Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
aliieno

#346 Post autor: aliieno »

Witam szanownych forumowiczów.
Założyłem do swojej zośki aluski : 5x112, ET20, 7Jx17H2, Otwór centrujący 57,1. Opony 215/45. Jest wszystko ok , nie obcierają. Mam pytanie co do rozmiaru zewnętrznego średnicy piasty.Musze zakupić pierścienie centrujące i tyle co się dowiedziałem to felga ma 57.1 a co do piasty nie mam zielonego pojęcia. Z przodu tarcze, z tyłu bębny. Zafira "A" 00' . Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam :piwo:

kecajx26

#347 Post autor: kecajx26 »

chce zmienić opony 205 65 r15 a teraz mam 195 r15 65 czy warto

M@rio

#348 Post autor: M@rio »

postudiuj ten temat chyba coś było

Woytas

#349 Post autor: Woytas »

możesz to zrobić, wszystko się zmieści. a czy warto, są + i -.
+ to lepsza trakcja i "siedzenie" na drodze Zosi
- minimalnie większe spalanie (minimalnie!).

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#350 Post autor: rzadki »

kecajx26 pisze:- minimalnie większe spalanie (minimalnie!).
i zdaje się rośnie koszt samej opony
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

kubik_CDTi

#351 Post autor: kubik_CDTi »

To już opony od busa są :lol:

Anony Mous

#352 Post autor: Anony Mous »

Witam.

Przygotowuję się pomału już do zimy, a co się z tym wiąże muszę kupić felgi stalowe i opony na zimę.

Pytanko:

Jakie dokładnie parametry ma stalówka do Zafiry ??

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#353 Post autor: MieHor »

Oryginalne felgi stalowe GM do Zafiry A mają rozstaw śrub 5x110, otwór centrujący 65mm oraz ET43 i oczywiście 15"

Anony Mous

#354 Post autor: Anony Mous »

MieHor pisze:Oryginalne felgi stalowe GM do Zafiry A mają rozstaw śrub 5x110, otwór centrujący 65mm oraz ET43 i oczywiście 15"
Ok głównie chodziło mi o ET.
A jakie "odchyły" od ET43 można zastosować ?? Zimówki i tak będę miał 195/65/15 (bo i tak mniejszych chyba do zosi nie można). Czy np ET49 będzie ok i zmieści się ??

dejna

#355 Post autor: dejna »

celius pisze:Czy np ET49 będzie ok i zmieści się
też sie zmieści...

generalnie fabryczny zakres ET dla Zafirki jest przewidziany w zakresie od 35 do 45...

Jarek 67
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 25 lis 2009, 11:27
Imię: Jarek
Lokalizacja: Brodnica
Auto: opel zafira A 2,0 Dti
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#356 Post autor: Jarek 67 »

Na pewno ET 49 sie zmiesci . Bylo juz o tym pisane i jest praktycznie potwierdzone . Ja mam zimowki na felgach od Vectry z ET 49 i opony 195 / 65 R15 i nie ma problemu .

grego
Przeglądacz
Posty: 91
Rejestracja: 22 sie 2010, 16:11
Lokalizacja: Łódź, Kielce
Model:

#357 Post autor: grego »

Witam,
Zmieniłem auto, wcześniej miałem inne z 14 calowymi oponami. Zostały mi dwie zimówki, kupione raptem jesienią rok temu. I teraz pytanie, warto kupić felgi 14 calowe do Zafirki i założyć te zimówki plus dokupić dwie nowe czy też decydować się na felgi 15 calowe i kupować komplet zimówek? Wolałbym to pierwsze rozwiązanie, mam inne wydatki, ale czy 14-tki się sprawdzą w Zafirze?
Pozdrawiam,
Grzegorz

---------------
Poprzednio były:
Porsche 944, 2.5
Ford Sierra 2.0 DOHC

Anony Mous

#358 Post autor: Anony Mous »

grego pisze:Witam,
Zmieniłem auto, wcześniej miałem inne z 14 calowymi oponami. Zostały mi dwie zimówki, kupione raptem jesienią rok temu. I teraz pytanie, warto kupić felgi 14 calowe do Zafirki i założyć te zimówki plus dokupić dwie nowe czy też decydować się na felgi 15 calowe i kupować komplet zimówek? Wolałbym to pierwsze rozwiązanie, mam inne wydatki, ale czy 14-tki się sprawdzą w Zafirze?
A czy w ogóle rozmiar (średnicę) mają odpowiednią do zosi ( w co wątpię) ?? Jaki mają rozmiar ??

kecajx26

#359 Post autor: kecajx26 »

ta do busa opel gt ma 18 r 45 na 245 i co to może też rozmiar busa :evil: :czerwona:

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#360 Post autor: Lorry »

Ale W GT są 18 calowe felgi i profil opony jest w kij niższy więc nie ma się o co wściekać :roll:

15" z profilem 65 i szerokością 205 to lekkie przegiecie zważywszy że na 15 wchodzi 185 i 195 , a na 16" wchodzą 195 i 205...

Jak dla mnie nie warte zabawy a tym bardziej złości... Chyba że chcesz bardzo często i mocno obciążać Zośkę to może....

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”