Problemy z działaniem ESP - ABS - TC

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Anony Mous

#226 Post autor: Anony Mous »

MieHor pisze:Jeśli hamujesz "normalnie" to nie powinna się zaświecić, jeśli natomiast hamując wymusisz działanie ABS-u poprzez hamowanie gwałtowne, to może kontrolka zasygnalizować jego zadziałanie
Z całym szacunkiem ale pierwszy raz słyszę aby kontrolka ABS się paliła podczas działania tego systemu.
Nie widziałem jak narazie żadnego samochodu w którym zapalałaby się ta kontrolka.

marcinzx1

#227 Post autor: marcinzx1 »

dzięki koledzy za szybką odpowiedź wygląda na to że jest ok pozdrawiam

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#228 Post autor: MieHor »

celius, rzeczywiście w użytkowanych oplach tego nie zaobserwowałem, ale w służbowym Clio, którym jeździłem ponad 2 lata ta lampka nawet dość często się zaświecała, niezależnie od specyficznego dla zadziałania ABS-u chrobotania pedału hamulca, nawet na przeglądzie zgłaszałem ten problem w ASO i dostałem odpowiedź, że w Renault to normalka. Od pierwszych dni eksploatacji francuzów miałem problem z hamulcami, a właściwie ich czułością, stąd ta obserwacja

Anony Mous

#229 Post autor: Anony Mous »

MieHor pisze:celius, rzeczywiście w użytkowanych oplach tego nie zaobserwowałem, ale w służbowym Clio, którym jeździłem ponad 2 lata ta lampka nawet dość często się zaświecała, niezależnie od specyficznego dla zadziałania ABS-u chrobotania pedału hamulca, nawet na przeglądzie zgłaszałem ten problem w ASO i dostałem odpowiedź, że w Renault to normalka
No akurat Reanult może ma , nie wiem nie jeździłem. W oplu, peugeocie, nissanie nie zapala się

DAREK 78

#230 Post autor: DAREK 78 »

przy chamowaniu sie nie zapala tylko po zapaleniu nie gasla

[ Dodano: Czw Gru 16, 2010 18:36 ]
mam jeszcze pytanie zauwazylem ze zrobil mi sie sztywnieiszy chamulec i bieze bardzo wysoko czym to moze byc abs dziala

[ Dodano: Pią Gru 17, 2010 19:09 ]
narazie jezdze blendy nie wyskakujom piasta lezy w garazu

dariusz.siuchta

#231 Post autor: dariusz.siuchta »

Witam Panowie, odnośnie tego tematu tak jak pisałem przymierzałem się do wymiany klocków bo słyszałem tarcie z lewej strony i świeciły się kontrolki ABS i TC, wskazówka od prędkości dziwnie skakała, Po zdjęciu koła zauważyłem bardzo ciekawe zdarzenie, które bardzo mnie zaniepokoiło. Nie wiem jakim cudem miałem wyszarpane 2 przewody które idą do czujnika ok 10 cm od wtyczki, wczoraj wracając z Wa-wy juz mi nawet prędkości nie pokazywało. Kabelki polutowane zabezpieczone i kontrolka od ABS, TC się już nie świeci a licznik pokazuje już prędkość, swoją drogą klocki wymienione. TC i ABS działają prawidłowo. Jakim cudem te kable się wyszarpały wyglądały jakby były poprzegryzane, czy to mogła opona je powycierać ??

