[FAQ]wypalanie DPF-u

Tematy dotyczące DPF.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
rejzer

#346 Post autor: rejzer »

Marki pisze: Gdy czujnik ciśnienia jest uszkodzony to komputer nie zainicjuje wypalania filtra ponieważ jest błąd w układzie.Na jakiej podstawie ma to zrobić kiedy brak danych?Jeśli nie wymienisz czujnika szybko lub nie wytniesz filtra to doprowadzisz do jego całkowitego zapchania i w najlepszym wypadku tylko do unieruchomienia auta.
po cichu liczę na to, co opisywał kiedyś kolega lapm. że miał podobny przypadek i udało się wypalić dpf na obrotach nieprzekraczających 2500. jeśli to zawiedzie, to wymiana czujnika, albo to, co Gosia opisuje:
gosia pisze: A może być też tak ...jak to miało miejsce...w moim przypadku...iż po płukaniu filtra...mechanik nie podpiął...mi czujnika...i też wywalało...błąd... ;) ...może się jakoś wypiął...i dlatego Tobie...rejzer...wywala ...że uszkodzony... :/
hmmm...ale na taki prezent od losu raczej nie mam co liczyć :lol:
jutro lub we wtorek będę z altkiem u fachowców, to przy okazji poproszę o sprawdzenie, czy na pewno wszystko siedzi na swoim miejscu.

z ostatniej chwili.
Dziś (a raczej już wczoraj), 21 listopada wieczorem podjechałem na Shell'a, żeby zalać trochę V-power'a.
już miałem zamiar zgasić silnik, spojrzałem na chwilowe spalanie a tu 4,5 l/h. auto jakoś tak drżeć zaczęło. aż mnie dreszcz ekscytacji przeszył...wypalanie się rozpoczęło? :lol:
więc ruszyłem. i pojechałem na 15 minutową przejażdżkę. wróciłem na stację, bo paliwa bardzo mało było. spalanie chwilowe wróciło do 0,4 l/h, więc zgasiłem silnik.
żadnych błędów mi nie wywaliło. więc albo cudowne ozdrowienie, albo proces się przerwał.hmmm
jutro pędzę na OP-COM'a sprawdzić, czy właśnie odbyłem swoje dziewicze wypalanie :lol:

lapm

#347 Post autor: lapm »

Marki pisze: Gdy czujnik ciśnienia jest uszkodzony to komputer nie zainicjuje wypalania filtra ponieważ jest błąd w układzie.Na jakiej podstawie ma to zrobić kiedy brak danych? .
U mnie byl blad za wysokiego cisnienia i albo fitlr juz byla tak dopchany, ze nie czujnik wariowal przy mocniejszym depnieciu lub przy rozpoczeciu wypalania, albo byl zepsuty. Normalnie pokazuje stopien nasycenia filtra, czyli byl sprawny i z tego co widze podobnie ma rejzer.


rejzer pisze: więc ruszyłem. i pojechałem na 15 minutową przejażdżkę. wróciłem na stację, bo paliwa bardzo mało było. spalanie chwilowe wróciło do 0,4 l/h, więc zgasiłem silnik.
żadnych błędów mi nie wywaliło. więc albo cudowne ozdrowienie
Jak bledow nie bylo to raczej na pewno sie wypalil. Czy spokojnie jechales, czy cisnales podczas wypalania? mi tak przy 160km/h i rozpoczeciu wypalania wywalal blad wysokiego cisnienia, podobnie przy wyzszych obrotach >3000.

rejzer

#348 Post autor: rejzer »

lapm pisze: Jak bledow nie bylo to raczej na pewno sie wypalil. Czy spokojnie jechales, czy cisnales podczas wypalania? mi tak przy 160km/h i rozpoczeciu wypalania wywalal blad wysokiego cisnienia, podobnie przy wyzszych obrotach >3000.
raczej spokojnie. wyjechałem ze stacji, musiałem poczekać na zmianę świateł, potem niestety nie miałem możliwości się rozbujać. jechałem za tirem, 60-70 km/h, na 4 biegu.
obroty oscylowały pomiędzy 2 a 3 tyś.

kicaj

#349 Post autor: kicaj »

rejzer pisze:czy właśnie odbyłem swoje dziewicze wypalanie
odbyles... ;)
juz nie jestes prawiczkiem ... ;)

Anony Mous

#350 Post autor: Anony Mous »

Znalazłem jeszcze info w TISie odnośnie kontrolki świec kiedy się zapala.

