Automatyczny włącznik świateł mijania

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
picslaw

Automatyczny włącznik świateł mijania

#1 Post autor: picslaw »

Czy jest możliwość programowa ustawić automat włączania świateł przy ściemnieniu, aby się zapalały nam światłą mijania jak wymagają od nas tego przepisy???
Jeśli tak to jak to można zrobić – jakim interfejsem i jakim programem.

Zafira B 1,9cdti – 2005 sprowadzona z Niemiec

Pozdrawiam
PicSlaw

kicaj

#2 Post autor: kicaj »

wszystkie ASO mowiaz zgodnie NIE, ze wzgledu na CAN...
jedynie co to mozna zaprogramowac techem zeby tylko swiatla mijania z przodu sie swiecily...

Awatar użytkownika
ADAMO_16
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: 12 sty 2009, 20:16
Lokalizacja: TYCHY
Model:

#3 Post autor: ADAMO_16 »

Ja mam zafire z 12.05 i ustawione tak że po przekręceniu kluczyka zapalaja sie postojowe a po uruchomieniu silnika mijania.Pokretło do świateł mam zawsze na zero ustawione.Ale żeby zał drogowe to musze pokretło ustawić na mijania.Tak już było jak kupiłem.Poprzedni wł ustawił tak w ASO.Jest wygode, nie musze pamiętać o wł świateł.

wodzo

#4 Post autor: wodzo »

ADAMO_16 pisze: a po uruchomieniu silnika mijania.
Czy napewno są to światła mijania czy tylko dzienne czytaj przednie?
Bo światełka dzienne mozna bez problemu ustawić techem lub ab-comem, sam sobie tak zrobiłem z tym że ja zawsze mam ustawione na auto czyli w dziń same zapalaja się dzienne, a jak się ściemnia to zapalają się mijania.

Awatar użytkownika
ADAMO_16
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: 12 sty 2009, 20:16
Lokalizacja: TYCHY
Model:

#5 Post autor: ADAMO_16 »

Mijania, świeci się podświetlenie tablicy,tylne pozycyjne i podświetlenie deski rozdzielczej.Jak przekrece kluczyk to świecą się pozycyjne a po uruchomieniu silnika mijania i cała reszta.Dlamnie jest to bardzo wygodne, wchodze do fury odpalam i jade.

kicaj

#6 Post autor: kicaj »

za pomoca TECHa mozna zrobic tak zeby automatycznie zapalaly sie swiatla mijania z lub bez tylnych swiatel i podswietlenia deski ...

wodzo

#7 Post autor: wodzo »

W ab-comie jest do wyboru 5 wersji światel dziennych czyli np same przednie bez postojowych i bez deski lub z deską i postojowymi programowałem wszystkie i rzadne nie dają świateł tylnych (przypuszczam że za tylne światła odpowiada Tylny zespół elektroniczny z którym w obecnej wersji ab-coma nie mogę się połączyć) ale na techu z tym nie bylem zapewne jak napisał kicaj mozna właczyć i tylne, ale zgodnie z nowymi przepisami z czerwca tego roku w dzień mozna jeździć na światłach dziennych i tylne nie są konieczne.

super-radzio

#8 Post autor: super-radzio »

Trochę póżno ale najłatwiej odłączyc czujnik zmieżchowy i deszczu (pod lusterkiem wstecznym na przedniej szybie) i wtedy po przełączeniu na automat zawsze pala się światła mijania po odpaleniu silnika. Co prawda nie działa czujnik deszczu ale niu oszukujmy się jest średnio precyzyjny

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#9 Post autor: Lorry »

super-radzio pisze:nie działa czujnik deszczu ale niu oszukujmy się jest średnio precyzyjny
u mnie dział niemal idealnie ;)

kicaj

#10 Post autor: kicaj »

wodzo pisze:W ab-comie jest do wyboru 5 wersji światel dziennych czyli np same przednie bez postojowych i bez deski lub z deską i postojowymi programowałem wszystkie i rzadne nie dają świateł tylnych (przypuszczam że za tylne światła odpowiada Tylny zespół elektroniczny z którym w obecnej wersji ab-coma nie mogę się połączyć) ale na techu z tym nie bylem zapewne jak napisał kicaj mozna właczyć i tylne, ale zgodnie z nowymi przepisami z czerwca tego roku w dzień mozna jeździć na światłach dziennych i tylne nie są konieczne.
z tego co mi wiadomo trzeba w 2 roznych miejscach zaprogramowac swiatla, wiec pewnie tak jak mowisz..

DD

#11 Post autor: DD »

Czy próbował ktoś zasłonić (zakleić, zamalować :) ) czujnik zmierzchowy obok (wespół z) czujnikiem deszczu? Wtedy światła w pozycji AUTO zawsze działałyby jak w nocy, czyli odpalały po uruchomieniu silnika. Ja wczoraj w garażu (ciemnym) zrobiłem próbę:
1. Przełącznik świateł na AUTO.
2. Odpaliłem silnik - światła mijania zapaliły się.
3. Przyświeciłem halogenem 150W w czujnik zmierzchu - po ok. 5 sekundach światła zgasły.
4. Zasłoniłem czujnik ręką - światła zapaliły się.
Do czujnika zmierzchu + deszczu dochodzą 3 przewody. Może odłączenie (lub zwarcie) któregoś wprowadziłoby czujnik zmierzchu na stałe w stan nocy?
Oczywiście czujnik deszczu musi funkcjonować.

kicaj

#12 Post autor: kicaj »

D D, a nie prosciej go w kompie wylaczyc softwarowo? jesli jest taka mozliwosc...

DD

#13 Post autor: DD »

Ja próbowałem op-comem i nie dałem rady. Żadna z 5 wersji ustawienia wyłącznika AUTO nie daje efektu.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#14 Post autor: Lorry »

To jak coś to proponowałbym odłączenie kabelka, a nie robienie zwarcia bo ZB jest na CANie i mogłyby być jajca przy zwieraniu. Trzeba się jednak liczyć z tym że auto z kluczykiem będzie się świeciło z chwilę po włączeniu silnika, bo to będzie bład dla niego. A nie ma do tego jakiegoś bezpiecznika? Może samo wyjęcie by pomogło ;)

Awatar użytkownika
maglo18
Bywalec
Posty: 106
Rejestracja: 12 gru 2009, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Model:

#15 Post autor: maglo18 »

D D pisze:Ja próbowałem op-comem i nie dałem rady. Żadna z 5 wersji ustawienia wyłącznika AUTO nie daje efektu.
Mi znajomy zmienił własnie OP-Comem nie pamiętam na którą opcję i działa to teraz tak że w pozycji auto światła zapalają się po zapaleniu silnika. W dzień mam tylko przednie śiwatła mijania i nic po za tym a deska rozdzielcza jest do jazdy w dzień. Jak robi się odpowiednio ciemno to zapalają się wszystkie pozostałe(pozycje podświetlenie tablicy)i zmienia się podświetlenie deski.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”