Świeci kontrolka "check engine" wraz z TC

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
sneyk77

#16 Post autor: sneyk77 »

witam.dzisiaj wkoncu znalazlem komputer ktory mogl sie polaczyc .pokazal bledy p1550 i p1526 ,cos z przepustnica.i dalej nie wiem ,jak goracy nie zapali.prosze o pomoc bo juz nie wiem co robic.to chyba bedzie ostatni opel :|

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#17 Post autor: MieHor »

Znalazłem takie znaczenia podanych błędów, ale nie wiem z czym się wiążą:

P1550 Charge Pressure: Control Deviation

P1526 Minimum Throttle Position Not Learned

sneyk77

#18 Post autor: sneyk77 »

to mozna tak przetlumaczyc p1550 cisnienie doladowania:odchylenie kontrol p1526minimalna pozycja przepustnicy. w warsztacie powiedzieli ze to przekaznik bo jeden kolo silnika byl cieply ale ja zamienialem i nic nie dawalo.pozniej mowili ze komputer.nie chcialbym wymieniac wszystkiego po kolei jak cos jest dobre,zwazywszy na to ze komputer tu kosztuje tyle co bym druga taka zafire kupil.

sneyk77

#19 Post autor: sneyk77 »

zafirka od wczoraj w servisie ,dzwonili wlasnie ze problem z engine controle ,wie moze ktos co to moze byc? :mysli:

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#20 Post autor: firek »

sneyk77 pisze:zafirka od wczoraj w servisie ,dzwonili wlasnie ze problem z engine controle ,wie moze ktos co to moze byc? :mysli:
Oby tylko nie chodziło sterownik silnika.....
A tak wogóle to coś mi nie gra: skąd cisnienie doładowania w wolnossacym silniku...

kris

#21 Post autor: kris »

Dziś miałem powtórkę CE + TC przy gwałtownym ruszeniu ze świateł...
Po spr. błędów wyszło:
P0304 - cylinder 4 wypadanie zapłonu
C0256 - usterka redukcji momentu obrotowego

Po resecie błędów OK.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#22 Post autor: firek »

A czy jak włąsnie tak gwałtownie ruszysz ze swiateł i zapali sie TC to autko ci łapie takiego zamuła, jakby ktos zdjął noge z gazu choc tak nie jest??

kris

#23 Post autor: kris »

tak przycina się. ale jest to jednorazowe - ale porządne. i wtedy wyskakują kontrolki. Dokładnie to dzieje się to po wrzuceniu dwójki. Na 1 jest OK. Ostatni raz miałem to 5kkm temu więc jak na razie bardzo rzadko no i oczywiście częściej mi się zdarza konieczność gwałtowniejszego ruszenia... zresztą jak to przy jeżdżeniu po mieście...

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#24 Post autor: firek »

Czyli wycięcie dawki paliwa działa :|, ale jak widac w nie do końca poprawny sposób skoro powoduje zapalanie checka...
Tylko co zrobic w zimie jak TC załącza się prawie przy każdym ruszaniu...

kris

#25 Post autor: kris »

Dziś rano powtórka i to dwa razy. I to przy normalnym przyspieszaniu na 2 (bez zmiany biegu). Oczywiście Check się pali TC gasło po restarcie silnika. Coś się spie.... chyba na dobre. Najgorsze że nie wiadomo jak to naprawić.... spróbuje może jak kolega "Sneyk77" z wymianą cewki.
PS. Firek jeżeli chodzi ci o to że bład mi wyskakuje kiedy ruszam z piskiem powodując załączenie się TC to tak nie jest. Po prosu ruszam ale bez buksowania kół. TC załącza się pewnie w wyniku wypadającego zapłonu - który ostatnio wyszedł z kodów błędu - i pewnie dziś to samo. Wczoraj bład w TC był C0256 usterka redukcji momentu obrotowego ( no i oczywiście wypadanie zapłonu 4 cylindra). Doczytałem się że błąd C0256 jest właśnie często powiązany z wypadaniem zapłonu. Wychodziło by na to, że wszystkiemu winien jest wypadający zapłon.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#26 Post autor: firek »

Tylko że wypadanie zapłonu może byc spowodowane rónież zbyt ubogą mieszanką, która jest następstwem tego że system kontroli trakcji(TC) poza uzyciem hamulców, wycina dawke paliwa. Może trzeba by spróbowac wyłączyc trakcje i spróbowac pojeżdzic bez niej....
Wiesz a sama trakcja nie załacza sie przy każdym buksowaniu koła tylko kiedy róznica predkosci jednego koła jest poza jakims tam zakresem w porównaniu do drugiego koła, i akurat wcale nie potrzebne jest buksowanie. ;)

kris

#27 Post autor: kris »

No wiem. Ale już zdążyłem sprawdzić kiedy mi się załącza - i jak ruszyć żeby TC zadziałał. Jak na razie postanowiłem wymienić DISa. Objaw po kilku km przejechanych to mniejsze - minimalne szarpanie przy puszczaniu gazu i dodawaniu. Na precyzyjną informację za wcześnie ale zauważyłem poprawę w pracy silnika przy przyspieszaniu i hamowaniu silnikiem. Koszt jednak spory jak na zakup w ciemno "250zł". Będę musiał kilka razy popróbować ruszyć gwałtownie jak wtedy i zobaczymy czy uda mi się uzyskać te błędy - oby nie. :roll:

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#28 Post autor: firek »

Ale z Disem zmieniłeś też swiece....., bo jeśli nie to jesli był DIS skopany to napewno uszkodził swiece, jeśli je zostawiłęś to teraz one uszkodzą nowy DIS :|

kris

#29 Post autor: kris »

Ano nie. Wymieniałem na nowe 9kkm temu. Czyli co trzeba by wymienić i świece obowiązkowo ?

sneyk77

#30 Post autor: sneyk77 »

dzisiaj odebralem zafirke.komputer wymieniony wszystko dziala ok. nie rozumiem tylko dlaczego wyskakiwaly bledy zwiazane z przepustnica, swoja droga dobrze ze jej nie wymienilem bo mialem juz taki zamiar a kosztuje tu 400euro, tak tylko komputer "jedyne" 550e i wymiana 300e. najdrozszy moj samochod :lol: pozdrawiam wszystkich i dziekuje za pomoc :piwo:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”