Pytanie 2: Symbol świecy żarowej miga. Dlaczego? Co należy zrobić?

Odpowiedź: Regeneracja filtra DPF nie została ukończona podczas zwykłej jazdy; obecnie filtr DPF osiągnął maksymalne nasycenie, przy którym jest jeszcze możliwa jego regeneracja. Limit tego nasycenia zależy od wariantu i roku modelowego, lecz mieści się w zakresie od 105% do 125%.
Możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy:
a.) Częste podróże na krótkich odcinkach, tj. wysokie obciążenie sadzą, przy jednoczesnym niespełnieniu warunków koniecznych do przeprowadzenia regeneracji filtra DPF.
b.) Często przerywane procesy regeneracji, tj. wyłączanie silnika w trakcie jej trwania. Sytuacja częsta w przypadku kierowców pokonujących krótkie trasy przy jednoczesnym spełnieniu warunków pozwalających na aktywację procesu regeneracji. Jeśli kontrolka świecy żarowej miga, należy kontynuować jazdę aż do jej wyłączenia.
Ważne: Regenerację przeprowadza się znacznie częściej (około 2-3 razy) w trakcie pierwszego 1000 km, co ma na celu uzyskanie określonego statusu ładowania filtra DPF. Jest to konieczne w celu wyeliminowania wpływu poszczególnych składników i systemu na wydajność filtra, a ponadto pozwala precyzyjnie wyznaczyć potencjalne obciążenie filtra sadzą


Edit:/ Jeśli regenerację przerwano po jej rozpoczęciu lecz przed osiągnięciem poziomu 50% ukończenia, kontrolka świecy żarowej miga przy kolejnym uruchomieniu silnika (na zimno lub na gorąco), a regeneracja rozpoczyna się ponownie po spełnieniu odpowiednich warunków

Anony Mous

#351 Post autor: Anony Mous »

Marki pisze: Edit:/ Jeśli regenerację przerwano po jej rozpoczęciu lecz przed osiągnięciem poziomu 50% ukończenia, kontrolka świecy żarowej miga przy kolejnym uruchomieniu silnika (na zimno lub na gorąco), a regeneracja rozpoczyna się ponownie po spełnieniu odpowiednich warunków
to jest bardzo ważne info...o tym nie wiedziałem. Podsumowując, jak miga kontrolka, proces może się zaczynać ale nie musi. Jest więc kolejny problem do użytkowników bo nie wiadomo z którego z dwóch w/w powodów miga...i trzeba bacznie obserwować silnik czy proces rusza czy nie.

Czyli UWAGA:

Pierwszy powód:
Kontrolka świec żarowych miga, jeśli proces wypalania został przerwany kilkukrotnie, ale każda z tych prób dotarła do co najmniej 50% regeneracji. To miganie jest równoznaczne z rozpoczęciem kolejnego wypalania, także należy bezwzględnie kontynuować jazdę do zakończenia procesu i zgaśnięcia kontrolki. W tej sytuacji kontrolka zapali się tylko w dogodnych do wypalania warunkach, czyli nagle w czasie jazdy. Tutaj jest już sytuacja podbramkowa...nasycenie filtra ponad 105% i jest to ostatnia szansa wypalania filtra, bez jego uszkodzenia lub bez konieczności wypalania serwisowego interfejsem.


Drugi powód:
Kontrolka świec żarowych miga już po pierwszej nieudanej próbie wypalania, jeśli ta próba została przerwana przed dotarciem procesu wypalania do 50% regeneracji. Można wyłączyć silnik gdyż proces wypalania i tak teraz nie ruszy. Proces został odłożony na później. W tej sytuacji kontrolka może już migać ( i pewnie będzie) zaraz po zapaleniu silnika. Tutaj sytuacja nie jest podbramkowa, nasycenie może być np 80% i może być jeszcze kilka prób, które (najprawdopodobniej) nie będą już sygnalizowane migającą kontrolką...... choć wiadomo najlepiej zakończyć wypalanie to przy kolejnej próbie.

ronin

#352 Post autor: ronin »

Ja bym po prostu przyjął bardziej pesymistyczny wariant (z tych 2-ch) - miga lampka to jedziemy dopóki nie zgaśnie ;)

Awatar użytkownika
szmurlo
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 06 gru 2010, 08:42
Imię: Waldemar
Lokalizacja: Kaszuby
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#353 Post autor: szmurlo »

Tanie op-comy:
http://www.autodiag.de/opcom-op-com-200 ... el-22.html

[ Dodano: Pią Gru 10, 2010 14:58 ]
Wysyłka do Polski gratis.