DAREK 78

#232 Post autor: DAREK 78 »

opona raczej nie moze cos przegryzlo

[ Dodano: Sob Gru 18, 2010 22:00 ]
ja tez tam zaglondalem i wszystko bylo wporzondku

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#233 Post autor: marwisn »

Wczoraj pojechałem na pusty parking, żeby trochę powariować :D . W pewnym momencie sterownik zwariował. Po zatrzymaniu auta, falowały obroty 700 -3500 rpm. Stało się to po kilku minutach jazdy z ciągle migająca kontrolką TC. Zośka wymiękła :lol:

norbert_p

#234 Post autor: norbert_p »

Po czym poznać, że Zafira B ma zamontowany system ESP? W zasadzie każdy sprzedawca pisze, że jego auto to ma, ale nie każdy przecież napisze prawdę. Poza tym zauważyłem, że ludzie sprzedają auta (handlarze) i nawet nie wiedzą jakie systemy tam są... Czy w Zafirze B jest jakiś wyłącznik lub coś podobnego? Oczywiście można sprawdzić zapewne po nr VIN, ale czy bez tego można się obejść?

darkp1

#235 Post autor: darkp1 »

norbert_p, jedynie na jakimś parkingu wejść w poślizg i zobaczyć czy jakaś kontrolka miga i czy auto się stabilizuje. Z tego co pamiętam to chyba nie zawsze jest wyłącznik...

Anony Mous

#236 Post autor: Anony Mous »

norbert_p pisze:Po czym poznać, że Zafira B ma zamontowany system ESP? W zasadzie każdy sprzedawca pisze, że jego auto to ma, ale nie każdy przecież napisze prawdę. Poza tym zauważyłem, że ludzie sprzedają auta (handlarze) i nawet nie wiedzą jakie systemy tam są... Czy w Zafirze B jest jakiś wyłącznik lub coś podobnego? Oczywiście można sprawdzić zapewne po nr VIN, ale czy bez tego można się obejść?
W ZB niestety nie da się sprawdzić czy auto ma esp, poza weryfikacją vin'u. Naocznie też tego nie sprawdzisz gdyż odpowiedzialny za to jest układ abs'u, który wszystkie ZB mają. Jest możliwość dezaktywacji esp w ZB które mają przycisk 'sport' ale ktoś ostatnio pisał, że w najnowszym sofcie już wyłączyli tę możliwość. Oddzielnego przycisku jak to jest we wszystkich innych markach nie ma. Tak więc pozostaję albo dezaktywacjia op-com'em lub wyciągniecie bezpiecznika....choć jeszcze nie sprawdziłem którego, a to chyba najwygodniejsza forma szybkiej dezaktywacji podczas zabawy na śniegu.

norbert_p

#237 Post autor: norbert_p »

Czy system ASR jest powiązany z ESP w Zafirach B (w Lagunie II tak jest)? Jeśli tak to czy przy zerwaniu przyczepności kół przednich zapali się kontrolka informując, że system zadziałał? Bo jeśli tak to znaczyłoby to, że i ESP jest...

Mihó

#238 Post autor: Mihó »

Można to naocznie sprawdzić. W autach z ESP rurki między pompą hamulcową a modulatorem są dużo grubsze

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#239 Post autor: Zdenek2007 »

Jest dokładnie tak jak napisał kolega Mihó, można sprawdzić po przewodach,
jednocześnie najbardziej widocznym objawem obecności ESP jest kontrolka na tarczy licznika, żółty trójkąt ze ślizgającym autkiem, zapala się na chwilę po włączeniu zapłonu,
działanie ESP można sprawdzić ostro ruszając na śliskiej nawierzchni, wtedy błyska owa kontrolka i jednocześnie słychać działanie ABS.
Dodam jeszcze że w ZB system ESP pomaga przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni i przy zachowaniu trakcji na łukach, ABS/ESP ściśle współpracują ze sobą w działaniu.

Anony Mous

#240 Post autor: Anony Mous »

Zdenek2007 pisze:Jest dokładnie tak jak napisał kolega Mihó, można sprawdzić po przewodach,
ok, tylko jakby ktoś pokazał co i jak, jakieś fotki. Gdzie są te przewody? Są widoczne bez rozbierania połowy auta? Co to znaczy cieńsze bez esp, grubsze z esp? Bez zgłębienia tematu to info nic nam nie daje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”