneracja kolektora dolotowego / klap wirowych

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#46 Post autor: czarekcw »

Flora pisze: najlepiej kupić używany od Alfy, gdzie fabrycznie nie ma klap.
Szukałem i nic nie znalazłem na ten temat. Przeczytałem połowę tego tematu- w AR 159 ludzie zaślepiają kolektor (przedlift) lub wymieniają i zaślepiają (polift) bo jest plastikowy.
http://www.forum.alfaholicy.org/159_bre ... o-143.html
Ostatnio zmieniony 02 cze 2017, 07:00 przez czarekcw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#47 Post autor: Kocur »

czarekcw pisze:
Flora pisze: najlepiej kupić używany od Alfy, gdzie fabrycznie nie ma klap.
Szukałem i nic nie znalazłem na ten temat. Przeczytałem połowę tego tematu- w AR 159 ludzie zaślepiają kolektor (przedlift) lub wymieniają i zaślepiają (polift) bo jest plastikowy.
http://www.forum.alfaholicy.org/159_bre ... o-143.html
Dzięki za pomoc, chłopaki :) Po prostu zrobię tak, jak radzicie - póki co nic nie ruszam tam (bo i tak listwa spadła), a w następnym miesiącu wymiana kolektora na ten od Alfy bez klapek, wyprogramowanie EGR i na tym problem klapek powinien się właściwie zakończyć :)
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#48 Post autor: czarekcw »

Hellcatvulgaris pisze:a w następnym miesiącu wymiana kolektora na ten od Alfy bez klapek
Ale poczytaj temat- tam nikt nie wspomina o takim kolektorze. W innym temacie na forum Alfy coś piszą o modelu 156 ale to jest błądzenie- niby coś jest ale szczegółów brak. Kiedyś przeglądałem też inne fora i nikt nic nie pisał o kolektorze z Alfy, która seryjnie nie miała klap.

Na poprzedniej stronie podałem linka skąd brałem kolektor po regeneracji- fachowa robota godna polecenia.

Dam88

#49 Post autor: Dam88 »

Ja jestem świeżo po wyrzuceniu klap wirowych.
Koszta to 550 PLN za robociznę mechanika + zaślepienie kolektora oraz 400 PLN za wyprogramowanie tego ustrojstwa z mapy silnika.

Dzień po odebraniu auta znalazłem kolesia, który sprzedaje zaślepione gotowe do montażu kolektory za 250PLN. Po montażu kolektora od niego nie ma potrzeby wgrywania nowej mapy silnika, należy tylko zostawić cały mechanizm sterujący, tam aby to "cięgno" ktore porusza klapami działało luźno. Twierdzi, że zrobił już kilkanaście takich silników i wszystko śmiga.

Aczkolwiek u mnie po wymianie i nowej mapie silnika autko stało się żwawsze i bardziej czuć kiedy turbo zaczyna dmuchać.

Awatar użytkownika
danielp
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 25 maja 2017, 13:17
Imię: Daniel
Lokalizacja: RMI---->KTA
Auto: Citroen
Model: DS4
Oznaczenie silnika: RHD
Gender:
Kontakt:

#50 Post autor: danielp »

Dam88 pisze:Aczkolwiek u mnie po wymianie i nowej mapie silnika autko stało się żwawsze i bardziej czuć kiedy turbo zaczyna dmuchać.
bo tak się to powinno robic i dlatego to działa jak ma dzialac
Dam88 pisze: należy tylko zostawić cały mechanizm sterujący, tam aby to "cięgno" ktore porusza klapami działało luźno. Twierdzi, że zrobił już kilkanaście takich silników i wszystko śmiga
ten koles nie jezdzil w zyciu poprawnie dzialajacym CDTI i zapomnial ze nad przepływem powietrza caly czas czuwa przepływomierz i nie wolno go CYGANIĆ bo jest bardzo madrym urządzeniem.
Kiedys jak będę miał czas może to pokaze wam jak CDTI rysuje kreski na hamowni po wylaczeniu klap i bez wylaczenia,zapewniam ze wiele osob zmieni zdanie odnośnie obrobki softu.
Dam88 pisze: zaślepione gotowe do montażu kolektory za 250PLN
u mnie sa po 199
Ostatnio zmieniony 03 cze 2017, 09:38 przez danielp, łącznie zmieniany 1 raz.

Dam88

#51 Post autor: Dam88 »

danielp pisze:
Dam88 pisze:Aczkolwiek u mnie po wymianie i nowej mapie silnika autko stało się żwawsze i bardziej czuć kiedy turbo zaczyna dmuchać.
bo tak się to powinno robic i dlatego to działa jak ma dzialac
Wszystko za sprawą forum :) Gdybym nie poczytał zrobiłbym pewnie po taniości i narzekał potem na to że silnik średnio działa :)

Co do mapy silnika jeszcze. Elektronik mówił mi, że on sam mapy mi nie zmieniał, tylko zgrał ją, i wysłał gdzieś do speców do Włoch, którzy się w tym specjalizują, żeby ją przerobili. Odesłali mu gotową mapę i wrzucił to porostu do mojej Zafiry.

Podobno ruszyć mapę silnika w Oplu to jest jakaś masakra, prawda to?