[ Dodano: Pią Gru 10, 2010 18:15 ]
Proces regeneracji DPF, z podglądem interfejsu op-com:
http://www.youtube.com/watch?v=XMPEjNqh0Tk

[ Dodano: Pią Gru 10, 2010 18:17 ]
Sypatyczny sposób koszenia trawy ;) :lol:

qpiotrek

#354 Post autor: qpiotrek »

piorun pisze:witam.
tak latam po forum czytam i czytam o tym DPF-ie i normalnie szok :shock:
mam Zafire b 1,9CDTI z gru. 2005r. bez komputera pokładowego.
powiedzcie mi ,jak rozpoznać rozpoczęty proces czyszczenia-wypalania DPF-u?

Podgrzewanie wstępne i filtr
cząstek stałych w silniku
wysokoprężnym
Lampka sprężynka świeci lub miga w kolorze
żółtym.
Lampka świeci
Włączone jest podgrzewanie
wstępne. Układ ten włącza się, tylko
gdy temperatura powietrza na
zewnątrz jest niska.
Lampka miga
Lampka kontrolna sprężynka miga, jeśli
wymagane jest oczyszczenie filtra
cząstek stałych, a funkcja
automatycznego czyszczenia nie
zadziałała. Należy kontynuować
jazdę, uważając, aby prędkość
obrotowa silnika nie spadła poniżej
wartości 2000 obr./min.
Lampka kontrolna ! gaśnie po
zakończeniu samooczyszczania.
Filtr cząstek stałych w silniku
wysokoprężnym.

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 01:10 ]
http://www.opel.com.pl/twoj-opel/podrec ... ezacy.html

Anony Mous

#355 Post autor: Anony Mous »

qpiotrek pisze: Podgrzewanie wstępne i filtr
cząstek stałych w silniku
wysokoprężnym
Lampka sprężynka świeci lub miga w kolorze
żółtym.
Lampka świeci
Włączone jest podgrzewanie
wstępne. Układ ten włącza się, tylko
gdy temperatura powietrza na
zewnątrz jest niska.
Lampka miga
Lampka kontrolna sprężynka miga, jeśli
wymagane jest oczyszczenie filtra
cząstek stałych, a funkcja
automatycznego czyszczenia nie
zadziałała. Należy kontynuować
jazdę, uważając, aby prędkość
obrotowa silnika nie spadła poniżej
wartości 2000 obr./min.
Lampka kontrolna ! gaśnie po
zakończeniu samooczyszczania.
to już wszystko jest w opisane. dużo dokładniej

kicaj

#356 Post autor: kicaj »

qpiotrek, a moglbys przeedytowac swoj post bo sie nie da czytac?

i w dodatku instrukcje opla nie odpowiadaja rzeczywistosci (opisy sie mijaja z prawda)...

ronin

#357 Post autor: ronin »

kicaj pisze: a moglbys przeedytowac swoj post bo sie nie da czytac?
Czyta się to równie dobrze jak trzykropki w co drugim wyrazie :>

kicaj

#358 Post autor: kicaj »

ronin pisze:Czyta się to równie dobrze jak trzykropki w co drugim wyrazie :>
wiem do czego pijesz... ale u mnie w wiekszosci maja okreslone, przez zasady interpunkcji, znaczenie. ;)

dneo

#359 Post autor: dneo »

Proces regeneracji DPF, z podglądem interfejsu op-com:
http://www.youtube.com/watch?v=XMPEjNqh0Tk
Zastanawiający jest ten filmik. :mysli:
Ciekawe kto w praktycznie nowym aucie bawi się w taki sposób...i "kosi trawę"... :shock:
Miał gościo szczęscie, że trawa pod autem nie była nieco bardziej podeschła bo mógłby mieć niespodziankę z wizytą strażaków... :mysli:

lapm

#360 Post autor: lapm »

dneo pisze:
Zastanawiający jest ten filmik.
Dziwi mnie, ze ktos przy takim nasyceniu wymusil wypalenie...
Zawsze jest taka chmura przy wypalaniu stacjonarnym?

ODPOWIEDZ

Wróć do „DPF”