Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
rajadam

#376 Post autor: rajadam »

mario175 pisze:Koledzy o jakich wymiarach mowa o 16 cali cz 17 cali . Bo ja na 225/45/17 pirelli nie jestem w stanie przejechac 30 tys . Moja zafire kupilem nowa i nie ma mowy o wybitym zawieszeniu czy o dziurawych drogach. Na trasie hiszpania - polska sa same dosyc dobre autostrady , gdzie najczesciej sie poruszam. Obecnie chce zmienic na 205/55/16 ponoc wytrzymaja wiecej
Podpowiedzcie zafirowicze czy na zimę do ZB diesel 2008r. mogę założyć opony195/65/16 jeżdżę w górskim terenie i chciałbym jak nawęższe.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#377 Post autor: Lorry »

195 jest dopuszczalna na feldze 16, nie wiem tylko jak z profilem, bo on taki bardziej z 15" albo jakaś dostawcza opona bardziej....

Ale 195 na 16" wejdzie ;)

zibi1974

#378 Post autor: zibi1974 »

Żeby zachować prawidłowość w zamiennikach opon powinieneś założyć 195/60R16 (normalnie 205/55R16). Nie wiem tylko czy to ma sens, ponieważ tych węższych opon jest dużo mniej do wyboru a cena jest nawet wyższa od 205-ek. Należy jeszcze pamiętać o szerokości felgi. W ZB jest 6,5 cala i opona 195 to minimum jakie na tą felgę można założyć. Najbardziej optymalną oponką do ZB jest właśnie 205 (na takich wychodzi z fabryki).
Co do zakładania opon węższych na zimę to ta "moda" powoli zanika. Jest to związane z tym, że w niektórych rozmiarach (powyżej 16", a nawet w 15") nie ma możliwości zastosowania zamiennika. No bo jak zamienić bardzo popularną oponę 195/65R15 (VB)? Trzeba by założyć 185/70R15 - taki rozmiar po prostu nie funkcjonuje.
Pozdrawiam :piwo:

kubik_CDTi

#379 Post autor: kubik_CDTi »

195/60/16 to zamiennik 205/55/16
Chciałem takie kupić,ale był mały wybór opon i zostałem,przy takich.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2010, 23:10 przez kubik_CDTi, łącznie zmieniany 1 raz.

ronin

#380 Post autor: ronin »

rajadam pisze:
mario175 pisze:Koledzy o jakich wymiarach mowa o 16 cali cz 17 cali . Bo ja na 225/45/17 pirelli nie jestem w stanie przejechac 30 tys . Moja zafire kupilem nowa i nie ma mowy o wybitym zawieszeniu czy o dziurawych drogach. Na trasie hiszpania - polska sa same dosyc dobre autostrady , gdzie najczesciej sie poruszam. Obecnie chce zmienic na 205/55/16 ponoc wytrzymaja wiecej
Podpowiedzcie zafirowicze czy na zimę do ZB diesel 2008r. mogę założyć opony195/65/16 jeżdżę w górskim terenie i chciałbym jak nawęższe.
Nie wiem tylko czy ci się to opłaci - to mniej popularny rozmiar więc będzie drożej. Wybór też słabszy...

jacek28

#381 Post autor: jacek28 »

koledzy gdzie w 7-osobowej ZA jest koło zapasowe ??? normalnie pod podłogą,czy w jakims koszu na zewnątrz ? pytam dlatego poniewaz mysle nad kupnem ZA i o lpg

M@rio

#382 Post autor: M@rio »

Jest w koszu pod samochodem
Jak LPG to koło w pokrowiec i do tyłu - wtedy najlepsza dojazdówka

jacek28

#383 Post autor: jacek28 »

Flakun pisze:Jest w koszu pod samochodem
no tak tyle ze nie wiem czy montują zbiorniki gazu pod samochodem ? czy to nie przeszkadza? :/

Awatar użytkownika
kwazaar
Mieszkaniec
Posty: 287
Rejestracja: 25 sie 2009, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Model:

#384 Post autor: kwazaar »

nie przeszkadza...

zbiornik toroidalny montowany w miejsce koła pod autem - sam tak miałem w ZA

Warto tylko raz na jakiś czas przemalować ten zbiornik od spodu jakimś hammeritem.
w poszukiwaniu godnego następcy ZB OPC :)
edit: następca znaleziony... zobaczymy czy okaże się godny :)

M@rio

#385 Post autor: M@rio »

W ZA jak i ZB montują bezproblemowo pod autem - to nie przeszkadza
polecam temat odnośnie gazu ZA w którym jest bardzo dużo odnośnie LPG wielkości butli instalacji umieszczania wlewu gazu (i wiele innych inf) - jest tu wszystko a jak czegoś nie ma - pytaj - miłej lektury
pozdrówka

jacek28

#386 Post autor: jacek28 »

ok. dziekuje za informacje ;)

Anony Mous

#387 Post autor: Anony Mous »

A jak się ma z ET33 ?? Ma ktoś takie ?? Oponki jakie chcę założyć to 195/65/15

chinek

#388 Post autor: chinek »

widze że wszyscy chcą zakładać opony zimowe 195 a mój spec od opon twierdzi że powinienem założyć 185

jak to naprawdę jest?

Anony Mous

#389 Post autor: Anony Mous »

chinek pisze:widze że wszyscy chcą zakładać opony zimowe 195 a mój spec od opon twierdzi że powinienem założyć 185

jak to naprawdę jest?
Min rozmiar dla zafiry to niby 195 :roll:

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#390 Post autor: MieHor »

Nie niby, tylko zgodnie z zaleceniami producenta, oczywiście dotyczy ZA

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”