Tempomat w Zafirze A - czy można zamontować

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
twardypt91
Mieszkaniec
Posty: 479
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:43
Lokalizacja: Kraków
Model:

#196 Post autor: twardypt91 »

Auto z roku 2005 i tempomat nie aktywowany? :mysli: Co do komputera - sprawdzi się to jak auto będzie w warsztacie.
Coś jeszcze chciałbym dodać: raz jak testowałem czy to działa to odniosłem wrażenie, ze przez dosłownie chwilę auto samo "ciągnie". Tak jakby na chwilę włączył się ten tempomat. Ale równie dobrze mogło mi się to wydawać.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#197 Post autor: Harry200 »

Jak wciśniesz sprzęgło to tempomat też się wyłączy może u Ciebie czujnik sprzęgła jest zaaktywowany,może być na pograniczu włącz-wyłącz co by potwierdzały Twoje słowa że przez chwilę miałeś wrażenie że ciągnie,a odnośnie aktywowania tempomatu to równie dobrze ktoś przy nieumiejętnej diagnostyce mógł go przez przypadek wyłączyć..

Awatar użytkownika
automil
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 07 lip 2011, 23:39
Imię: Piotr
Lokalizacja: Radzymin
Auto: Zafira a
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH

#198 Post autor: automil »

Witam Pierwszy raz Kolegów :)
Wiem że ten temat już był gdzieś poruszany, ale nie mogę go jakoś zrozumieć.
Jak podłączyć tempomat jeśli nie mam tej dodatkowej wtyczki?
skąd poprowadzić kable itp. proszę o wyrozumiałość i pomoc :)

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#199 Post autor: MieHor »

automil, poczytaj cały temat od początku

roman wnuk

#200 Post autor: roman wnuk »

Witam Kolegów po raz pierwszy. Co do tempomatu w zośce u mnie wyglądało to tak. Mam 2.0 DTI z 2001r. czarodziejskiej wtyczki nie było w kolumnie kierownicy ale trochę na forum naczytałem się i zakupiłem stosowną manetkę kierunków z wyjściem na tempomat. Następnie trzy przewody przeciągnąłem od sterownika znajdującego się pod przednim lewym błotnikiem do manetki, czyli:
złącze 45 - przewód czarno/czerwony jaki powinien w oryginale być do przewodu szarego w manetce złącze A.
złącze 63 - przewód czarno/żółty do przewodu zielonego w manetce złącze D.
złącze 64 - przewód czarno/brązowy do przewodu niebieskiego w manetce złącze C
Następnie czwarty przewód z manetki czyli czerwony złącze B pociągnąłem pod zasilanie czyli bezpiecznik w skrzynce F3.38 10A odpowiadający wyłącznie za tempomat.
Po zmontowaniu wszystkiego okazało się że bez aktywacji kompem wszystko działa autko przejechało już na tym urządzeniu kilka tyś.km :lol: koszty całości prac około 63zł i 3godz czasu. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
automil
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 07 lip 2011, 23:39
Imię: Piotr
Lokalizacja: Radzymin
Auto: Zafira a
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH

#201 Post autor: automil »

Właśnie takiej pomocy potrzebowałem :)

Wielkie dzięki dla Romana Wnuka :)

roman wnuk

#202 Post autor: roman wnuk »

Jak jeszcze mogę coś dodać to u mnie wpinałem się pod istniejące kable idące od szerszej wtyczki przy sterowniku, oraz + idący od bezpiecznika w skrzynce. Wydaje mi się że skoro okablowanie istnieje fabrycznie to wtyczka w kolumnie kierownicy powinna być również, ale po dokładnych oględzinach jej tam nie znalazłem - możliwe że znajduje się gdzieś za zegarami jak niektórzy sugerują u mnie na pewno nie ma w okolicy osłony kolumny. Kilka dni temu rozmawiałem z mechanikiem serwisu który ma też zafirę 2,0 z 2001r. Gość twierdzi że część aut ma instalację wyprowadzoną i kończy się ona na wtyczce czteropinowej, a w części aut instalacja kończy się w głównej wtyczce całej manetki kierunkowskazów. Miało by to sens ale nie spotkałem się z dźwignią kierunków gdzie jest tempomat i nie ma osobnej wtyczki. Tego akurat nie sprawdzałem. Swoją manetkę kupiłem od vektry może więc przy okazji ktoś to sprawdzi jeśli ma fabryczny tempomat bo wydaje mi się że nawet w plikach serwisowych rok 2001 ma tylko wyjście na wtyczkę czteropinową. Pozdrawiam.

Grzesiek

#203 Post autor: Grzesiek »

Ja mam zafirke Elegance z 1999, jak myslicie warto kupowac manetke do tempomatu??

Anony Mous

#204 Post autor: Anony Mous »

Grzesiek pisze:Ja mam zafirke Elegance z 1999, jak myslicie warto kupowac manetke do tempomatu??
A czytałeś cały ten temat ?? Manetkę możesz kupić ale i tak tempomat u Ciebie nie będzie chodził. Manetka w Twoim wypadku to najtańsza rzecz :)

Grzesiek

#205 Post autor: Grzesiek »

No czytalem, tylko nie znalazlem konkretnej odpowiedzi w jakich modelach i jakich rocznikach jest tempomat a w jakich nie ...

Anony Mous

#206 Post autor: Anony Mous »

Grzesiek pisze:No czytalem, tylko nie znalazlem konkretnej odpowiedzi w jakich modelach i jakich rocznikach jest tempomat a w jakich nie ...
Czyli niedokładnie czytałeś :)

Powiem tak. W Dieslach w zasadzie wystarczy manetka + ewentualnie uaktywnienie przez OC lub Tech2.
W benzynie trzeba zakupić jeszcze kilka pierdołków i pobawić się w montaż. Koszty są kilkakrotnie większe niż w dieslu.

Grzesiek

#207 Post autor: Grzesiek »

jesli mam wydac 500 czy 1000 to nie widze problemu :)

nie wiem czy jest mozliwosc po sprawdzeniu numeru seryjnego auta, czy dany silnik ma taka opcje??

Anony Mous

#208 Post autor: Anony Mous »

Grzesiek pisze: nie wiem czy jest mozliwosc po sprawdzeniu numeru seryjnego auta, czy dany silnik ma taka opcje??
Ale to nie zależy od silnika !! Po prostu diesle już mają wszystko i wystarczy aktywować tempomat, benzyny muszą mieć dołożony tempomat i tyle.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#209 Post autor: MieHor »

Grzesiek, tu masz krok po kroku co i jak aby uruchomić tempomat w swojej furze http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=3902

Grzesiek

#210 Post autor: Grzesiek »

Dzieki MieHor
Juz czytalem ten poradnik. Najwiekszym problemem stanowi dla mnie sprawdzenie czy moja Zoska ma wszystko do tempomatu czy bede musial dokupywac. Mozna to jakos sprawdzic??

Nie chce rozbierac pol silnika czy kokpitu aby to sprawdzic. Zdjecie kolumny kierownicy to nie jest taki wielki problem ale z silnikiem moze byc juz gorzej ... Nie jestem mechanikiem a informatykiem, a to malutka roznica :) (przynajmniej dla mnie) :):)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”