Awatar użytkownika
danielp
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 25 maja 2017, 13:17
Imię: Daniel
Lokalizacja: RMI---->KTA
Auto: Citroen
Model: DS4
Oznaczenie silnika: RHD
Gender:
Kontakt:

#52 Post autor: danielp »

Masakra nie masakra,zalezy co chcemy zrobić,akurat klapy to pikus,ale zrobić dobrze dpfa z zachowaniem tablicy bledow lub egr off w sterowniku który lata z automatyczna skrzynia biegow to jest wyczyn nie powiem.
Dam88 pisze:Elektronik mówił mi, że on sam mapy mi nie zmieniał, tylko zgrał ją, i wysłał gdzieś do speców do Włoch, którzy się w tym specjalizują, żeby ją przerobili. Odesłali mu gotową mapę i wrzucił to porostu do mojej Zafiry.
Nic nowego przyjacielu,gosc ma ciaglosc abonamentu u makaronów bo ma sprzet od nich a w abonamencie ma kilka plikow do obrobki za free w każdym miesiącu przez nich wiec korzysta bo za to zapłacił a za ten czas co mialby siedzieć i może się meczyc nad tematem to pojdzie i zrobi cos innego przy innym wozie za ten czas i ma dodatkowe pieniądze w kieszeni.Pozniej zrobi tylko WRITE,tak to działa
Programowanie i Diagnostyka elektroniki Samochodowej
Odczyt CARPASS po OBD oraz moduły wysyłkowo również z DDM i PDM
CIM-y programowanie,naprawa,sprzedaż
KOLEKTORY Z19DTH.Edycja plików on-line.
Specjalizacja OPEL
www.cartronic.biz

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#53 Post autor: Kocur »

Drodzy, abym dobrze zrozumiał: mam założyć sobie zregenerowany (czyli zaślepiony już przez kogoś) kolektor dolotowy, prawda ?
Pytanie teraz takie - czy jeśli to ma być zrobione dobrze, to te klapy powinny być wyprogramowane z softu, czy wystarczy po prostu pozostawienie pracującego nastawnika ?
Ostatnio zmieniony 05 cze 2017, 11:11 przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#54 Post autor: Flora »

Najlepiej wyrzucić klapy z softu, ponieważ nie wiadomo jak długo wiszący nastawnik będzie poprawnie działał.

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#55 Post autor: Kocur »

Postaram się poszukać firmy, która nie tylko wymienia kolektor, ale i wyprogramowuje. Dzięki
:)

EDIT: okazuje się, że to nie takie proste, nawet w Warszawie. Czy któryś z kolegów z W-wy mógłby polecić jakiś serwis zajmujący się tym ? Spróbowałem w BM-Serwis, ale czas oczekiwania na usługę wynosi .... miesiąc.
Ostatnio zmieniony 05 cze 2017, 12:12 przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

Dam88

#56 Post autor: Dam88 »

Żeby było porządnie to musisz wyprogramować klapy.
Ja se swojego doświadczenia mogę tylko Ci podpowiedzieć, abyś w miarę możliwości zaślepienie klap dał zrobić swojemu zaufanemu mechanikowi, a potem tylko zaprowadził autko na nowy soft.

Napewno wyjdzie taniej :) I będziesz miał pewność, że autko jest porządnie poskładane :)

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#57 Post autor: czarekcw »

A orientacyjna cena wyprogramowania klap ze sterownika?

Awatar użytkownika
danielp
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 25 maja 2017, 13:17
Imię: Daniel
Lokalizacja: RMI---->KTA
Auto: Citroen
Model: DS4
Oznaczenie silnika: RHD
Gender:
Kontakt:

#58 Post autor: danielp »

Ja kasuje 300 jak klient przynosi sterownik,jak podstawia auto to 350.
Za caloksztal z moim kolektorem,wymiana+off=800
Programowanie i Diagnostyka elektroniki Samochodowej
Odczyt CARPASS po OBD oraz moduły wysyłkowo również z DDM i PDM
CIM-y programowanie,naprawa,sprzedaż
KOLEKTORY Z19DTH.Edycja plików on-line.
Specjalizacja OPEL
www.cartronic.biz

Dam88

#59 Post autor: Dam88 »

W moim przypadku płaciłem 400 PLN za soft

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#60 Post autor: Kocur »

Panowie, pozwólcie, że nieco odgrzeję temat. Sam jakiś miesiąc temu wymieniłem kolektor na zmodyfikowany - już bez klapek. Zaobserwowałem wzrost dynamiki i spadek spalania o 1 litr/100km. Jest jednak jedno "ale": maszynka się fajnie zbiera, ale dopiero od 1800 - 2000 obrotów. Któryś z Kolegów pisał:
2) Zaspawanie klap, zaślepka egr, usunięcie programowe klap oraz egr (ponoć potrzebne aby zwiększyło się ciśnienie sprężarki w dolnych obrotach i nie było turbo dziury)
Powiedzcie mi, jak to jest z tym EGR po wymianie kolektora na ten bez klapek ? Aby poprawić dynamikę w zakresie dolnych obrotów powinienem ograniczyć przepływ spalin przez EGR (odpowiednia przysłona) , czy raczej to nic nie da ?
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”