[B]Czyszczenie zaworu EGR 1.9 CDTi - komentarze

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#61 Post autor: rzadki »

Marki pisze:Bert a dzieje się coś z silnikiem i wyskakuje błąd P0400?
to jest podstawowe pytanie ;)

jeśli wszystko działa dobrze to po co grzebać? naprawia się tam gdzie się coś zepsuje ;)
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

Bert

#62 Post autor: Bert »

jeszcze nie odkryłem jak te błedy zczytac :) , doszedłem do opcji z Settings i BC , ale tam bledów nie widzialem , ogółem problem był taki że autko nie miało mocy (tryb awaryjny) , kontrolka z kluczem,max 3100 obrotów, byłem w dłuższej trasie i przeszło , niby teraz się rozpędza ale jakoś tak nie ma tego co w diesel'ach najlepsze czyli przyjemny świst i "wgniatanie w fotel" . Niedawno nabyłem swoją ZB i dopiero co wymieniłem turbinę, kolektory (oba) i rozrząd wiec nie ukrywam że sie wku... rzyłem jak zaraz po naprawie miała miejsce wyżej wymieniona sytuacja. Czasem coś załapie i jeździ się jak należy ale z reguły rozpędza się ale równomiernie, bez zrywu. Uznałem że EGR mi pasuje do objawów więc chciałbym spróbować szczególnie że opisałeś to na tyle obrazowo, że nawet taki laik jak ja powinien dać rade. Chcę się tylko dobrze przygotować żeby będąc poza miastem gdzie zamierzam to robić nie okazało się że nie mam jakichś narzędzi bądź chemikaliów .

Anony Mous

#63 Post autor: Anony Mous »

Bert to na samym początku proponuję dać sobie czas i poczytać dokładnie forum.Jeśli będziesz miał pytania to pisz.Najpierw zacznij od tego tematu http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=157

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#64 Post autor: MieHor »

Bert, błędy możesz odczytać albo w serwisie ASO albo w jakimś warsztacie dysponującym komputerem diagnostycznym albo samodzielnie przy pomocy jakiegoś fejsu, np. Op-Com

Bert

#65 Post autor: Bert »

Skorzystałem z metody "gaz hamulec" i ukazał mi się ECN 023456 co jak zrozumiałem oznacza błąd 0234, którego brakuje w rozpisce :/

Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę ...

Anony Mous

#66 Post autor: Anony Mous »

Dobrze odczytałeś błąd.Kolega MieHor zapewne pomoże ale ten problem nadaje się już na oddzielny temat.

Edit:/ Info z innego forum :arrow: Błąd P0234 dotyczy układu regulacji ciśnienia doładowania. Pod tym samym kodem błędu występować mogą dwa problemy, tj. za wysokie ciśnienie doładowania lub za niskie ciśnienie doładowania

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#67 Post autor: MieHor »

Znalazłem takie znaczenia tego błędu:

P0234 Engine Overboost Condition
lub
P0234 "Stan przeładowania /nadmiernego ładowania/ silnika"
lub
P0234 Obwód regulacji ciśnienia ładowania, odchylenie dodatnie B-22
P0234 Obwód regulacji ciśnienia ładowania, odchylenie ujemne B-22

i w jęz. holend.

P0234 Turbo laaddrukregeling, regelgrens overschreden

Bert

#68 Post autor: Bert »

Dzięki za sprawną pomoc , wnioskuję że czyszczenie EGR nic mi nie pomoże i pozostaje warsztat / ASO ??

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#69 Post autor: rzadki »

co się tak do ASO spieszysz ? :) za dużo $$$ ? :) poszukaj na forum o błędzie p0234, jest parę tematów. np:

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... ight=p0234
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... ight=p0234
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... ight=p0234

myślę że znajdziesz sporo ciekawych informacji w tematach powyżej ;)
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

kubik_CDTi

#70 Post autor: kubik_CDTi »

Osobiście chyba kupię 2EGR,tak,żeby zawsze jeden był czysty i raz na rok przekładka :lol:
Bo mimo,że mój EGR teraz ma niby 15tys.km już widać było na wykresie dziwny dołek,przy obrotach właśnie gdzie EGR ma dużo do gadania.

Bert

#71 Post autor: Bert »

Wiem, że wątek umarł a ja dość późno odpisuję, przeczytałem wątki od rzadki'ego, wszystko zdawało się ok , w końcu odstawiłem go do warsztatu i okazało się wszystkiemu był winien czujnik i powodował przeładowywanie turbiny. Ale to tak tylko w ramach informacji gdyby ktoś miał podobne problemy. Wielkie dzięki dla wszystkich za pomoc.

Anony Mous

#72 Post autor: Anony Mous »

Marki, dzięki za tutka. Dzisiaj dzięki Twojemu opisowi wyczyściłem EGR. Jak to powiadają pierwszy raz najgorszy ( mam nadzieję,że nie będę musiał tego robić więcej).
Jeszcze raz dziękuję.

Tedy

#73 Post autor: Tedy »

Witam.
Moim zdaniem trzeba wyciąć ten cały "ekolog"i cieszyć się z jazdy.

lapm

#74 Post autor: lapm »

cruyf pisze:
ponieważ ingerencja w układ recyrkulacji spalin (blaszki, zaślepianie, usunięcie wraz z DPF) wiąże się z pewnym ryzykiem (nie dokońca jeszcze chyba dobrze rozpoznanym),
Jeżeli zaślepisz EGR pojawia się kontrolka serwisowa, ale podobno jeździ normalnie (nie powoduje trybu serwisowego), tak na forum vectry sprawdzali, nawet po czyszczeniu EGR okazywalo się, że się przycinała i dopiero test z zaślepieniem pokazywał, że winny jest EGR, bo zaczynał jechać normalnie. Nie robić z cienkiej blachy, tylko porządną, bo mieli przypadek, że rozwaliło blaszke i całe szczęscię, że jakiś kawałek nie poleciał dalej.
Tedy pisze: Moim zdaniem trzeba wyciąć ten cały "ekolog"i cieszyć się z jazdy.
Z EGR podobnie jak z DPF, trzeba przeprogramować, dlatego spory koszt, ale nie jest az tak niebezpieczny, jak DPF.
marcolub pisze:

Nie trzeba nic kombinować i podkładać a przedłuża żywot EGR
FOTO:
Nie przedłuża ta podkładka zywotu/czyszczenia EGR, nawet bym powiedział, że skraca, bo się bardziej syfi, ale jest lepsza dla kolektora, a z tym jest juz znacznie gorzej do czyszczenia :) tez na forum vectry o tym pisali, po ilus tys. km z podkladka.

kamik

#75 Post autor: kamik »

Witam wszystkich!
Jak tak poczytałem, że tylu z Was samemu czyści zawór EGRa to i ja spróbowałem. Tym bardziej, że pojawiały mi się błędy P0400-5A razem z P1125-61. Jakkolwiek podczas czyszczenia zauważyłem, że klapka zaworu od strony wlotu ( na przeciwnej stronie od cewki) nie jest do końca szczelna. Czy to tak powinno być? Bo dzisiaj pojawił mi się błąd P2279-5B. I tak sobie myślę, że chyba powinienem spróbować ją podregulować, żeby się szczelnie domykała. Może się da? Będę wdzięczny za radę od Markiego i innych forumowiczów

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”